Reklama

Rzeszowski zespół Smartbox dostał się do kolejnego etapu Imagine Cup 2016, największego konkursu technologicznego skierowanego do środowisk studenckich organizowanego przez Microsoft.

– Nasza aplikacja pozwoli na zarządzanie urządzeniami zasilanymi przez energię elektryczną w inteligentnym domu – wyjaśnia Dominik Ciurko. – Wystarczy zakupić moduł i skonfigurować połączenie z naszym serwerem. Jeden moduł odpowiadać będzie jednemu urządzeniu.

Konkurs Imagine Cup 2016 jest podzielony na trzy kategorie: Games (gra), World Citizenship (projekt społeczny) oraz Innovation (aplikacja). W tej ostatniej kategorii startuje zespół Smartbox w składzie: Dominik Ciurko (WSIiZ), Jakub Jońca (WSIiZ), Paweł Grad (Politechnika Rzeszowska), Bartłomiej Zuba (Technikum Mechaniczne w Rzeszowie).

Opiekunem merytorycznym jest dr inż. Janusz Korniak z Katedry Elektroniki i Telekomunikacji WSIiZ.

– Muszę powiedzieć, że wiadomość o zakwalifikowaniu się do etapu TOP30 przyjąłem bardzo pozytywnie, uśmiech nie schodził z mojej twarzy przez kilka dni, więc mogłem trochę dziwnie wyglądać – żartuje Dominik Ciurko. – Nie wiem, co mogę więcej dodać, na razie brak mi słów.

Pomysł przekuć w biznes

To nie pierwszy taki sukces studentów WSIiZ w konkursie Imagine Cup. W 2014 r. w finale krajowym zwyciężyła drużyna Hothead Ballon (kategoria Games), natomiast w 2015 r. trzecie miejsce zajął zespół CERVI (kategoria World Citizenship). W tym ostatnim występował zresztą obecny członek Smartbox – Dominik Ciurko.

– Z pewnością uczestnictwo w poprzedniej edycji bardzo mi pomaga, pozwala lepiej przygotować się do kolejnych etapów. Mam nadzieję, że tym razem uda nam się powtórzyć sukces, a może nawet osiągnąć jeszcze lepszy rezultat.

Przed zespołem Smartbox jeszcze kilka wyzwań (TOP10, TOP5), a także – w dalszej perspektywie – Finał Krajowy, który odbędzie się w 13-14 kwietnia. Po etapie krajowym pozostaną jeszcze półfinały światowe oraz finał światowy w Seatle.

– W obecnym momencie musimy przede wszystkim dopracować projekt, przygotować się na sesje biznesowe i przygotować bardzo dobrą prezentację zespołu – dodaje Dominik Ciurko.

Konkurs Imagine Cup pozwala studentom nie tylko na rywalizację w dziedzinie najnowszych technologii, ale jest to także okazja do rozwoju oraz stworzenia własnej firmy.

Organizatorzy duży nacisk kładą na aspekt biznesowy: kontakty z inwestorami oraz ekspertami, prezentacje projektów, współpracę ze specjalistami. Główna nagroda – 50 tys. dolarów – ma w domyśle pomóc w założeniu i rozwinięciu firmy, która potencjalnie będzie mogła zmienić rynek nowych technologii.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama
UDOSTĘPNIJ

NAPISZ KOMENTARZ: