Zdjęcie: Materiały prasowe

Nie samymi KultURaliami żyje Rzeszów w ten weekend. Na rozrywkowej mapie Rzeszowa coś dla siebie znajdą miłośnicy koni mechanicznych, ci, którzy cenią sobie subtelne wernisaże sztuki oraz tacy, którzy lubią gry w wersji analogowej. Najmłodszych mieszkańców z pewnością ucieszy pewien mały koziołek, który zawita premierowo do „Siemaszki”.

O tym, jakie gwiazdy zagrają podczas V KultURaliów 2017 organizowanych przez Uniwersytet Rzeszowski pisaliśmy TUTAJ. 

Dzisiaj scena Miasteczka Akademickiego UR przy u. Cichej będzie kołysała się w rytmach disco polo. Wystąpią: Gesek (17:45-18:30), Markus P (18:30-19:30), Sport Support (19:40-20:10), Dj Mamms (20:10-21:00), Extazy (21:15-22:05), De Lux (22:10-22:40), Sławomir (22:50-23:50), Loverboy (24:00-00:50), Jorgus (01:05-2:00).

1. PIĄTEK

Uczniowie klasy sztuki i projektowania Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie przygotowują pokaz mody. Motywem przewodnim stylizacji jest muzyka, która łączy i inspiruje pomimo swojej różnorodności. Kreacje w stylu hip – hop, rocka, rapu, heavy metalu będzie można zobaczyć dziś o godz. 17:00 w strefie obok drogerii Sephora znajdującej się w galerii Millenium Hall.

Eskaubei & Tomek Nowak Quartet  zagrają w Polskim Radiu Rzeszów (ul. Zamkowa 4) o godz. 19:00.  To jedyny w kraju zespół łączący jazzowe improwizacje z rapowanymi tekstami. W studiu koncertowym radia zespół zaprezentuje się z materiałem ze swojej drugiej płyty „Tego Chciałem”, która ukazała się w listopadzie 2016 roku i zbiera świetne recenzje.

W Graciarni u Plastyków (ul. Rynek 10) od godz. 18:00 zagra Biegun Zachodni, The Louders, Qnabox. Wstęp wolny.

Wystawa prac Magdaleny Abakanowicz

Osoby zainteresowane sztuką z pewnością ucieszy możliwość obejrzenia nieznanych dotychczas prac jednej z najbardziej znanych na świecie polskich artystek – Magdaleny Abakanowicz. Kolekcja Ciech obejmuje sześć dzieł – „Kobieta w welonie”, „Epoksydowy zwierz”, „Dziewczynka dla Sarzyny”, „ANA”, „Ptak” oraz rysunek z cyklu „Kwiaty” wykonany techniką węgla i oleju, przekazany do Ciechu w 2016 roku. Wernisaż odbędzie się o godz. 18:00 w Galerii R_Z Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Rzeszowskiego (ul. 3 Maja 16).

W Rzeszowie odbędzie się również kolejna rowerowa Masa Krytyczna. Tym razem miłośnicy jednośladów zwracają uwagę urzędników na wysokie krawężniki stosowane na drogach dla rowerów.

Przepisy mówią, że krawężniki na drogach dla rowerów powinny mieć poniżej 1 cm wysokości, a najlepiej zlicowane z asfaltem. Niestety, inżynierowie w Rzeszowie budują niepotrzebne „wyspy” i stosują wysokie krawężniki. 

Za wysokie krawężniki

Wspólny przejazd ma przypomnieć urzędnikom, projektantom i inżynierom obowiązujące od wielu lat przepisy. Będzie to też okazja do wspólnej jazdy głównymi ulicami miasta. 

Każdy, kto chciałby dołączyć do akcji, powinien pojawić się o 18:00 na rzeszowskim Rynku. Udział w przejeździe jest bezpłatny, dla uczestników przewidziane są nagrody.

Trasa przejazdu: ulice: Rynek, Kościuszki, Grunwaldzka, Asnyka, Fredry, Głowackiego, Piłsudskiego, Lwowska, Mieszka I, Niepodległości, Krzyżanowskiego, Armii Krajowej, Sikorskiego, Strażacka, Kwiatkowskiego, Podwisłocze – Most Zamkowy, Kilara, Szopena, Leszczyńskiego, Grodzisko, Słowackiego, Rynek.

2. SOBOTA

Gry analogowe to moda, która ogarnęła całą Polskę. Podczas Festiwalu Gier Planszowych w Empiku (Galeria Rzeszów) odbędą się warsztaty i pokazy, które pomogą zapoznać się zarówno z nowościami, jak i uznanymi, współczesnymi klasykami, takimi jak „Monopoly” czy „I Know”. Doświadczeni gracze będą mieli okazję spróbować swoich sił w turniejach. 

Dla odwiedzających organizatorzy wraz z wydawcami gier przygotowali nie tylko inspirujące warsztaty i konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, ale również rabaty na wybrane pozycje. Festiwal będzie trwał przez dwa dni – sobota niedziela – w godz. 12:00-18:00.

Szymon Wydra i Carpe Diem

Rzeszowskie Święto Transplantacji rozpocznie się 7. Otwartą Konferencją „Przeszczep Szansą na Drugie Życie”, która odbędzie się w auli A0 Centrum Dydaktyczno-Naukowym Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego (ul. Pigonia 1). Początek konferencji o godz. 9:00. Wstęp wolny.

Po południu na Rynku rozpoczną się o 15:00 występy Dziewczęcej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół nr 1 w Rzeszowie. W programie m.in. wystąpienia specjalistów z dziedziny transplantacji, a potem koncerty. Bitwa balonowa rozpocznie się o godz. 17:15. Gwiazdą imprezy będzie Szymon Wydra i Carpe Diem. Wstęp wolny.  O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

Samochody elektryczne, luksusowe, zabytkowe

I Podkarpackie Targi Motoryzacyjne Automotive 2017 w G2A Arena odbędą się w podrzeszowskiej sobotę i niedzielę, w godzinach 10:00-18:00 Jasionce. Wśród atrakcji wystawa samochodów, zabytkowych, elektrycznych i luksusowych, prezentacja motocykla Harley Davidson Street Rod, możliwość przejazdu gokartami, szkoła jazdy z Automobil Klub czy spotkania z fachowcami ze świata motoryzacji. Wstęp wolny. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ. 

W sobotę przy al. Lubomirskich odbędzie także 8. Dzień Odkrywców – Interaktywnych Piknik Wiedzy. Weźmie w nim udział aż 50 wystawców reprezentujących m.in. takie dziedziny jak biologia, biotechnologia, anatomia, kryminalistyka, medycyna, ekologia, fizyka, astronomia, chemia czy matematyka. Będzie też można cofnąć się w czasie dzięki pokazom rekonstrukcyjnym oraz zobaczyć, jak kiedyś drukowano na maszynie Gutenberga.

Piknik będzie trwał od 11:00 do 18:00. Szczegóły TUTAJ

Wystawa prac genialnej artystki Kamili Bednarskiej  odbędzie się o godz. 18:00 w Atelier i Academy Katarzyna Złamaniec (ul. Rynek 17). Wstęp wolny.

Kamila Bednarska urodziła się w 1983 r. w Rzeszowie. Zajmuje się grafiką, rysunkiem i malarstwem. Absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. 
Od ukończenia studiów pracuje w Zakładzie Grafiki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uczestniczka projektów artystycznych (m.in. wystaw międzyuczelnianych, przeglądów plastycznych, sympozjów artystycznych, aukcji charytatywnych).

Embrional to obecnie jeden z najlepszych polskich zespołów death metal. Grupa zagra w rzeszowskim Klubie Vinyl (al. Piłsudskiego 31) od godz. 19:00 wraz z Halucynogen oraz Atropine. Bilety w cenie 20/25 zł można kupić w klubie.

3. NIEDZIELA

Premiera filmu „Próba” odbędzie się w Wojewódzkim Domku Kultury (ul. Okrzei 1) o godz. 18:00.

Film to prawdziwa historia trzech młodych mężczyzn, którzy wyruszają w nietypową pielgrzymkę. Idą ponad 300 km bez środków do życia, zdani na łaskę ludzi i Boga. Z czasem zaczynają pokonywać o wiele ważniejszą drogę w głąb siebie, która przygotuje ich do niebywałej decyzji…

97-metrowa kremówka

Podkarpaccy rzemieślnicy branży cukierniczej i piekarskiej dla uczczenia rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II, Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa i dla upamiętnienia rocznicy jego wizyty w Rzeszowie (w 1991 roku), z dziękczynieniem za kanonizację, od 11 lat pieką tyle metrów pysznego listkującego się ciasta ze słodkim puszystym kremem, hojnie poprzetykanego rodzynkami o smaku i zapach rumu, ile lat kończyłby Jan Paweł II.

W tym roku kremówka będzie liczyła 97 metrów. Kremówki będzie można zasmakować w najbliższą niedzielę na ulicy 3 Maja. Papieska kremówka będzie częścią Dnia Matki i Dziecka, którego organizatorem jest Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Rozpocznie się on mszą świętą w kościele Św. Krzyża o 12:15. Kremówka będzie rozdawana od godz. 13:15. 

 Po kremówkowej uczcie na Rynku od 14:00 trwać będzie rodzinny festyn „Bądźmy razem”. W programie są gry i zabawy dla dzieci, m.in. pokazy rękodzieła artystycznego, przejazdy bryczkami, prezentacja motocykli, zjeżdżalnia. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

„Przygody Koziołka Matołka”

Ostatnia premiera w tym sezonie w Tetrze im W. Siemaszkowej  będzie dedykowana najmłodszym.  Spektakl, który zobaczymy o godz. 16:00 nosi tytuł „Przygody Koziołka Matołka”.

Może i Koziołek Matołek nie jest najmądrzejszym zwierzątkiem na świecie, ale na pewno nie brakuje mu sprytu, śmiałości, ciekawości, uroku osobistego i poczucia humoru, które pozwalają wyjść mu cało z każdej opresji. Ten mały wesoły cwaniak z odwagą rusza na podbój świata – z Koziej Wólki wybiera się do Pacanowa, przy okazji zahaczając o Warszawę, Stany Zjednoczone, Afrykę, Azję, a nawet… Księżyc. Przez swoje figle i nieroztropność nieraz wpada w tarapaty, ale śpiewająco (dosłownie, bo przedstawienie to swego rodzaju musical) i z wdziękiem zawsze udaje mu się wybrnąć z sytuacji.

Przygody Koziołka Matołka to wierna adaptacja komiksu Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza, pełna humoru nie z tej ziemi i niezwykłych zwrotów akcji. Ten wierszowano-muzyczny spektakl to doskonała zabawa dla całej rodziny.

Spektakl wyreżyserował Sławomir Gaudyn. Na scenie Zobaczymy Mariole Łabo-Flaumenhaft, Małgorzatę Pruchnik-Chołkę, Michała Chołkę, Marka Kępińskiego, Mateusza Mikosia i Roberta Żurka. Bilety w cenie 40 zł można kupić w kasie teatru.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ: