Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Rozpoczynają się zapisy do miejskiego programu refundacji procedur zapłodnienia pozaustrojowego. Rzeszów zapłaci za zabiegi in vitro dla swoich mieszkańców 650 tys. zł. 

– Niepłodność to olbrzymi problem, który narasta, a tempo życia, stres, na pewno nam w tym nie pomagają. W tej chwili co piąta para boryka się z problemami niepłodności – mówi Tadeusz Mazurek, prezes kliniki Parens, która będzie pomagać rzeszowiankom w leczeniu niepłodności.

To właśnie ten ośrodek pod koniec grudnia 2022 roku wygrał konkurs na realizację programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Centrum Leczenia Niepłodności Parens przy ul. Podwisłocze 21 w Rzeszowie istnieje od 19 lat.

W środę (18 stycznia) Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa, przekazała klinice podpisaną umowę. 

Tym samym rozpoczęły się zapisy na dofinansowanie metody in vitro. Pary mogą zgłaszać się do kliniki osobiście, dzwoniąc pod numer 509 108 109 lub wysyłając maila na adres: parensrzeszow@parens.pl. 

Z programu mogą skorzystać pary, które są w związku małżeńskim lub partnerskim, płacą w mieście podatki, jednocześnie nie uczestniczą w innym programie dofinansowania metody in vitro. 

O przyjęciu do programu będzie decydował lekarz kliniki – Na podstawie wytycznych Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii i w oparciu o ustawę o leczeniu niepłodności – mówi Barbara Majewska-Maj, manager kliniki Parens.

Pacjentka nie może mieć więcej niż 40 lat, warunkowo mogą być przyjęte kobiety do 42. roku życia. Następnie wniosek trafi do urzędu miasta, a o wynikach kwalifikacji będzie informować klinika. – Mam nadzieję, że tutaj dla większości par rozpocznie się proces leczenia – dodaje Majewska-Maj.

Szacunki są takie, że z programu będzie mogło skorzystać około 40 par. Samorząd zapłaci do 5 tys. zł za każdą z trzech prób zapłodnienia. Budżet programu, który potrwa do końca 2025 roku, wynosi 650 tys. zł.

Miasto przeznaczyło 600 tys. zł, a dodatkowe 50 tys. zł pochodzi z tegorocznej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt złożyła Patrycja Pawlak-Kamińska, współprzewodnicząca Nowej Lewicy w Rzeszowie.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama