Zdjęcie: Materiały WSPiA

230 dzieci będzie mogło we wtorek (14 marca) w Rzeszowie skorzystać m.in. z pokazów sprawności służb mundurowych, prezentacji wyposażenia staży pożarnej, policji i Służby Więziennej, czy dowiedzieć się jak pracuje się na miejscu zbrodni w ramach „Laboratorium Młodego Naukowca”.

„Laboratorium Młodego Naukowca” to nowy projekt WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, który zwyciężył w konkursie Uniwersytet Młodego Odkrywcy ogłoszonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

– W zajęciach uczestniczyć będzie 230 uczniów klas 3-6 szkół podstawowych z Rzeszowa. Celem projektu dla uczniów jest m.in. rozbudzanie ciekawości poznawczej młodego pokolenia, inspirowanie do twórczego myślenia i rozwijania zainteresowań i pasji – informuje Przemysław Pawlak, rzecznik prasowy WSPiA.

„Laboratorium…” rzeszowskiej uczelni nalazło się w grupie 65 projektów z całej Polski z ponad 200 zgłoszonych, które otrzymają dofinansowanie z ministerialnego programu Uniwersytetów Młodego Odkrywcy. Na jego realizację WSPiA otrzymała z MNiSW 40 tys. zł.

Działalność rzeszowskiego laboratorium zainauguruje w najbliższy wtorek (14 marca) o godz. 10:00 w budynku „Collegium Securitatis” w kampusie WSPiA przy ul. Cegielnianej 14. Przez cały dzień dzieci będą mogły poznać wyposażenie Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej.

Główną atrakcją będą jednak pokazy w wykonaniu Oddziału Interwencyjnego Służby Więziennej oraz prezentacja pojazdów podkarpackiej policji i straży pożarnej. Na imprezie pojawią się także psy służbowe, wykorzystywane do poszukiwania narkotyków i materiałów niebezpiecznych.

Podczas inauguracji odbędą się także konkursy i zabawy z nagrodami oraz prelekcje na temat bezpieczeństwa przygotowane przez policjantów i strażaków.

Inauguracja „Laboratorium Młodego Naukowca” jest częścią obchodów pięciolecia projektu pt. „Bezpieczna Przyszłość” prowadzonego przez WSPiA. Uczelnia od prawie dwóch lat prowadzi Podkarpacką Dziecięcą Akademię Prawa i Bezpieczeństwa. Raz w miesiącu odbywają się bezpłatne zajęcia dla uczniów z 9 szkół podstawowych z Rzeszowa.

Celem Akademii jest przede wszystkim przedstawienie dzieciom problematyki szeroko rozumianego bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa w ruchu drogowym, bezpieczeństwa przeciwpożarowego, jak również ukazanie, jak należy zachowywać się w sytuacjach kryzysowych, np. w sytuacji zagrożenia agresywnym zachowaniem dorosłego.

Zajęcia w Akademii mają umożliwić dzieciom rozpoznawanie zagrożeń, klasyfikowanie ich rodzajów, a także pokazać prawidłową reakcję na poszczególne ich przejawy.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama