Fot. Materiały RARR. Na zdjęciu (od lewej): Mateusz Jastrząb, Jolanta Kasprzyk-Kremer i Marek Magniszewski, kierownik laboratorium
Reklama

43 usługi dla biznesu zrealizowało już działające od kwietnia 2016 r. laboratorium Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Ich twórcy pracują także wieczorami i w weekendy.

Laboratorium Materiałoznawstwa i Prototypowania znajduje w kompleksie Inkubatora Technologicznego Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis w Jasionce. To jedyne takie laboratorium w regionie. Zatrudnia inżyniera-marketingowca, promującego i sprzedającego usługi przedsiębiorcom.

Do końca 2016 r. laboratorium zrealizowało kilkadziesiąt zleceń, głównie dla firm z branży lotniczej i automotive, dzięki którym przedsiębiorstwa mogły rozwijać swoją działalność.

– Zlecenia realizujemy szybko, także wieczorami i w weekendy, bo zdajemy sobie sprawę, jak ważny dla naszych klientów jest ich biznes – mówi Marek Magniszewski, kierownik podrzeszowskiego laboratorium, które jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce.

Laboratorium usługi zaczęło realizować od kwietnia 2016 r.  Do końca ub. r. zrealizowało ich 43. Przedsiębiorcy najczęściej korzystają ze skanera 3D i drukarki 3D w technologii SLS oraz komory klimatycznej. Laboratorium wypożyczało przedsiębiorcom kamerę termowizyjną.

– Mimo, że skanerów 3D na rynku nie brakuje, przedsiębiorcy to właśnie nam zlecają wykonanie usług. Realizujemy je szybko i profesjonalnie, komercyjnie, ale w bardzo atrakcyjnej cenie, bo nasze usługi objęte są pomocą de minimis, czyli są tańsze o 30-50 procent – twierdzi Marek Magniszewski.

– Nawet jeśli zlecenie otrzymujemy w piątek o godz. 16:00, to na poniedziałek jest już gotowe. Dostosowujemy się do oczekiwań klientów i dobrze je rozumiemy. Wielu młodych przedsiębiorców pracuje na etacie w jakiejś firmie i dopiero po godzinach ma czas na rozwój własnego biznesu – mówi Magniszewski.

Laboratorium wspiera mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, które nie mają własnych działów badań i rozwoju, działu kontroli jakości czy specjalistycznych urządzeń. Z usług korzystają głównie firmy z Podkarpacia, ale laboratorium jest gotowe na szerszą współpracę.

– Jesteśmy otwarci na wszystkich przedsiębiorców i inwestorów, także spoza naszego regionu – dodaje Jolanta Kasprzyk-Kremer, specjalistka ds. marketingu w laboratorium.

Jej zdaniem, przedsiębiorcy są bardzo chłonni wiedzy i zaskoczeni szybkością realizowania usług. – To, co w innym miejscu trwa po kilka tygodni, u nas 48 godzin – podkreśla Kasprzyk-Kremer.

Laboratorium współpracuje z uczelniami, m.in. z Politechniką Rzeszowską oraz Politechniką Świętokrzyską. Prowadziło także badania naukowe dla doktoranta PRz z zakresu metalografii.

Zdaniem Marka Magniszewskiego, atutem laboratorium jest fakt, że wychodzi ono poza schematy działań maszyn i w porozumieniu z producentem urządzeń wykorzystuje je do także do innych badań, o ile jest to możliwe.

– Laboratorium funkcjonuje prężnie od samego początku – mówi kierownik jednostki. – Najbardziej zaskakujący w naszej działalności był sierpień. Teoretycznie to miesiąc urlopów, a wtedy zrealizowaliśmy najwięcej zleceń, co świadczy też o dużej przedsiębiorczości naszych klientów.

Na wyposażeniu laboratorium znajdują się: przestrzenny skaner optyczny, dwie drukarki 3D – drukarka w technologii SLS i drukarka w technologii 3SP, ręczny spektrometr rentgenowski, komora klimatyczna, mikroskop metalograficzny, ploter CO2 tnąco-grawerujący. Zakup urządzeń był konsultowany z przedsiębiorcami. Z usług laboratorium skorzystały m.in. firmy ML System, Heli-One i Betonovo.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: