Innowacyjne przedszkole absolwentki politechniki nagrodzone przez ministra [FOTO]

„Projekt architektoniczny przedszkola” autorstwa Pauliny Pabian, absolwentki architektury Politechniki Rzeszowskiej, nagrodzony w konkursie ministra rozwoju i inwestycji na najlepszą pracę inżynierską. 

 

Projekt zakłada innowacyjne przedszkola na terenie istniejących ogródków działkowych. Idą przedszkola jest łączenie placówki z naturą, położenie nacisku na edukację praktyczną i integrację pokoleń.

Przedszkole zaprojektowano jako szereg oddzielnych budynków o rożnych funkcjach na czterech osobnych działkach w obrębie ogródków dziadkowych. Na pierwszej znalazł się budynek administracyjny z salą zabaw dla dzieci i poczekalnią dla rodziców.

Na kolejnej główny budynek przedszkola z jednoprzestrzennym układem wnętrz, którego sercem stała się dziecięca kuchnia. Trzecia działka to miejsce na małą oborę dla kóz. W ostatniej lokalizacji znajduje się plac zabaw wykorzystujący naturalne ukształtowanie terenu oraz istniejąca zieleń.

W zaprojektowanym przedszkolu dzieci nie są dzielone na grupy wiekowe, dzięki czemu mogą uczyć się od siebie. Paulina Pabian zaproponowała przedszkole odmienne od istniejących i wyraźnie eksperymentalne. Absolwentka PRz tłumaczy, że chciała, by przestrzeń była jak najbardziej różnorodna i nie ograniczała dzieci.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Zadanie postawione przed dyplomantką wiązało się z ucieczką od utartych i pod wieloma względami niepoprawnych wzorców takiej przestrzeni. Jej praca to również świadomy głos na temat roli i nowych możliwości wykorzystania obszarów miejskich ogródków działkowych – komentuje dr inż. arch. Cezary Szpytma, promotor pracy.

Paulina Pabian mówi, że nagroda ministra sprawia, że ma motywację do dalszego rozwoju i pracy. Nagroda przyznawana jest za prace dyplomowe, rozprawy doktorskie i habilitacyjne oraz publikacje w dziedzinach architektury i budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.

Zdjęcie: Materiały prasowe

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama