Innowacyjne przedszkole absolwentki politechniki nagrodzone przez ministra [FOTO]

8
Reklama

„Projekt architektoniczny przedszkola” autorstwa Pauliny Pabian, absolwentki architektury Politechniki Rzeszowskiej, nagrodzony w konkursie ministra rozwoju i inwestycji na najlepszą pracę inżynierską. 

 

Projekt zakłada innowacyjne przedszkola na terenie istniejących ogródków działkowych. Idą przedszkola jest łączenie placówki z naturą, położenie nacisku na edukację praktyczną i integrację pokoleń.

Przedszkole zaprojektowano jako szereg oddzielnych budynków o rożnych funkcjach na czterech osobnych działkach w obrębie ogródków dziadkowych. Na pierwszej znalazł się budynek administracyjny z salą zabaw dla dzieci i poczekalnią dla rodziców.

Na kolejnej główny budynek przedszkola z jednoprzestrzennym układem wnętrz, którego sercem stała się dziecięca kuchnia. Trzecia działka to miejsce na małą oborę dla kóz. W ostatniej lokalizacji znajduje się plac zabaw wykorzystujący naturalne ukształtowanie terenu oraz istniejąca zieleń.

W zaprojektowanym przedszkolu dzieci nie są dzielone na grupy wiekowe, dzięki czemu mogą uczyć się od siebie. Paulina Pabian zaproponowała przedszkole odmienne od istniejących i wyraźnie eksperymentalne. Absolwentka PRz tłumaczy, że chciała, by przestrzeń była jak najbardziej różnorodna i nie ograniczała dzieci.

– Zadanie postawione przed dyplomantką wiązało się z ucieczką od utartych i pod wieloma względami niepoprawnych wzorców takiej przestrzeni. Jej praca to również świadomy głos na temat roli i nowych możliwości wykorzystania obszarów miejskich ogródków działkowych – komentuje dr inż. arch. Cezary Szpytma, promotor pracy.

Paulina Pabian mówi, że nagroda ministra sprawia, że ma motywację do dalszego rozwoju i pracy. Nagroda przyznawana jest za prace dyplomowe, rozprawy doktorskie i habilitacyjne oraz publikacje w dziedzinach architektury i budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.

Zdjęcie: Materiały prasowe

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

8 KOMENTARZE

  1. Ludzie po rzeszowskiej architekturze albo wyjeżdżają do Krakowa, Wrocławia i Warszawy albo idą w grafikę i wizualizacje żeby zarobić trochę więcej niż pani na kasie z Lidla. Wiele rzuca tą dziurę i po magisterce całkiem wylatuje z kraju bo znajdują pracę w brytyjskich i niemieckich (tu pracy jest najwięcej) biurach. Młodzi ludzie z ambicjami, przynajmniej dwoma językami i znajomością wielu programów do projektowania i modelowania 3d nie ma zamiaru kisnąć w deweloperskim raju Ferenca. Żeby ta deweloperka miała przynajmniej jakiś poziom…

  2. Gratuluję koleżance Paulinie – pracowita i zdolna. A promotora miała najlepszego z najlepszych, doktora Szpytme. Tak się rodzą sukcesy!

  3. Utopia w Rzeszowie nalezy dodać, miejscu gdzie samorzady nie potrafią nawet rozpisać konkursu na Rzeszowskie Centrum Nauki w porozumieniu z SARPem, wydają WZ-tki, zamiast uchwalić Miejscowe Plany.. to sie zgodzę, że tu taki projekt to utopia. Paulino nie wracaj do tego grajdola rzeszowskiego, na zachodzi na pewno zrealizuja super wizję, która wcale nie jest utopijna, a wrecz prosta i przyziemna w realizacji – tylko jak zwykle na przeszkodzie stoi prawo, sanepid, system oswiaty ale mysle ze czesc jest do ominiecia wszak na przeszkodzie w realizacji takich wizji często stoja pieniadze 🙂

  4. Brawo Koleżanko Paulino, jeszcze raz gratulacje!
    Pozdrawiam Pana Czarka! To była czysta przyjemność uczestniczyć w zajeciach prowadzonych przez Pana 🙂

Comments are closed.