Zdjęcie: Krzysztof / Czytelnik Rzeszów News
Reklama

Bardzo trudne warunki na podkarpackich drogach. W Rzeszowie i w powiecie rzeszowskim kolizja za kolizją. Służby drogowe pracują pełną parą. 

Zgodnie z ostrzeżeniem meteorologów, w całym województwie podkarpackim w nocy z niedzieli na poniedziałek zaczął intensywnie padać śnieg – jezdnie są bardzo śliskie. 

Od godz. 6:00 na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego do 9:00 policja odnotowała 12 kolizji. – Jest też awaria świateł na ulicy Podkarpackiej. Na S19 stoi TIR, inna ciężarówka nie może ruszyć na ul. Sanockiej – mówił nadkom. Adam Szeląg, rzecznik KMP w Rzeszowie

Do kolizji doszło m.in. na ulicach Młyńskiej i św. Walentego, Marszałkowskiej, Krakowskiej, Batorego, Okulickiego w Rzeszowie oraz w Trzebownisku, Świlczy, Jasionce i Wólce Niedźwiedzkiej. – Nie ma osób poszkodowanych – dodawał rzecznik Szeląg. 

Ok. 7:30 w Hermanowej dwa autobusy zablokowały drogę. Do godz. 11:00 liczba kolizji w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim wzrosła do 17. – Nie ma takich zdarzeń, które całkowicie zablokowałyby ruch – usłyszeliśmy od policjantów. 

Policja przypomina, by przed wyjazdem odśnieżyć samochód, światła i tablice rejestracyjne. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi mandat. Wiele ulic w Rzeszowie jest odciętych od miejskiej komunikacji – szczegóły TUTAJ.

Zdjęcie: Sławomir / Czytelnik Rzeszów News

Ratusz: sprzęt pracuje cały czas

Akcja odśnieżania rzeszowskich ulic i dróg zaczęła się o 4:00 nad ranem. Na ulice, które są podzielone na kategorie od 1 do 5, gdzie najwyżej plasują się te pokroju Cieplińskiego i Piłsudskiego, wyjechało na długo przed świtem 14 pojazdów.

– W pierwszym godzinach odśnieżane były ulice ze standardem 1-3. Drogowcy posypywali je też piaskiem i solą – przekazuje Artur Gernand z biura prasowego urzędu miasta.

Kolejne 12 pługosolarek wyjechało w miasto godzinę później – tym razem na ulice z kategorią 4 i 5. Przed 6:00 rano dołączyło do nich 18 lekkich traktorów. Te uporządkowały chodniki.

– Do godz. 9:30 wysypano 100 ton soli. Sprzęt cały czas pracuje. Ogółem są to 54 pługosolarki, z czego cztery to śmieciarki, które wyposażyliśmy w pługi i zaangażowaliśmy do pracy – relacjonuje Gernand.

– Zdajemy sobie sprawę, że są miejsca, gdzie od ostatniego odśnieżania, o 7:00 rano, zdążyło napadać sporo śniegu, ale staramy się robić wszystko, aby drogi były przejezdne, a chodniki uporządkowane – słyszymy w magistracie.

Zdjęcie: Krzysztof / Czytelnik Rzeszów News

Ciężarówki blokują drogi 

Intensywne opady śniegu spowodowały, że na wielu odcinkach dróg krajowych i wojewódzkich zwłaszcza w powiatach jasielskim, strzyżowskim i krośnieńskim występują utrudnienia w ruchu.

– W większości przypadków spowodowane są one blokowaniem dróg przez samochody ciężarowe, jednak od rana podkarpaccy policjanci otrzymali również kilkanaście zgłoszeń dotyczących zdarzeń drogowych – dodaje podkom. Ewelina Wrona z KWP w Rzeszowie. 

W Woli Małej w powiecie łańcuckim na drodze wojewódzkiej nr 877 autobus zjechał na pobocze i uderzył w barierki. Aby uwolnić kierowcę i dwóch pasażerów z zablokowanego pojazdu strażacy musieli wybić szybę.  

W powiecie jasielskim są utrudnienia na drodze wojewódzkiej nr 992 relacji Jasło – Nowy Żmigród, na ulicy 17 Stycznia w Jaśle ciężarówka blokuje jeden pas ruchu, podobnie jest na DW 993 w Łysej Górze – tam ruch pojazdów odbywa się wahadłowo.

W Dobrzechowie w powiecie strzyżowskim na DW 988 po godz. 6:00 ciężarówka zderzyła się z busem. Dwie osoby – kierowca i jeden z pasażerów busa, zostały przewiezione do szpitala.  Od rana w powiecie strzyżowskim utrudnienia były również na DK 19 w Połomi, na DW 986 w Szufnarowej oraz nieprzejezdna była DW 988 w Gliniku Charzewskim. 

Intensywne opady śniegu sparaliżowały także ruch na głównych trasach powiatu krośnieńskiego. Rano zablokowane było rondo w Miejscu Piastowym, gdzie krzyżują się DK nr 19 i 28, prowadzące do przejścia granicznego w Barwinku oraz w kierunku Sanoka. Ciężarówki z trudem pokonywały wzniesienia w Rogach, Woli Komborskiej oraz Węglówce. 

Policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Prognozy pogody na najbliższe dni nie napawają optymizmem.

Zdjęcie: Komenda Powiatowa Policji w Łańcucie
Zdjęcie: Komenda Powiatowa Policji w Strzyżowie. Zderzenie busa z TIR-em w Dobrzechowie

(ram, cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: