Fot. Komenda Miejska Policji w Rzeszowie. Na zdjęciu miasteczko ruchu drogowego w Rzeszowie

Samolot i wieża kontroli – to interaktywne pomysły pracowników firmy MTU na nowy plac zabaw, który powstanie na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego w Rzeszowie. Nowe miejsce wypoczynku dla dzieci ma być w pełni gotowe w 2019 roku.

Nowy lotniczy plac zabaw powstanie na osiedlu Pułaskiego z inicjatywy firmy MTU Aero Engines, która w podrzeszowskiej Jasionce działa w branży lotniczej od 2009 roku.

– Plac zabaw powstanie na zasadzie wolontariatu pracowniczego, czyli pracownicy naszej firmy w czasie wolnym od pracy, wykonają autorskie projekty oraz będą brać udział w wytwarzaniu elementów, w które wyposażymy plac zabaw – mówi nam Renata Markowska, dyrektor ds. personalnych w firmie MTU.

Planowany plac zabaw ma być innowacyjny i interaktywny, nastawiony na edukację w zakresie lotnictwa, praw mechaniki fizyki czy aerodynamiki. Jego dodatkowym atutem ma być również korzystanie z ekologicznych źródeł energii odnawialnej, gdyż plac zostanie wyposażony w panele fotowoltaiczne.

Miasto firmie MTU oddało do dyspozycji dwa place o  wielkości około 220 m kw. każdy.
Na pierwszym powstanie samolot o długości 7 m i szerokości 4 m. Pod nim będzie gumowy pas startowy.

Wewnątrz obiektu znajdą się różne ekrany oraz elementy, które bawiącym się dzieciom dadzą odpowiedź na pytania, dlaczego samolot lata, jakie działają wówczas prawa dynamiki i fizyki. Obok tej lotniczej atrakcji powstaną również takie elementy jak zjeżdżalnie czy wspinaczki linowe.

Firma MTU chce, aby samolot powstał jesienią tego roku, najpóźniej we wrześniu.
Kolejnym etapem prac będzie wybudowanie wieży kontroli. Miałaby ona powstać na przełomie lata i jesieni 2018 roku.

– Chcemy, aby ostatecznie wieża kontroli z samolotem była połączona odbiornikami i nadajnikami, aby pilot mógł kontaktować się z wieżą i odwrotnie – tłumaczy Renata Markowska.

W 2019 roku na placu powstaną elementy dodatkowe takie jak np. ławki z portami USB, poidełka z wodą pitną czy elementy, które prezentują nowe technologie.

W projekt jest zaangażowane około 40 pracowników-wolontariuszy z firmy MTU.
Renata Markowska tłumaczy, że są oni podzieleni na zespoły np. inżynierów, którzy projektują konstrukcje czy wykonawców, czyli osób, które fizycznie mogą brać udział  w realizacji tego zadania.

– W budowę placu zabaw są zaangażowane trzy strony: miasto, które udostępnia teren, firma MTU, która jest sponsorem inwestycji oraz jej pracownicy, którzy na rzecz najmłodszych mieszkańców Rzeszowa dają swój czas, pomysł i zaangażowanie – podkreśla Markowska.

Koszt budowy placu nie jeszcze znany.

Plac zabaw to nie jedyna inicjatywa społeczna firmy MTU. Wspomagają oni od lat m.in. Szpital Dziecięcy nr 2, przyszpitalną szkołę czy oddział onkologii dziecięcej.

(jg)

Fot. Materiały Szkoły Podstawowej nr 3 w Rzeszowie
Fot. Materiały Szkoły Podstawowej nr 3 w Rzeszowie

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama