Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Tylko jedna firma złożyła ofertę na inwentaryzację terenów zielonych w Rzeszowie. Ma m.in. policzyć drzewa w mieście. Koszt? Prawie 4 mln zł.

– Ta oferta nas nie szokuje – mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. – W budżecie miasta zarezerwowaliśmy na ten cel 4 mln i 20 tys. zł. Oferta firmy jest niższa, wynosi 3 mln i 989 tys. zł – dodaje.

Zbadać kondycję zieleni 

Ofertę złożyła firma MGGP Aero z Tarnowa. 22 września wybrano ją na wykonawcę inwentaryzacji terenów zielonych miasta. – W najbliższych dniach podpiszemy z firmą umowę – zapowiadają ratuszowi urzędnicy. 

Inwentaryzację terenów zielonych miasto zapowiadało w lipcu br. W uproszczeniu, miasto chce wiedzieć, jakim majątkiem przyrodniczym dysponuje. W tym celu powstanie elektroniczna baza danych, w której będą informacje m.in. o ilości drzew w mieście. 

– Będzie ona niezbędna m.in. do oceny stopnia zadrzewienia poszczególnych terenów miejskich, przygotowania kolejnych zielonych projektów, które w Rzeszowie będziemy realizować – mówił w lipcu prezydent Konrad Fijołek.

Naloty na drzewa 

Z wcześniejszych zapowiedzi wynika, że inwentaryzacją zostaną objęte m.in. korony oraz pnie drzew, elementy pokrycia, użytkowania i ukształtowanie terenu. Do inwentaryzacji zostanie wykorzystana teledetekcja, czyli przetworzony obraz. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Mają być też prace w terenie – czterokrotne naloty na zieleń w całym mieście (128 km kw.), które zbiorą dane do opracowań. Powstaną mapy korony i gatunków drzew, ich kondycja, ortofotomapy, model 3D, czy mapy miejskich „wysp ciepła”. 

– Zakres inwentaryzacji jest bardzo szeroki, nie sprowadza się tylko do policzenia drzew – mówi Artur Gernand. I przypomina, że inwentaryzację terenów zielonych miastu zaleciła Najwyższa Izba Kontroli przed ubiegłorocznymi wyborami na prezydenta Rzeszowa.

– Poza tym, inwentaryzacja jest nam potrzebna do należytego planowania rozwoju miasta – przekonują urzędnicy. Ratusz spodziewa, że się inwentaryzacja zostanie przeprowadzona do końca 2023 roku, najpóźniej ma być gotowa na początku 2024 roku. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama