Zdjęcie: Danuta Matloch / Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Rzeszów na trasie „Iskry Niepodległej”. Mobilne widowisko o wybitnych Polkach i Polakach, którzy zmienili świat, będzie można oglądać w dniach 8-10 marca.

„Iskry Niepodległej” to projekt biura „Niepodległa”. Zainaugurował 27 lutego w Warszawie. Multimedialne „Iskry” ruszyły w Polskę 2 marca.

Ciężarówki swoją trasę zaczęły od Przemyśla, w niedzielę (5 marca) dotarły do Łańcuta – tam będą do wtorku (7 marca), a od środy do piątku (8-10 marca) na parkingu przy Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, od strony ogrodów bernardyńskich.

Podczas widowiska prezentowane są postaci z ostatnich 100 lat, m.in. Jana Szczepanika, Ludwika Hirszfelda, Ireny Sendlerowej, Marka Kamińskiego, Jana Czochralskiego, Wandy Rutkiewicz, Mieczysława Bekkera. Ich cechą wspólną była chęć zmieniania świata.

Wychodząc od sylwetek ojców niepodległości, w widowisko wpleciono podróżników, sportowców i twórców kultury, wybitnych działaczy społecznych i naukowców, których odkrycia zmieniły świat. Widowisko jest wyświetlane w specjalnej naczepie.

Narratorem opowieści o polskich dokonaniach jest cyfrowy byt, a część grafik stworzono z pomocą sztucznej inteligencji. Widowisku towarzyszy wybór kilku cennych eksponatów, pozyskanych m.in. z Kancelarii Prezydenta RP i Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

„Iskry Niepodległej” odwiedzą w całym kraju ok. 100 miejscowości. Ogólnopolska trasa rozpoczęła się 2 marca w Przemyślu. Od środy do piątku multimedialne naczepy będą w Rzeszowie, 8 i 9 marca będą dostępne od 10:00 do 18:00, 10 marca – od 10:00 do 16:00. 

Wstęp do naczep jest bezpłatny. Jednocześnie może w nich być 20 osób. Rekomendowany wiek zwiedzających to ukończone 10 lat. Wejście do naczepy będzie możliwe tylko po pozwoleniu wydanym przez animatora i obsługę „Iskry”. 

Z uwagi na szczególny charakter i intensywność bodźców audiowizualnych pokazy mogą wywoływać negatywne skutki zdrowotne u osób chorych na epilepsję, choroby błędnika lub nadwrażliwość na dźwięki lub światło.

– Osoby z powyższymi schorzeniami uczestniczą w pokazach na własne ryzyko – informuje Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie. 

(pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama