Zdjęcie: Materiały TVP
Reklama

Ponad 60 osób weźmie udział w IX Festiwalu Piosenek Katarzyny Sobczyk, który w dniach 19-20 października odbędzie się w Tyczynie k. Rzeszowa. Poprzedzą go warsztaty z Elżbietą Zapendowską. Na festiwalu zaśpiewa Grażyna Łobaszewska.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Festiwal „o złota różę Małego Księcia” organizowany jest przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury im. K. Sobczyk w Tyczynie, przyciąga uczestników z całej Polski. – Najważniejszym celem jest popularyzacja dorobku artystycznego Katarzyny Sobczyk oraz popularyzacja talentów wokalnych – wyjaśnia Zakia Cieślicka-Majka, dyrektor MGOK w Tyczynie. 

W tym roku po raz 9. ponad 60 uczestników w dwóch kategoriach wiekowych prezentować będzie przed komisją konkursową swoje umiejętności wokalne. 19 października w kategorii do 15 lat od 9:30 uczestników oceniać będą: Jerzy Dynia – dziennikarz TVP Rzeszów, Andrzej Klee – dziennikarz Radia Rzeszów oraz Zbigniew Sztaba – muzyk, pedagog.
 
20 października w kategorii 16+ uczestników oceniać będą: Elżbieta Lewicka – dziennikarz Radia Rzeszów, pedagog, wykładowca, Kamil Niemiec – muzyk,pedagog, Mariola Niziołek – muzyk, wokalista zespołu Lola Band.
 
Konkurs poprzedzają warsztaty z Elżbietą Zapendowską, które organizowane są w Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Informacji Turystycznej w Tyczynie w sobotę 12 października w godzinach 10:00-18:00.
 
19 października o godz. 16:00 w ramach finału przesłuchań usłyszymy recital Patrycji Jurek – wychowanki Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, laureatki Nagrody Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR za najlepszą interpretację – Kryształowy Kamerton – XX Międzynarodowe Warsztaty Piosenkarskie ZAKR w Rzeszowie.
 
20 października o 17:00 koncert gwiazdy festiwalu Grażyny Łobaszewskiej, jednej z najwybitniejszych polskich piosenkarek, która zaśpiewa największe przeboje, m.in. „Czas nas uczy pogody”, „Brzydcy”, „Gdybyś”. Nie zabraknie utworów z wcześniejszych płyt: „Prowincja jest piękna”, „Przepływamy” oraz z najnowszego wydawnictwa „Sklejam się…”.
 
Grażynie Łobaszewskiej na scenie towarzyszyć będzie grupa AJAGORE: Sławomir Kornas – bas, śpiew, Maciej Kortas – gitara, Michał Szczeblewski – perkusja.
 
Wstęp festiwal i koncerty jest bezpłatny. 
 
Katarzyna Sobczyk 
 
Była gwiazdą polskiej estrady, nazywano ją „królową polskiego big bitu”. „Biedroneczki są w kropeczki”, „O mnie się nie martw” czy „Mały Książę” to klasyki polskiej piosenki. Katarzyna, a właściwie Kazimiera Sobczyk urodziła się 21 lutego 1945 r. w Tyczynie, była najmłodsza z czworga rodzeństwa. Mieszkała w Tyczynie i w pobliskiej Hermanowej.
 
Sobczyk rodzinne strony opuściła mając niewiele ponad trzy lata. Zamieszkała w Sianowie, a później w Koszalinie. Do Tyczyna przyjeżdżała na wakacje, a potem także wielokrotnie na koncerty. Po raz pierwszy koncertowała na początku lat 60. Jej debiut, jako wokalistka amatorka grupy Biało-Zieloni, przypadł na rok 1961 w Koszalinie.
 
Wielu mieszkańców gminy Tyczyn pamięta jej koncerty na wypełnionej sali wtedy Miejskiego Domu Kultury. W 1963 roku odniosła kolejny sukces, a mianowicie na  II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie i znalazła się w Złotej Dziesiątce. W latach 1964-1972 występowała razem z zespołem Czerwono-Czarni.
 
W późniejszych latach śpiewała z mężem Henrykiem Fabianem i założyła zespół Wiatraki W latach 60. odnosiła sukcesy na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. W marcu 1966 roku wyjechała na tournee do Kanady i USA. Od 1979 r. przebywała w Chicago. Tam nagrała dwie solowe płyty, które ukazały się w latach 90. – „Ogrzej mi serce”oraz „Niewidzialne”.
 
W 2008 r. Sobczyk wróciła do Polski na stałe. Nie dotarła na swój ostatni występ w Tyczynie z powodów zdrowotnych. Była ciężko chora na raka piersi. Zmarła 28 lipca 2010 roku w Warszawie. 4 sierpnia 2010 r. została pośmiertnie odznaczona przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
 

Oprac. (ak)

redakcja@rzeszow-news.pl
Reklama