Zdjęcie: WSPiA

Pokazy i prezentacje służb mundurowych, „Mecz Przyjaźni” z udziałem wojsk USA, zawody sportowe, konferencja i seminarium o konfliktach zbrojnych – to atrakcje IX Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa w Rzeszowie.

Święto Bezpieczeństwa odbędzie się w środę (1 czerwca) w Rzeszowie. Organizuje je WSPiA. Połączy je z obchodami jubileuszu 10-lecia programu „Bezpieczna przyszłość”, który młodych ludzi uczy postaw obywatelskich i patriotycznych, a także przygotowuje na rzeczywiste i potencjalne, dotychczasowe i nowe rodzaje zagrożeń bezpieczeństwa.

IX edycji Święta Bezpieczeństwa patronuje szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego – Paweł Soloch. Jak poinformował Przemysław Pawlak, rzecznik WSPiA, gośćmi specjalnymi wydarzenia będą żołnierze 82. Dywizji Powietrznodesantowej z USA oraz komendant Akademii Wojsk Lądowych Rumunii, z którą rzeszowska uczelnia rozpoczyna współpracę.  

Impreza odbędzie się w kampusie WSPiA przy ulicy Cegielnianej 14. Rozpocznie się o godz. 9:00 koncertem orkiestry dętej. W tej części przewidziano specjalne „Przesłanie do młodzieży”, które wygłosi Marek Matuła, komendant Główny Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. Zaplanowano także pokaz musztry paradnej.  

Jak wyszkolone są nasze służby?  

W święcie wezmą udział przedstawiciele ponad 20 służb, instytucji i organizacji związanych z szeroko rozumianym bezpieczeństwem. Przez cały dzień będą prezentować swoje wyposażenie oraz umiejętności. Zobaczycie pokazy m.in. ratownictwa podczas wypadku, ratownictwa chemicznego, oględzin oraz zabezpieczenia miejsca zdarzenia.

– Uczestnicy imprezy zobaczą symulację pola walki, pokaz wyszkolenia psów służbowych, przeszukania samochodu oraz wezmą udział w instruktażu udzielania pierwszej pomocy.  Będzie można także zapoznać się z wyposażeniem Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej WSPiA – zapowiada Przemysław Pawlak.

Zdjęcie: WSPiA

Wozy bojowe, armatohaubice, moździerze i radiowozy  

Święto będzie także doskonałą okazją do prezentacji wyposażenia podkarpackich służb mundurowych. Z bliska zobaczycie nowoczesne wojskowe wozy bojowe oraz uzbrojenie służb mundurowych. W kampusie WSPiA pojawi się armatohaubica samobieżna 155 mm „Kryl” produkowana w Hucie Stalowa Wola.

21. Brygada Strzelców Podhalańskich pokaże „Rosomaki”, moździerz 120 mm „Rak” i pojazd terenowy „Skorpion”. Podkarpacka policja wystawi patrol policji konnej, ambulans pogotowia ruchu drogowego, motocykl Harley-Davidson. Pojawi się także przenośne urządzenie do prześwietlania bagażu Krajowej Administracji Skarbowej. 

Straż pożarna zaprezentuje pojazdy ratownictwa technicznego oraz rozpoznania zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych (jeden z dwóch w Polsce). Swoje pojazdy i wyposażenie wystawią również m.in. Straż Graniczna, Służba Więzienna, 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej oraz WITD.  

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

„Mecz Przyjaźni” i zawody sportowe  

Ciekawym punktem Święta Bezpieczeństwa będzie I Międzynarodowy Turniej Służb Mundurowych w Futsalu pod hasłem „Mecz przyjaźni”. W turnieju wezmą udział amerykańscy komandosi, funkcjonariusze Straży Granicznej w Rzeszowie-Jasionce, „podhalańczycy”, „terytorialsi”, policjanci i studenci „Bezpieczeństwa Wewnętrzne” WSPiA.

Odbędą się również zawody w „Trójboju WSPiA”. Uczniowie szkól średnich będą rywalizować na policyjnym torze przeszkód, strzelnicy elektronicznej oraz w quizie wiedzy z zakresu dezinformacji.  

Konflikty zbrojne i współczesne zagrożenia 

Święto Bezpieczeństwa to nie tylko pokazy i prezentacje. To także część naukowo-edukacyjna. Na seminarium naukowe „Bezpieczni razem – jak przygotować młodzież na współczesne zagrożenia”, gen. Tomasz Bąk zaprosił ekspertów ds. bezpieczeństwa m.in. z Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW oraz Przeglądu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Swoją konferencję naukową organizuje także Koło Strzeleckie WSPiA. W dyskusji „Konflikty zbrojne XXI wieku a bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej” udział wezmą studenci m.in. z WSPiA, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Politechniki Rzeszowskiej, WAT, UJ, Akademii Marynarki Wojennej i Akademii Wojsk Lądowych. Święto Bezpieczeństwa potrwa do 15:00.

Święto Bezpieczeństwa  

Zdjęcie: WSPiA

To impreza cykliczna organizowana przez WSPiA. Co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem, przyciąga do kampusu uczelni 1500-2000 młodych ludzi oraz przedstawicieli kilkudziesięciu służb i instytucji. We wszystkich edycjach święta brało udział ponad 12 tys. osób z Podkarpacia, Małopolski i województwa świętokrzyskiego. 

Celem święta jest także ocieplenie wizerunku służb mundurowych. Uczestnicy mogą przekonać się, jak w rzeczywistości wygląda codzienna służba funkcjonariuszy i jak w praktyce stosowane są przepisy, programy, czy zasady, o których uczą się w szkołach. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama