Zdjęcie: Kamil Pudełko / Rzeszów News
Reklama

Mieszkasz w Rzeszowie od urodzenia i myślisz, że wszystko już wiesz o mieście? A może przyjechałeś na studia i chciałbyś wiedzieć więcej? Daj się zaprosić na spacer po zaułkach skrywających niezwykłe historie ludzi i zdarzeń, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia.

Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna stworzyła trasę do samodzielnej organizacji w formie spacerownika pod nazwą „Dziedzictwo Rzeszowskich Żydów”.

Wędrując od punktu do punktu dowiesz się, dlaczego jedna z kamienic w Rynku nazywana była „dmuchawą”, kto podlegał karze klątwy w Sądzie Rabinackim, gdzie się znajdowała i jak działała koszerna jadłodajnia, co to czulent i lateks, aż wreszcie co łączy Rzeszów z amerykańskim westernem.

– Wszystkie ciekawostki zostały wybrane tak, aby zaciekawić i wciągnąć do pogłębiania wiedzy o pozornie znanych już miejscach w Rzeszowie – wyjaśnia Ewa Borowiak, zastępca dyrektora biura PROT.

Punkty spacerownika skupiają uwagę na przeszłości zapomnianej tu kultury żydowskiej. Dlaczego? Bo warto przypomnieć o tym, że w 1869 r. Żydzi stanowili 54 proc. ogółu mieszkańców miasta. Na przełomie XIX i XX w. nazywano go „Galicyjską Jerozolimą”, a nawet żartobliwie „Mojżeszowem”.

W 1899 r. w Rynku tylko ratusz nie był własnością żydowską. Żartowano wówczas, że jedynym polskim mieszkańcem Rynku był Tadeusz Kościuszko (pomnik w Rynku).

Jak zwiedzać i skąd wziąć spacerowniki? Są dwie opcje: Opcja pierwsza, ruszasz sam. 
Wtedy zabierasz spacerownik w formie papierowej z wybranego punktu informacji turystycznej w Rzeszowie (Rynek 26 oraz ul. Grunwaldzka 2). Możesz go także pobrać ze strony: www.podkarpackie.travel/zydzi-rzeszow

Ruszasz zaczynając spod studni w Rynku. Opcja druga, w sierpniu możesz wędrować ze spacerownikiem w towarzystwie przewodnika. W trzy kolejne niedziele sierpnia można wyruszyć trasą razem z przewodnikiem, specjalistą w tym temacie.

Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna w ramach promocji trasy zaplanowała trzy spacery (11, 18 i 25 sierpnia w niedziele, godz. 14:00) połączone z degustacją zakąsek kuchni żydowskiej. Liczba miejsc na spacerach jest ograniczona. O udziale zadecyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy pod numerem: 17 852 00 09.

Szczegóły na www.podkarpackie.travel

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: