jak-dobrac-kosmetyki-do-cery-mieszanej

Każdy rodzaj cery ma określone właściwości, boryka się z pewnymi problemami. Z tego względu musisz wiedzieć, jaką masz cerę, aby dobrać odpowiednie produkty do pielęgnacji. Jak dobrać kosmetyki do cery mieszanej? Przedstawiamy poradnik krok po kroku.

Czym charakteryzuje się cera mieszana?

Cera mieszana charakteryzuje się obecnością dwóch różnych rodzajów skóry na twarzy: tłustej i suchej. Zazwyczaj obszary strefy T (czoło, nos, broda) mają tendencję do nadmiernego błyszczenia, rozszerzonych porów i skłonności do trądziku. Z kolei pozostałe obszary twarzy, takie jak policzki, są suche.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Charakterystyczne cechy cery mieszanej to:

 1. Obszary tłuste – strefa T, czyli czoło, nos i broda, jest bardziej tłusta. Skóra w tych obszarach może produkować nadmiar sebum, co prowadzi do błyszczenia, zatykania porów i skłonności do trądziku.
 2. Obszary suche – zazwyczaj są to policzki. Skóra w tych obszarach ma tendencję do suchości, szorstkości i potrzebuje nawilżenia
 3. Porowatość – obszary tłuste często mają rozszerzone pory, które mogą łatwo zatykać się i prowadzić do powstawania zaskórników i wyprysków.
 4. Nierówna tekstura – cera mieszana cechuje się nierówną teksturą, gdzie obszary suche są delikatniejsze, a obszary tłuste mają grubszą teksturę.

Jakie kosmetyki do cery mieszanej?

Pielęgnacja cery mieszanej wymaga zrównoważonego podejścia, które ma na celu kontrolę nadmiaru sebum w strefie T i jednocześnie nawilżenie obszarów suchej skóry. Ważne jest stosowanie odpowiednich produktów, które dostosowane są do potrzeb obu rodzajów skóry i pomagają zachować równowagę.

 1. Delikatny oczyszczacz. Wybierz oczyszczacz, który jest łagodny dla skóry, nie wysusza jej i jednocześnie skutecznie usuwa nadmiar sebum z obszarów tłustych. Unikaj oczyszczaczy zawierających silne detergenty i substancje drażniące.
 2. Tonik ściągający. Zwęzi pory i będzie kontrolował błyszczenie w obszarach tłustych. Wybierz tonik bezalkoholowy, który nie przesusza skóry.
 3. Lekki krem nawilżający. Skóra mieszana potrzebuje nawilżenia. Kosmetyki do cery mieszanej, która nawilżają. Mogą zawierać m.in. kwas hialuronowy.
 4. Matujący podkład lub krem BB. Jeśli używasz podkładu lub kremu BB, wybierz formułę matującą, która pomoże w kontrolowaniu błyszczenia na obszarach tłustych skóry. Unikaj ciężkich podkładów, które mogą zatykać pory.
 5. Peeling enzymatyczny lub kwasowy. Regularne złuszczanie jest istotne dla cery mieszanej, aby usunąć martwe komórki skóry i zapobiec zatykaniu porów. Wybierz delikatny peeling enzymatyczny lub kwasowy peeling, który pomoże wyrównać teksturę skóry.
 6. Produkty miejscowe na wypryski. Jeśli masz skłonność do trądziku na obszarach tłustych, stosuj produkty miejscowe, które zawierają składniki przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, aby pomóc w leczeniu i kontrolowaniu wyprysków.
 7. Krem z filtrem. Nie zapominaj o ochronie przed promieniowaniem UV. Wybierz kosmetyki do cery mieszanej z filtrem SPF.

 

Reklama