Jednym z regionów, gdzie fotowoltaika rozwija się w szybkim tempie, jest bez wątpienia Podkarpacie. Sprawdzamy, co przemawia za instalacjami PV w Rzeszowie i okolicach oraz z jakich dotacji można skorzystać przy tego typu inwestycjach.

Co przemawia za instalacjami fotowoltaicznymi na Podkarpaciu?

Coraz wyższe rachunki za prąd, krótszy okres zwrotu oraz programy dofinansowań i dotacji sprawiają, że panele fotowoltaiczne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Tak jest z pewnością w województwie podkarpackim, a więc jednym z najbardziej nasłonecznionych regionów.

Powszechność fotowoltaiki na Podkarpaciu jest zrozumiała. W ciągu kilkunastu ostatnich lat rachunki za prąd wzrosły w Polsce o niemal 140 procent, a to wciąż nie koniec. Wiele wskazuje na to, że niebawem przegłosowany zostanie pakiet klimatyczny Fit for 55, który ma zmniejszyć ograniczenie emisji CO2 do 2030 roku o co najmniej 55 procent. Przełoży się to na wyższe koszty transportu, ale też ceny energii elektrycznej. Według niektórych przewidywań już w 2022 roku gospodarstwa domowe zapłacą za prąd nawet o ok. 20 procent więcej. W przypadku przedsiębiorców podwyżka cen prądu może być jeszcze dotkliwsza, sięgając nawet 30 procent.

Rosnące ceny prądu skracają okres zwrotu inwestycji

Tymczasem, im wyższe są ceny prądu, tym krótszy jest okres zwrotu inwestycji. Szczególnie że wraz z rozwojem technologii instalacje fotowoltaiczne są coraz tańsze, a dodatkowo inwestorzy mogą wspomagać się środkami z zewnątrz – dotacjami, dofinansowaniami, ulgami, leasingami czy specjalnymi, nisko oprocentowanymi kredytami na fotowoltaikę.

Nie bez znaczenia jest też rosnąca inflacja. Jeżeli pieniędzy nie opłaca się trzymać na rachunkach bankowych i kontach oszczędnościowych, lepiej je zainwestować, czerpiąc korzyści finansowe przez dziesiątki lat.

Pozwala na to fotowoltaika, również w Rzeszowie i okolicach. Zwłaszcza że Podkarpacie to najbardziej nasłoneczniony region w Polsce, ze średnim nasłonecznieniem na poziomie przekraczającym 1100 kWh/ m², dla mediany w Polsce od 950 do 1100 kWh/ m². Dzięki temu instalacje fotowoltaiczne w województwie podkarpackim pracują z wyjątkowo dużą wydajnością.

Dotacje na fotowoltaikę w województwie podkarpackim

Jako inwestorzy możemy starać się o dofinansowanie na panele fotowoltaiczne dla gospodarstw domowych, rolnych oraz przedsiębiorstw. W przypadku domów jednorodzinnych dotacje na fotowoltaikę można uzyskać przede wszystkim z programu Mój Prąd 3.0. Obecna edycja wystartowała 1 lipca 2021 roku. Maksymalna kwota dotacji może wynieść 3000 zł, ale nie więcej niż 50 procent kosztów poniesionych na inwestycję. Co ważne, żeby złożyć wniosek o dotację z programu Mój Prąd 3.0, należy zrobić to online – przez stronę gov.pl, do czego potrzebny jest Profil Zaufany. Maksymalna moc instalacji nie może przekroczyć 10 kWp.

Korzyści finansowe może też przynieść ulga termomodernizacyjna na fotowoltaikę, z maksymalną kwotą zwrotu na podatnika w wysokości 53 000 zł. Ulga dotyczy instalacji wykonywanych tylko dla już wzniesionych budynków. Montaż instalacji PV musi zostać ukończony w ciągu 3 lat od rozpoczęcia przedsięwzięcia. 

Jeszcze innym programem jest Czyste Powietrze, o którym więcej informacji można uzyskać na stronie rzeszowskiego WFOŚiGW (beneficjent.wfosigw.rzeszow.pl). Program ma na celu zachęcenie do wymiany źródła ciepła i termomodernizacji domu, aczkolwiek włącznie z możliwą mikroinstalacją fotowoltaiczną. Maksymalna kwota dotacji może wynieść nawet 37 000 zł, z czego 5000 zł dotyczy właśnie instalacji PV.

Z kolei rolnicy prowadzący gospodarstwa rolne mogą starać się o dotacje z programu Agroenergia, z maksymalną kwotą zwrotu do 20 000 zł. Inną opcją jest ulga podatkowa, która pozwala przez 15 lat obniżyć wysokość podatku rolnego. Firmy mogą natomiast korzystać z dotacji lub pożyczki z programu Energia Plus (dotacja do 50% kosztów kwalifikowanych lub pożyczka do 85% kosztów kwalifikowanych).

Leasingi, kredyty i pożyczki na instalacje fotowoltaiczne

Widać wyraźnie, że montaż fotowoltaiki może być współfinansowany z różnych źródeł. Programy dotujące inwestowanie w czystą energię ze słońca skierowane są do gospodarstw domowych, ale też rolnych i przedsiębiorstw.

Oprócz nich powstają specjalne produkty, które mają odciążyć portfel inwestora. Są nimi m.in. leasingi oraz specjalne kredyty na panele fotowoltaiczne z niskim oprocentowaniem. To narzędzia warte bliższego zainteresowania zwłaszcza w przypadku przedsiębiorców, którzy mogą amortyzować raty kredytowe lub zaksięgować opłaty leasingowe w kosztach uzyskania przychodów.

Dla inwestorów indywidualnych może to być ciekawa opcja w przypadku braku spełnienia wymogów programu oferującego dotację, zakończenia przyjmowania wniosków lub innej okoliczności. Podobnie jest w przypadku pożyczek pozabankowych. Z uwagi na rosnącą konkurencję dziś są to chwilówki, ale i ratalne produkty finansowe, często z oprocentowaniem 0 procent i bez tak dogłębnej weryfikacji profilu pożyczkobiorcy, jak jest to w przypadku banków. To również ciekawa opcja, aczkolwiek głównie przy mniejszych instalacjach rzędu 2-3 kWp lub ich rozbudowywaniu o kolejne panele.

Niezależnie od źródła finansowania – za gotówkę, z dotacją, z dofinansowaniem, przez kredyt czy leasing – inwestycja w panele fotowoltaiczne jest rentowna, a okres zwrotu inwestycji coraz krótszy. Zwłaszcza dziś, kiedy wciąż obowiązują atrakcyjne warunki magazynowania energii w sieci przez prosumentów. Mogą być one nieco mniej opłacalne w 2022 roku.

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama