Zdjęcie: Pixabay

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie „W stronę dialogu. Jak (nie)mówić o Żydach” z siostrą dr Katarzyną Kowalską. 

Spotkanie z siostrą dr Katarzyną Kowalską NDS, teolożką katolicką, religioznawczynią, odbędzie się 16 kwietnia o godz. 17:00 w budynku głównym WiMBP przy ul. Sokoła 13. Wstęp wolny. Spotkanie poprowadzi dr Grażyna Bochenek. 

Język wyraża nasz sposób myślenia, ale i potrafi kształtować rzeczywistość, dlatego tak ważne jest, by używać go świadomie, próbując unikać błędów i nieścisłości, które wynikać mogą np. z braku wiedzy, nieznajomości kontekstu historycznego, uzusu czy funkcjonujących w społeczeństwie stereotypów.

– W rozmowie z siostrą dr Katarzyną Kowalską poruszone zostaną kwestie języka używanego w Polsce w odniesieniu do Żydów, ich dziedzictwa i kultury – zapowiada Natalia Szwedo z WiMBP w Rzeszowie.

Siostra Kowalska opowie o najczęściej popełnianych błędach i ich pochodzeniu (np. kirkut jako nazwa cmentarza żydowskiego) oraz rozwieje wątpliwości (np. czy można używać zamiennie takich nazw, jak np. synagoga i bożnica).

Advertisement

Zostaną przedstawione wybrane terminy związane z religią i kulturą żydowską (np. macewa, mykwa, kuczka), wskazane określenia obraźliwe (np. mosiek) oraz przybliżone hebraizmy i jidyszyzmy obecne w języku polskim (np. bachor, bajzel, ciuchy, machlojka, mecyje, sitwa, git).

Siostra dr Katarzyna Kowalska należy do zgromadzenia zakonnego Notre Dame de Sion. Obroniła doktorat na żydowskiej uczelni Leo Baeck College w Londynie i The Open University. Od ponad 20 lat jest zaangażowana w działania dialogowe w Wielkiej Brytanii, Polsce i Izraelu. Przez wiele lat mieszkała w Izraelu.

Siostra Kowalska jest współprzewodniczącą Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz członkinią Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze”, wykłada m.in. na Uniwersytecie w Betlejem, w Harare (Zimbabwe), Akademii Katolickiej w Warszawie (Bobolanum), Sion Center for Biblical Formation w Jerozolimie, Sion Centre for Dialogue and Encounter w Londynie oraz w Instytucie Judaistyki UJ. Mieszka w Warszawie.

Wydarzenie jest organizowane we współpracy ze stowarzyszeniem Rajsze.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama