Zdjęcie: Politechnika Rzeszowska

Studentki architektury na Politechnice Rzeszowskiej opracowały dokumentację architektoniczno-konserwatorską XIX-wiecznej willi Potockich.

Początkiem grudnia do miejscowości Antoniny na Ukrainie przekazano dokumentację architektoniczno-konserwatorską XIX-wiecznej willi Potockich, która należy do kompleksu zabytkowych budynków w tej miejscowości. Autorkami projektu są studentki architektury Politechniki Rzeszowskiej: Iryna Danyliuk, Anna Gardzińska, Daria Józefczyk, Natalia Możdżeń, Natalia Pacia, Gabriela Stanula, Gabriela Walczyna, Ilona Wójcik, Monika Wzorek.

Prace przebiegały w dwóch etapach. Pierwszy z nich wykonała Katedra Konserwacji Zabytków PRz podczas obozu naukowego we wrześniu 2019 roku. Katedrą kierował dr hab. inż. Marek Gosztyła, prof. PRz. Opiekę naukową nad uczestniczkami sprawowały: dr inż. arch. Joanna Malczewska i mgr inż. arch. Agata Mikrut.

– Zespół przeprowadził inwentaryzację architektoniczną budynku, która stała się podstawą do sporządzenia aktualnej i szczegółowej dokumentacji obiektu. Na miejscu przeprowadzono badania architektoniczne i inwentaryzację zabytkowych detali, które dostarczyły informacji o stanie całego zabytkowego zespołu budynków. Opracowano również projekt adaptacji z pomieszczeniami przeznaczonymi na ekspozycje muzealne –informuje Damian Gębarowski, rzecznik PRz.

Pierwszy taki wyjazd

Zdjęcie: Beata Motyka / Politechnika Rzeszowska

Wyniki prac zaprezentowano 20 września 2019 roku w reprezentacyjnej sali zabytkowego budynku, w którym znajduje się obecnie siedziba domu kultury i muzeum. W uroczystym wystąpieniu wzięli udział pracownicy gminy Antoniny, dyrektorzy tamtejszych muzeum i domu kultury oraz mieszkańcy Antonin.

Drugi etap projektu toczył się na rzeszowskiej uczelni. Studentki pracowały nad propozycją adaptacji obiektu willi Potockich do współczesnych funkcji. Na koniec zespół, który tworzyli Klaudia Bis, Patrycja Szmuc, Patrycja Tomczyk, Gabriela Walczyna i Marcin Ziobro, wykonał model 3D budynku. Studenci korzystali przy tym ze specjalistycznych programów do wizualizacji.

Był to pierwszy tego typu obóz naukowy połączony z wyjazdem na Ukrainę i wykonaniem dokumentacji architektoniczno-konserwatorskiej, jaki zorganizowała Politechnika Rzeszowska. Wcześniej studenci przeprowadzali badania jedynie na terenie Polski (Twierdza Przemyśl, Łętownia).

Willa Potockich znajduje się w Antoninach obok Żytomierza, a cały kompleks składa się z kilkudziesięciu obiektów. Willa, która została poddana analizie, to dawne kasyno urzędnicze z pomieszczeniami mieszkalnymi.

Zdjęcie: Wrzesław Żurawski
Zdjęcie: Politechnika Rzeszowska
Zdjęcie: Politechnika Rzeszowska

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama