Zdjęcie: Brian Cragun - Pixabay
Reklama

Niespodziewany i nagły wybuch pandemii koronawirusa praktycznie wywrócił dotychczas znany nam świat do góry nogami. Konieczność dokonania gruntownych zmian w zakresie prowadzonych działalności i wszystkich aspektów życia ludzkiego dotknęła absolutnie wszystkie sektory – począwszy od sklepów, przez działalność prawniczą, po edukację.

W szczególności osoby zajmujące się nauczaniem, z dnia na dzień postawione zostały w sytuacji, w której trzeba było zmienić dotychczasowy, konwencjonalny sposób prowadzenia zajęć, na nauczanie zdalne, za pomocą środków umożliwiających komunikowanie się na odległość. W naszym przekonaniu, zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, wykonali kawał dobrej roboty.

Oczywistym jest jednak, że branża edukacyjna to nie tylko szkoły, ale również prywatni korepetytorzy, którzy udzielają lekcji najczęściej w swoich domach. Oni również zostali zmuszeni do rozpoczęcia działalności on-line.

Dzisiejszy artykuł dedykowany jest właśnie dla nich – przedstawione zostaną 4 najlepsze porady w zakresie sposobu prowadzenia korepetycji online.

  1. Rejestracja na BUKI

Najważniejsze dla każdego korepetytora jest znalezienie uczniów. Można oczywiście zastosować powszechny i nieco archaiczny sposób wywieszania ogłoszeń na słupach w macierzystej miejscowości. W dobie powszechności Internetu dużo większy jednak zasięg ma przykładowo serwis BUKI, na którym szybko i łatwo można znaleźć odpowiedniego nauczyciela z dowolnego przedmiotu. Stąd gorąco zachęcamy do rejestracji przez każdego korepetytora, który jest otwarty na nowych uczniów – obecnie nie ma żadnych przeszkód, aby osoba z nad morza uczyła dziecko spod samych Tatr.

  1. Wybór odpowiedniego programu i urządzenia

Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że generalnie są aplikacje komputerowe lepsze i gorsze. Zazwyczaj wpływ na postrzeganie programu ma łatwość jego obsługi i przejrzystość interfejsu. W dobie nauki zdalnej, do najpopularniejszych programów należą bez wątpienia Zoom, Microsoft Teams oraz Skype. Pozwalają one na tworzenie wirtualnych sal lekcyjnych i komunikowanie się w czasie rzeczywistym nawet z kilkudziesięcioma osobami. Dodatkowo udostępniają tak zwane tablice, na których można wyświetlać notatki. Trzeba jednak mieć świadomość, że do prowadzenia korepetycji online nie ma konieczności stosowania tego typu programów. Wystarczającym może być nawet telefon komórkowy i wideorozmowa. W szczególności dziedziny typu historia, czy też języki obce, nie zawierające żadnych wzorów, w praktyce mogą być nauczane bez komputera.

  1. Przygotowanie materiałów

Wszyscy nauczyciele, niezależnie czy uczą w szkole, czy też w domu, wiedzą doskonale, że nie da się prowadzić zajęć bez odpowiednich materiałów. Przykładowo, na lekcji matematyki nie może zabraknąć ściągawek ze wzorami, a na geografii – mapy. W praktyce więc trzeba zawczasu przygotować sobie materiały na konkretne zajęcia, najlepiej w formie pliku zapisywanego na dysku twardym komputera. Obecne programy umożliwiają rzutowanie własnego ekranu uczniowi w ten sposób, że widzi on wszystko to, co jest wyświetlane u nauczyciela. Stąd mapy można skserować lub pobrać z Internetu.

  1. Dobre nastawienie i cierpliwość

Najważniejszą naszym zdaniem cechą dobrego nauczyciela jest dobre nastawienie i cierpliwość do uczniów. Trzeba zdać sobie sprawę, że nie od razu nasz podopieczny zrozumie dane zagadnienie – może na to wpływać brak bezpośredniego kontaktu. Stąd jeszcze większą wagę należy przywiązywać co ciągłego powtarzania analizowanych kwestii i wpajania ich do głów uczniów.

W celu podsumowania można ograniczyć się do stwierdzenia, że do prowadzenia zajęć przez Skype’a wystarczy naprawdę niewiele. Tak właściwie kluczowym czynnikiem jest już posiadana wiedza nauczyciela – każdy uczeń właśnie w tym celu idzie przecież na korepetycje. Warto jednak zadbać o to, żeby umieć posługiwać się wybraną aplikacją do komunikacji i mieć pod ręką wszystkie niezbędne materiały dydaktyczne.

Z nimi z pewnością każda lekcja będzie udana i satysfakcjonująca!

Reklama
UDOSTĘPNIJ

NAPISZ KOMENTARZ: