Zdjęcie: Patryk Ogorzałek / Rzeszów News
Reklama

Jakie możliwości przebudowy wiaduktu nad ul. Batorego i poszerzenia ulicy pod mostem rozważają kolejarze z drogowcami? Takie, by nie burzyć osiedla. PKP i miasto Rzeszów są po wymianie wstępnych pomysłów.

Wiadukt nad ul. Batorego nie bez przesady nazywany jest „wąskim gardłem”. Niski obiekt kolejowy mierzący 2,9 m wysokości, pod którym prowadzi jeden pas ulicy, po którym samochody puszczane są w sposób wahadłowy.

W godzinach szczytu komunikacyjnego w oczekiwaniu na przejazd pod wiaduktem można rozwiązywać krzyżówki, albo robić inne rzeczy, ale na pewno nie jechać. A do tego skrawek chodnika, po którym chodzą tylko ci, którzy nie boją się przytulać do jadących samochodów.

Wiadukt wyższy i szerszy

O planach przebudowy wiaduktu, który ma swoje początki w latach 1856-61 gdy nie był nawet w granicach Rzeszowa, słychać już od dłuższego czasu. Aby poszerzyć ulicę pod wiaduktem, miasto musi mieć zatwierdzony projekt przebudowy wiaduktu, który ma sporządzić PKP. Poszerzenie ulicy zmniejszyłoby korki na os. 1000-lecia i w Śródmieściu.

– Chcielibyśmy otrzymać warunki dotyczące projektu przebudowy wiaduktu. W tej sprawie ma się odbyć spotkanie. Zobaczymy, jakie są plany dotyczące wiaduktu i wtedy dostosujemy się z przebudową drogi – mówił jeszcze w grudniu ubiegłego roku Piotr Magdoń, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.

Wydawać by się mogło, że decyzji po stronie kolejarzy nie można było się doczekać, a na pewno nic powiedzieć o wstępnych założeniach, gdyż zakończenie opracowywania dokumentacji planowane jest do końca 2016 roku.

– Na etapie opracowywania dokumentacji projektowej i prowadzonych w trakcie uzgodnień, trudno mówić coś więcej, co byłoby wiążące dla inwestycji – mówi Dorota Szalacha, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe.

PKP PLK podpisały umowę 12 października 2015 r. na przygotowanie dokumentacji projektowej, obejmującej  modernizację stacji Rzeszów i w tym m.in. przebudowę wiaduktu nad ul. Batorego (w okolicach ul. Żółkiewskiego) w ramach zadania „Prace przygotowawcze dla wybranych projektów perspektywy 2014 -2020”.

Okazuje się jednak, że że wstępne koncepcje już są wypracowane, a nawet przesłane do Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie, który ma się zająć poszerzeniem jezdni.

– Nowy wiadukt będzie wyższy i szerszy (większe światło pionowe i poziome), umożliwiając poszerzenie drogi oraz wybudowanie przejść dla pieszych i ścieżki rowerowej – mówi Dorota Szalacha.

Ścieżka rowerowa i chodnik

Drogowcy dodają, że poszerzenie jezdni do dwóch pasów ma wynosić 20 m tak, aby pod wiaduktem było na tyle miejsca, by umożliwić przejazd samochodów i autobusów napędzanych gazem oraz umożliwić budowę ścieżki rowerowej i chodnika, ale tylko po jednej stronie.

– Wykonanie po obu stronach chodnika i ścieżki rowerowej wiązałoby się z rozburzeniem bloków, aby tego uniknąć ograniczyliśmy się do budowy ścieżki i chodnika po jednej stronie jezdni – wyjaśnia Magdoń.

Jednak nic nie jest jeszcze dopięte na ostatni guzik. Trwają rozmowy i uzgodnienia. Wspólne prace drogowców i kolejarzy są dopiero na etapie wstępnych koncepcji.

– Ze względu na istniejącą infrastrukturę budowlano-mieszkaniową oraz usługową, prowadzone są dyskusje jak szeroki ma to być przejazd. Chodzi o to, żeby jak najmniej ingerować i nie doprowadzić do wyburzenia całego osiedla – mówi Piotr Magdoń.

Termin rozpoczęcia prac jest nieznany. – Nie chciałbym siać fermentu. To, co dzisiaj powiem, może okazać się jutro nieaktualne – dodaje dyrektor MZD.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

5 KOMENTARZE

  1. WoW ale wiadukt będzie szeroki skoro całe osiedle ma zniknąć z planu miasta 😉 Tak to czytam i nie wierzę jak można się tak pomylić i pisać skoro tam faktycznie 1 blok jest chyba z 300 m od tego wiaduktu no chyba że droga będzie miała po 6 pasów w każdym kierunku :p

  2. Autor chyba nie wie gdzie jest ten wiadukt. Po pierwsze, to jest wiadukt na ul. Żółkiewskiego a nie Batorego!! A po drugie gdzie tu jakieś bloki!? Najbliższy jest ok. 300 m od wiaduktu. Natomiast graniczy on z domem mieszkalnym, ale nie blokiem!!

Comments are closed.