Macie pomysł na firmę, a nie macie pieniędzy na jej działalność? 25 lutego w Jasionce odbędzie się spotkanie poświęcone funduszom venture capital.

[Not a valid template]

 

Na Podkarpaciu nie brakuje startupów i pomysłów na innowacyjne biznesy. Niestety, wiele z nich pojawia się i znika z powodu braku możliwości finansowania przez pomysłodawców. Jak znaleźć i przekonać inwestora, by uwierzył w innowacyjny pomysł biznesowy? Jakie są wady i zalety finansowania startupów przez fundusz venture capital?

Krajowy Fundusz Kapitałowy  wspólnie z Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego organizują spotkanie dotyczące możliwości finansowania startupów przez fundusze venture capital. Spotkanie odbędzie 25 lutego w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce.

W spotkaniu „Finansowanie startupów: venture capital – fakty i mity” wezmą udział przedstawiciele organizatorów (KFK, RARR), zarządzający funduszami venture capital oraz startupowcy.

– Naszym zadaniem jest wspieranie przedsiębiorczości oraz startupów. Z myślą o nich stworzyliśmy m.in. powierzchnię open-space w budynku IT 4, których nie stać na zapłacenie dużego czynszu, a którzy muszą mieć miejsce do prowadzenia biznesu. Konferencja o funduszach venture capital to kolejna inicjatywa, mająca na celu pomoc na starcie osobom z innowacyjnymi pomysłami biznesowymi – mówi Barbara Kostyra, wiceprezes RARR.

Będą oswajać z venture capital

– Będziemy chcieli oswoić młodych, początkujących przedsiębiorców z jeszcze niezbyt dobrze znaną możliwością uzyskania finansowania od funduszy venture capital. KFK jest funduszem funduszy, który razem z polskimi inwestorami prywatnymi inwestuje w fundusze venture capital, a te z kolei finansują rozwój spółek poszukujących kapitału dla swoich innowacyjnych projektów. Mamy na to środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, z funduszy unijnych, także ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy – tłumaczy Magdalena Jagiełło-Szostak, członek zarządu KFK, który jest inwestorem w 16 funduszach venture capital.

Zdaniem Jagiełlo-Szostak, młody przedsiębiorca często ma dobry pomysł, ale nie ma pieniędzy na sfinansowanie swojego przedsięwzięcia. Nie jest też wiarygodnym klientem dla banku, bo albo jego przedsięwzięcie jest obarczone dużym ryzykiem albo nie posiada wystarczających zabezpieczeń. Powinien wtedy skorzystać z pomocy funduszy venture capital lub aniołów biznesu, którzy rozumieją ryzyko związane z działalnością gospodarczą na wczesnym etapie rozwoju i poszukują projektów innowacyjnych, chcą pomagać w rozwoju młodej spółki.

Fundusze venture capital to instytucje wspólnego inwestowania, do których kapitał wnoszą osoby prywatne czy instytucje. Ich działalność polega na inwestowaniu zebranych pieniędzy w innowacyjne projekty – oparte na zaawansowanych technologiach (high-tech) lub posiadające unikalne rozwiązania, produkty czy usługi.

Istotą działania venture capital jest wpieranie przedsiębiorców w rozwoju. – Venture capital to więcej niż pieniądze, to przede wszystkim ludzie. Współpraca z funduszem umożliwia także dostęp do wiedzy eksperckiej, czerpanie z praktyki ludzi o wieloletnim doświadczeniu w danej branży, posiadających szeroką sieć kontaktów. Ale by ta współpraca się powiodła, musi być „chemia” pomiędzy przedsiębiorcą a inwestorem – zaznacza Magdalena Jagiełło-Szostak.

Eksperci ocenią pomysły startupowców

Podkarpackie to jeden z regionów priorytetowych Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, który nakierowany jest na wyrównywanie różnic społeczno-gospodarczych. Dlatego KFK nawiązał współpracę z Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego w zakresie popularyzacji idei venture capital.

Podczas spotkania młodzi przedsiębiorcy będą mogli zaprezentować swoje pomysły ekspertom, którzy dokonają ich oceny, wskażą mocne i słabe strony. Ponadto uzyskają praktyczne wskazówki dotyczące budowy wizji tworzonej firmy, opisywania pomysłu na biznes, tworzenia strategii prezentacji oraz prezentowania pomysłu biznesowego.

Magdalena Jagiełło-Szostak, ma nadzieję, że na spotkaniu „zaiskrzy” pomiędzy potencjalnymi inwestorami a startupowcami, co przełoży się potem na realną współpracę. KFK w krótkim czasie chce doprowadzić do wielu inwestycji  w małych średnich przedsiębiorstwach na Podkarpaciu.

– Finansowanie poprzez venture capital jest korzystne dla przedsiębiorców. Często jest nie tylko optymalnym, ale też jedynym dostępnym źródłem kapitału dla pomysłodawców-innowatorów – mówi Magdalena Jagiełło-Szostak.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama