Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

Naukowcy zapytają mieszkańców, jak się im żyje w Rzeszowie, czego potrzebują, co należy zmienić, a w co inwestować. – Będą mogli decydować jak prezydent – zdradzają autorzy badania.

Naukowcy Uniwersytetu Rzeszowskiego po raz kolejny sprawdzą, co jest ważne dla mieszkańców i jak się im żyje w Rzeszowie. Najnowsze badania nazwali „Obserwatorium Miasta”. Pierwsze, zorganizowali w 2015 roku, wtedy była to „Rzeszowska Diagnoza Społeczna”, którą powtarzali w kolejnych latach.

– Obecnie mówimy o planowaniu polityki rozwoju opartej na wiedzy i faktach. Nie ma nic lepszego jak badania naukowe. A to jest na tyle duże, że dostarczy bardzo szerokiej wiedzy na temat miasta – mówi dr Hubert Kotarski, socjolog z Kolegium Nauk Społecznych UR.

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek dodaje, że takie badania wpisują się w filozofię nowoczesnego zarządzania miastem. – Wiodące ośrodki na całym świecie korzystają z wiedzy lokalnych naukowców, ale też starają się jak najszerzej włączać mieszkańców w planowanie i podejmowanie decyzji – mówi prezydent Fijołek.

Mieszkańcy, którzy wezmą udział w badaniu, będą mogli zdecydować, czego potrzebuje miasto, a co należy zmienić. – Przez chwilę będą prezydentem Rzeszowa – dodaje z uśmiechem dr Kotarski.

– Będziemy pytać, jakie decyzje związane z codziennym funkcjonowaniem miasta chcieliby podjąć, ale mając świadomość, że działają w określonym budżecie, którego nie da się powiększyć. Zapytamy, jak oceniają jakość powietrza, komunikację, jakie zmiany chcieliby wprowadzić – tłumaczy dr  Kotarski. 

Lista pytań nie jest jeszcze znana, dopiero powstaje. Wiadomo natomiast, że to będzie badanie w formie ankiety, zostanie przesłana do rodziców uczniów rzeszowskich szkół za pomocą e-dziennika. Dostaną ją również uczniowie szkół średnich, studenci UR oraz Politechniki Rzeszowskiej oraz seniorzy. 

Badanie rozpocznie się na przełomie listopada i grudnia. Potrwa trzy tygodnie. Wyniki mają być znane w lutym. Później będzie jeszcze cykl warsztatów i seminariów, w których wezmą udział eksperci specjalizujący się w badanych obszarach.

„Obserwatorium Miasta” to projekt czteroosobowego zespół naukowców UR. Kierownikiem jest prof. Sabina Grabowska, dziekan Kolegium Nauk Społecznych, uczestniczy w nim również prof. Radosław Grabowski z Instytutu Nauk Prawnych, i dwóch socjologów: dr Krzysztof Piróg oraz wspomniany dr Hubert Kotarski z Kolegium Nauk Społecznych.

W tym samym czasie badania będą prowadzone jeszcze w pięciu innych miastach: Krośnie, Lublinie, Białej Podlaskiej, Białymstoku i Suwałkach. Projekt rzeszowskich naukowców finansuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. 

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama