Zdjęcie: materiały prasowe

Piotr Bieńkowski, student Politechniki Rzeszowskiej, pracuje nad systemem, który skróci drogę startową samolotów pasażerskich. 

Piotr Bieńkowski jest studentem pierwszego roku na kierunku lotnictwo i kosmonautyka. Bieńkowski opracowuje system, który ma zautomatyzować procedury startu samolotów pasażerskich.

Od czterech lat latam na symulatorach, a obecnie je buduję. Pewnego dnia, pilot w dużej europejskiej linii opowiedział mi o problemie, jakim jest startowanie pełnym Boeingiem 737 z małych lotnisk w Grecji. To właśnie wtedy postanowiłem opracować system Smart TOGA, którego koncepcję przetestowałem na symulatorze mówi Piotr Bieńkowski.

Projekt opracowany przez studenta Politechniki Rzeszowskiej może zwiększyć bezpieczeństwo startu, skrócić jego drogę, wyeliminować prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. ludzkiego błędu i odciążyć pilotów w krytycznej fazie lotu.

Te czynności, które dotychczas wykonywał człowiek, mogą być zautomatyzowane dzięki Smart TOGA. Ponadto, moje rozwiązanie zwiększa dokładność ustawień niektórych parametrów, co jest jego dodatkowym atutem tłumaczy Piotr Bieńkowski. Systemem mogą być zainteresowane m.in. linie lotnicze oraz producenci samolotów i awioniki.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Smart TOGA zaprezentowano podczas otwarcia nowego budynku PCI ProtoLab przy ul. Lenartowicza 6 w Rzeszowie. – Młodzi innowatorzy mogą korzystać z warsztatów, pracowni, przestrzeni coworkingowych oraz wsparcia specjalistów ds. prototypowania, druku 3D, mechaniki czy elektroniki – tłumaczy Wojciech Fiksa, menedżer z ProtoLab.  

Nowy budynek PCI ProtoLab ma blisko 400 m kw., z wyposażonych pracowni mogą korzystać podkarpaccy studenci, uczniowie, kreatorzy i innowatorzy. Są one otwarte od poniedziałku do piątku, od godz. 9:00 do 21:00.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama