Wystawy, wieczorki poetyckie, happening, koncerty i drzwi otwarte do miejskich instytucji kultury. A to wszystko przez „Kulturę od Kuchni”, która w najbliższą sobotę odbędzie się w Rzeszowie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Celem projektu „Kultura od Kuchni” (10 września) jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Dlatego w stolicy Podkarpacia na miłośników kultury w sobotę będzie czekać wiele niebagatelnych atrakcji.

Na płycie Rynku od godz. 14:00 do 17:00 odbywać się  będą warsztaty dla dzieci i młodzieży przygotowane przez Rzeszowski Dom Kultury zatytułowane  „Lampiony” i  „Malowana Ekotorba” oraz happening artystyczny „Modemy” przygotowany przez Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Rzeszowski. Powstaną obrazy malowane w przestrzeni miasta na Rynku

Po spotkaniu ze sztukami plastycznymi będzie można wieczorem spotkać się również na Rynku ze sztukami muzycznymi, ponieważ od 19:00 na rzeszowskiej scenie zagra Jorgos Skolias i Oleś Brothers „Sefardix”. To projekt muzyczny łączący blues, jazz i rock.

Wystąpi także Łagodna Pianka, znana z abstrakcyjnego poczucia humoru, przebojowych wywiadów oraz świetnej koncertowej renomy. Zespół z Sędziszowa Małopolskiego ma za sobą koncerty m.in. na Coke Live Music Festival, Męskim Graniu, czy na Festiwalu w Jarocinie.

Drzwi otwarte

Ważnym punktem „Kultury od Kuchni” będą „drzwi otwarte” w miejskich instytucjach kultury, które zaprezentują się od swojej najlepszej strony.

W Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa (ul. 3 Maja 9) od 10:00 do 17:00 będzie można zobaczyć wystawę fotografii z negatywów szklanych ukazujących architekturę Rzeszowa w scenerii z przełomu XIX i XX wieku autorstwa najsłynniejszego rzeszowskiego fotografa – Edwarda Janusza pt. „Perły architektury w Rzeszowie”.

O 12:00 odbędzie się prelekcja, podczas której zostanie przybliżona sylwetka Edwarda Janusza oraz zaprezentowane informacje dotyczące zbiorów negatywów i zdjęć w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. Będą to: negatywy szklane, ferrofotografie, fotografie na płytkach miedzianych, fotografie na kartonikach.

Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie (ul. Jana III Sobieskiego 18) od 10:00 do 17:00 zaprezentuje wystawę malarstwa Magdaleny Nałęcz „Mój pejzaż”, wystawę rzeźby Jana Tutaja  oraz multimedialną prezentacja zbiorów i archiwów BWA.

Z kolei w Teatrze Maska  (ul. Mickiewicza 13) od 13:00 do 15:00 będzie można zajrzeć za kulisy teatru. Zwiedzanie zainauguruje otwarcie wystawy Gde Adeliny – Woźniak „Miasto dzieci”.

Do Maski w dniu „Kultury od Kuchni” zostali zaproszeni również policjanci, strażacy oraz ratownicy medyczni, którzy przygotują specjalne pokazy dla widzów w ramach spektaklu edukacyjnego pt. „Gra”.

W Muzeum Okręgowego natomiast o godz. 16:30 odbędzie się spektakl „Opowieści Pustelnika”. Historię, którą podczas niego usłyszymy w wykonaniu Joanny Sarneckiej i Anny Woźniak, to słowa zanotowane podczas kazań, w kościołach na Podkarpaciu. Szczególnego charakteru nadaje im fakt, że są one rzadko czytane, częściowo improwizowane, często posiadają bohaterów, akcję i zgrabną puentę. Homilia stawia również pytania, otwiera tematy do rozważania oraz pobudza wyobraźnię.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

„Opowieści Pustelnika” zatem są kompozycją słów podkarpackich kaznodziei oraz historii spisanych przez braci Grimm, przy czym literacki aspekt „Opowieści…” został ujęty w ramy teatralne.

Całość stanowi próbę połączenia sztuki opowieści z teatrem nawiązującym do tradycji ulicznej, kuglarskiej. Improwizacja przeplata się z ustaloną formą podobnie przecież jak dzieje się to podczas kazania. Tę duchową ucztę uzupełnia lira korbowa,  instrument od dawna bliski opowieściom, którego brzmienie samo w sobie przypomina narrację, otwiera i budzi gotowość do słuchania.

Dziedzictwo architektoniczne

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie (ul. Sokoła 13) przygotowała wystawę „Duch i Materia” prezentującą dziedzictwo architektoniczne województwa podkarpackiego, podczas której zaprezentuje zabytkowe pałace, zamki, ogrody i parki, ciekawą zabudowę wiejską, a także cenne obiekty sakralne, odzwierciedlające różnorodność religijną Podkarpacia. Wystawę będzie można oglądać od 9:00 do 15:00.

W Wypożyczalni Muzycznej przy ul. Żeromskiego 2 z kolei będzie można w tych samych godzinach zobaczyć wystawę „Ekslibris amerykański 1890 -1950” ze zbiorów Henryka Wójcika.

„Rzeszów w obrazach” będzie można natomiast podziwiać w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży WiMB (ul. Słowackiego 11) od  11:00 do 13:00.

W poetyckie przestrzenie wyobraźni zbierze nas z kolei Jerzy Rybak „Z potrzeby serca”. Prezentacji jego wierszy towarzyszyć będzie koncert pieśni w wykonaniu: Małgorzaty Kopeć (śpiew), Kamili Liepchen (flet) i Piotra Jakubowskiego (gitara). Uczta zmysłów odbędzie się w punkcie bibliotecznym filii nr 9 (ul. Dąbrowskiego 79a) od 16:00-17:30.

Podczas „drzwi otwartych” w ramach „Kultury od Kuchni” będzie można również zwiedzić Podziemną Trasę Turystyczną (godz. 17:00-18:00) oraz wstąpić do Rzeszowskiego  Inkubatora Kultury (ul. Jagiellońska 24)  na warsztaty, wernisaż fotografii w „Pierwszej Galerii”  oraz AntyCafe – preopening.

Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa zaprezentuje się również Muzeum Etnograficzne. Przedstawi kolekcję wotów, które są oznaką wielonarodowej spuścizny sanktuariów Maryjnych. Wśród nich znajdziemy m.in. wizerunki Matki Boskiej z sanktuariów Maryjnych pochodzące ze zbiorów Muzeum Etnograficznego.

Podczas prezentacji ekspozycji zostaną również wyświetlone dwa filmy:  „Wota Europy”, którego realizatorem było Muzeum Kresów oraz „Wytwórnia świec liturgicznych w Zaczerniu” zrealizowanego przez MKL w Kolbuszowej.

Ponadto przygotowano blok składający się z prezentacji multimedialnej Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie pt. ” Kresowe Maryje i Chrystusy. Z pątnikami do miejsc kultu dawnej archidiecezji lwowskiej” oraz prelekcji  dr Pawła Brzegowego z Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie poświęconej najstarszej nekropolii Lwowskiej – Cmentarzowi Łyczakowskiemu.

Po spotkaniu  dyskusja prowadzona przez T.K. Kozłowskiego.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama