Reklama

Wystawy, wieczorki poetyckie, happening, koncerty i drzwi otwarte do miejskich instytucji kultury. A to wszystko przez „Kulturę od Kuchni”, która w najbliższą sobotę odbędzie się w Rzeszowie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Celem projektu „Kultura od Kuchni” (10 września) jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Dlatego w stolicy Podkarpacia na miłośników kultury w sobotę będzie czekać wiele niebagatelnych atrakcji.

Na płycie Rynku od godz. 14:00 do 17:00 odbywać się  będą warsztaty dla dzieci i młodzieży przygotowane przez Rzeszowski Dom Kultury zatytułowane  „Lampiony” i  „Malowana Ekotorba” oraz happening artystyczny „Modemy” przygotowany przez Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Rzeszowski. Powstaną obrazy malowane w przestrzeni miasta na Rynku

Po spotkaniu ze sztukami plastycznymi będzie można wieczorem spotkać się również na Rynku ze sztukami muzycznymi, ponieważ od 19:00 na rzeszowskiej scenie zagra Jorgos Skolias i Oleś Brothers „Sefardix”. To projekt muzyczny łączący blues, jazz i rock.

Wystąpi także Łagodna Pianka, znana z abstrakcyjnego poczucia humoru, przebojowych wywiadów oraz świetnej koncertowej renomy. Zespół z Sędziszowa Małopolskiego ma za sobą koncerty m.in. na Coke Live Music Festival, Męskim Graniu, czy na Festiwalu w Jarocinie.

Drzwi otwarte

Ważnym punktem „Kultury od Kuchni” będą „drzwi otwarte” w miejskich instytucjach kultury, które zaprezentują się od swojej najlepszej strony.

W Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa (ul. 3 Maja 9) od 10:00 do 17:00 będzie można zobaczyć wystawę fotografii z negatywów szklanych ukazujących architekturę Rzeszowa w scenerii z przełomu XIX i XX wieku autorstwa najsłynniejszego rzeszowskiego fotografa – Edwarda Janusza pt. „Perły architektury w Rzeszowie”.

O 12:00 odbędzie się prelekcja, podczas której zostanie przybliżona sylwetka Edwarda Janusza oraz zaprezentowane informacje dotyczące zbiorów negatywów i zdjęć w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. Będą to: negatywy szklane, ferrofotografie, fotografie na płytkach miedzianych, fotografie na kartonikach.

Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie (ul. Jana III Sobieskiego 18) od 10:00 do 17:00 zaprezentuje wystawę malarstwa Magdaleny Nałęcz „Mój pejzaż”, wystawę rzeźby Jana Tutaja  oraz multimedialną prezentacja zbiorów i archiwów BWA.

Z kolei w Teatrze Maska  (ul. Mickiewicza 13) od 13:00 do 15:00 będzie można zajrzeć za kulisy teatru. Zwiedzanie zainauguruje otwarcie wystawy Gde Adeliny – Woźniak „Miasto dzieci”.

Do Maski w dniu „Kultury od Kuchni” zostali zaproszeni również policjanci, strażacy oraz ratownicy medyczni, którzy przygotują specjalne pokazy dla widzów w ramach spektaklu edukacyjnego pt. „Gra”.

W Muzeum Okręgowego natomiast o godz. 16:30 odbędzie się spektakl „Opowieści Pustelnika”. Historię, którą podczas niego usłyszymy w wykonaniu Joanny Sarneckiej i Anny Woźniak, to słowa zanotowane podczas kazań, w kościołach na Podkarpaciu. Szczególnego charakteru nadaje im fakt, że są one rzadko czytane, częściowo improwizowane, często posiadają bohaterów, akcję i zgrabną puentę. Homilia stawia również pytania, otwiera tematy do rozważania oraz pobudza wyobraźnię.

„Opowieści Pustelnika” zatem są kompozycją słów podkarpackich kaznodziei oraz historii spisanych przez braci Grimm, przy czym literacki aspekt „Opowieści…” został ujęty w ramy teatralne.

Całość stanowi próbę połączenia sztuki opowieści z teatrem nawiązującym do tradycji ulicznej, kuglarskiej. Improwizacja przeplata się z ustaloną formą podobnie przecież jak dzieje się to podczas kazania. Tę duchową ucztę uzupełnia lira korbowa,  instrument od dawna bliski opowieściom, którego brzmienie samo w sobie przypomina narrację, otwiera i budzi gotowość do słuchania.

Dziedzictwo architektoniczne

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie (ul. Sokoła 13) przygotowała wystawę „Duch i Materia” prezentującą dziedzictwo architektoniczne województwa podkarpackiego, podczas której zaprezentuje zabytkowe pałace, zamki, ogrody i parki, ciekawą zabudowę wiejską, a także cenne obiekty sakralne, odzwierciedlające różnorodność religijną Podkarpacia. Wystawę będzie można oglądać od 9:00 do 15:00.

W Wypożyczalni Muzycznej przy ul. Żeromskiego 2 z kolei będzie można w tych samych godzinach zobaczyć wystawę „Ekslibris amerykański 1890 -1950” ze zbiorów Henryka Wójcika.

„Rzeszów w obrazach” będzie można natomiast podziwiać w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży WiMB (ul. Słowackiego 11) od  11:00 do 13:00.

W poetyckie przestrzenie wyobraźni zbierze nas z kolei Jerzy Rybak „Z potrzeby serca”. Prezentacji jego wierszy towarzyszyć będzie koncert pieśni w wykonaniu: Małgorzaty Kopeć (śpiew), Kamili Liepchen (flet) i Piotra Jakubowskiego (gitara). Uczta zmysłów odbędzie się w punkcie bibliotecznym filii nr 9 (ul. Dąbrowskiego 79a) od 16:00-17:30.

Podczas „drzwi otwartych” w ramach „Kultury od Kuchni” będzie można również zwiedzić Podziemną Trasę Turystyczną (godz. 17:00-18:00) oraz wstąpić do Rzeszowskiego  Inkubatora Kultury (ul. Jagiellońska 24)  na warsztaty, wernisaż fotografii w „Pierwszej Galerii”  oraz AntyCafe – preopening.

Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa zaprezentuje się również Muzeum Etnograficzne. Przedstawi kolekcję wotów, które są oznaką wielonarodowej spuścizny sanktuariów Maryjnych. Wśród nich znajdziemy m.in. wizerunki Matki Boskiej z sanktuariów Maryjnych pochodzące ze zbiorów Muzeum Etnograficznego.

Podczas prezentacji ekspozycji zostaną również wyświetlone dwa filmy:  „Wota Europy”, którego realizatorem było Muzeum Kresów oraz „Wytwórnia świec liturgicznych w Zaczerniu” zrealizowanego przez MKL w Kolbuszowej.

Ponadto przygotowano blok składający się z prezentacji multimedialnej Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie pt. ” Kresowe Maryje i Chrystusy. Z pątnikami do miejsc kultu dawnej archidiecezji lwowskiej” oraz prelekcji  dr Pawła Brzegowego z Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie poświęconej najstarszej nekropolii Lwowskiej – Cmentarzowi Łyczakowskiemu.

Po spotkaniu  dyskusja prowadzona przez T.K. Kozłowskiego.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: