Reklama

Obecnie architekci i dekoratorzy wnętrz prześcigają się w pomysłach z zakresu aranżacji kuchni. Można znaleźć wiele ciekawych i nowoczesnych propozycji, które ułatwiają gotowanie i zapewniają świetne wrażenia estetyczne.

Zasady ergonomii

Kuchnia to miejsce pracy, przeznaczone do gotowania czy pieczenia ciast. Właśnie dlatego pomieszczenie musi łączyć funkcjonalność z estetyką. Nowoczesną kuchnię należy zaaranżować w taki sposób, aby ułatwiała przygotowywanie posiłków. Podstawę stanowi zachowanie zasad ergonomicznych.

Pierwszą z nich jest podział kuchni na strefy: zapasów, przygotowywania żywności, zmywania, przechowywania. Oczywiście strefy mogą się przenikać, zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach. Chodzi o to, aby ułatwić sobie pracę, a nie utrudnić – bez problemu wypakować produkty z torby po zakupach, zabrać się do gotowania, a później do zmywania. Zgodnie z zasadą ergonomii strefy powinny być wydzielone w kolejności wskazówek zegara w przypadku osób praworęcznych.

Drugą zasadą ergonomiczną jest trójkąt roboczy, czyli zachowanie odpowiednich odległości między poszczególnymi sprzętami. Chodzi więc o odstępy między:

  • lodówką a zlewozmywakiem – od 120 do 210 cm;
  • zlewozmywakiem a kuchenką – od 90 do 210 cm;
  • lodówką a kuchenką – od 120 do 270 cm. 

W ten sposób zadbamy, aby nie trzeba było bardzo dużo chodzić po kuchni, a do wszystkich sprzętów był wygodny dostęp.

W kontekście dekoracji, które pomagają w codziennej pracy, warto wspomnieć o tablicy korkowej, tablecie z przepisami lub książce kucharskiej. Świetnie sprawdzą się także plakaty do kuchni, które mogą pełnić jednocześnie funkcję praktyczną i dekoracyjną. 

Funkcjonalne i nowoczesne rozwiązania 

W nowoczesnej kuchni można zastosować naprawdę wiele funkcjonalnych rozwiązań. Pierwszym z nich jest wyspa kuchenna, która tworzy dodatkową przestrzeń roboczą i sprawia, że można wspólnie gotować i razem spędzać czas. Popularne są szafki cargo, w których da się przechowywać różnego rodzaju produkty.

Lubiany jest również minimalizm, co oznacza, że lepiej pozbyć się zbędnych szafek, zwłaszcza tych nieergonomicznych. Niektóre meble kuchenne mogą mieć kółka, dzięki czemu domownicy z łatwością będą je przesuwać i przestawiać w inne miejsca. Z kolei fronty mebli powinny być wykonane z materiału, na którym nie widać brudu, a dodatkowo odpornego na wodę i inne czynniki atmosferyczne.

W nowoczesnej kuchni warto postawić na sprzęt najwyższej jakości. Przykładowo współczesne lodówki umożliwiają nie tylko przechowywanie żywności, ale także mrożenie drinków czy robienie kostek lodu. Takie funkcje przydadzą się osobom, które często spotykają się ze znajomymi.

Reklama