Reklama

Węch jest jednym z najstarszych zmysłów posiadanych przez organizmy żywe, a historia jego ewolucji sięga czasów pierwszych jednostek jednokomórkowych. Nic więc dziwnego, że wciąż – mimo upływu milionów lat – odgrywa ważną funkcję. Konkretny zapach może stworzyć silne skojarzenie z pewną osobą lub wydarzeniem, dlatego warto zadbać, aby wydzielana przez ciało woń była przyjemna i intrygująca.

Każdy ma swój własny zapach

Ciało każdego człowieka ma mocno spersonalizowany zapach, który zależy nie tylko od czynników biologicznych – na naturalną woń może wpływać styl życia, więc wybierając zapach perfum, należy dostosować go przede wszystkim do własnych oczekiwań i potrzeb. Niestety łatwo wpaść w sidła sprytnych chwytów marketingowych i kupić piękną buteleczkę perfum, które zupełnie nie trafiają w gust konsumenta.

Najważniejsze, aby zapach dobrze się nosił – współgrał z naturalną wonią ciała i pasował do trybu życia, gustu i osobowości.

Perfumy, woda toaletowa czy woda perfumowana?

Perfumy, woda toaletowa lub perfumowana, a może kolońska – co wybrać? Sklasyfikowanie produktu jako jednego z powyższych, zależy od stężenia olejków eterycznych w substancji rozcieńczającej w danej kompozycji zapachowej.

Najwyższe stężenie (w granicach 25-43%) charakterystyczne jest dla perfum. Wysoka zawartość olejków eterycznych gwarantuje długotrwałe utrzymanie się zapachu, niestety – kosztem pokaźnej ceny produktu. Wybierając wodę perfumowaną, można liczyć na obecność 10-15% olejków eterycznych, natomiast w przypadku wody toaletowej – stężenie wynosi zaledwie 5-10%. Wody kolońskie – najmniej trwałe i najtańsze – zawierają jedynie 3-5% olejków eterycznych.

Na co zwrócić uwagę, wybierając zapach?

Analizując cechy różnych produktów, warto zapoznać się z rankingiem perfum, który pozwoli porównać zalety i wady każdego zapachu. Znając własne potrzeby, można przystąpić do wyboru idealnych perfum. Mimo że każda kompozycja zapachowa jest wynikiem połączenia wielu nut zapachowych, warto znać podstawowe cechy różnych ekstraktów.

Mężczyźni poszukujący mocnych, głębokich i intensywnych, a jednocześnie ciepłych lub słodkich zapachów, powinni zwrócić uwagę na perfumy zawierające olejek eteryczny z piżma, cybetu, drzewa sandałowego, mirry, oudu, wanilii, narcyza, jaśminu, tuberoza czy ambry. Ciężką, ziemistą woń zapewnią olejki z paczuli, irysa czy wetiwera.

Fani intrygujących i cierpkich kompozycji powinni zainteresować się wonią kastoreum, pieprzu i fiołka. Mężczyznom poszukującym świeżych, delikatnych, owocowych lub kwiatowych bukietów spodobają się kompozycje zawierające bergamotę, geranium, różę, kardamon i lawendę.

 

Reklama