studia-rzeszow
Reklama

Zarządzanie pieniędzmi to jedna z najważniejszych umiejętności, jakiej można nauczyć się podczas studiów. Wiele osób na czas studiów przeprowadza się do większego miasta, blisko uczelni. Od tej chwili, nawet ze wsparciem rodziców, muszą być samodzielne. Jak zarządzać finansami na studiach? Kilka porad znajdziesz w poniższym artykule.

Pieniądze na studiach – skąd je brać?

Stypendia to jeden ze sposobów na pozyskanie pieniędzy na studiach. Uczelnie zwykle oferują świadczenie socjalne osobom w trudnej sytuacji materialnej oraz stypendium naukowe dla najbardziej wyróżniających się osób. Środków do życia możesz też szukać w programach poza uczelnią.

Kolejna droga do zdobycia pieniędzy na życie jako student to praca dorywcza. Na liście najlepszych zawodów dla studentów przygotowanej przez firmę Personnel Service w 2022 roku znajdują się też ratownicy na basenie, instruktorzy kitesurfingu, pracownicy festiwali muzycznych, opiekunki/opiekunowie do dzieci, hostessy, telemarketerzy. Jeśli chcesz jak najwcześniej wejść na rynek pracy w zawodzie, który planujesz wykonywać po studiach, korzystaj z biura karier swojej uczelni. Tam znajdziesz ciekawe praktyki i staże, które pozwolą Ci znaleźć pracę związaną z kierunkiem studiów.

Niewielkie środki możesz też zdobyć, zakładając konto studenckie z premiami. Banki oferują studentom rachunki, na które – po spełnieniu określonych warunków – możesz dostać nawet kilkaset złotych premii. Takie konto założysz na przykład na stronie https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta/konto-santander-dla-studenta. Sprawdź, co dokładnie musisz zrobić, by otrzymać pieniądze, a potem ciesz się dodatkowymi środkami.

Jak zarządzać pieniędzmi na koncie studenckim?

Zarządzanie finansami nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli nie masz stałego źródła dochodu. Na początek przyjrzyj się swojej sytuacji – określ, jaka kwota na 100% znajdzie się co miesiąc na Twoim koncie studenckim. To będzie podstawa Twojego budżetu i musi Ci wystarczyć na wszystkie wydatki.

Aby lepiej zarządzać pieniędzmi i mieć wydatki pod kontrolą, zapisuj sobie wszystkie transakcje. Notuj przede wszystkim stałe opłaty – np. akademik lub czynsz za wynajem, rachunki za media, bilet miesięczny, leki, jeśli jakieś przyjmujesz. Odejmij te kwoty od swoich dochodów – to, co zostanie, możesz przeznaczyć na życie. Spisuj, ile wydajesz na żywność, ubrania, przybory do nauki oraz ile kosztują Cię wyjścia na miasto, wydarzenia kulturalne czy rozrywka.

Możesz przy tym korzystać z aplikacji bankowej. Dzięki niej będziesz kontrolować wydatki i kategoryzować je. Inne sposoby to zapisywanie wydatków w Excelu lub prowadzenie tradycyjnego zeszytu z wyrysowaną tabelką. Jeśli planowanie budżetu bardzo Cię interesuje, znajdź blogi i podcasty o tej tematyce.

Oszczędzanie pieniędzy na studiach

Po pierwsze – korzystaj ze zniżek. Z ważną legitymacją studencką możesz naprawdę sporo oszczędzić. To nie tylko tańsze przejazdy komunikacją miejską czy ulgowe bilety do kina. Zniżki dla studentów oferuje wiele punktów gastronomicznych, a także sporo usług online. Status studenta to np. tańszy abonament na Spotify czy niższa opłata za Allegro Smart. Oprócz tego możesz szukać kodów rabatowych oraz wtyczek i aplikacji z funkcją cashback. Dzięki temu oszczędzisz na zakupach robionych przez internet.

Kwestia zarządzania pieniędzmi na studiach jest ważna i stanowi cenną lekcję samodzielności i zaradności. Jeśli wiesz, jak mądrze rozplanować swój budżet i na czym da się oszczędzić, możesz osiągnąć stabilną sytuację finansową.

Reklama