Zdjęcie: Materiały prasowe

Zgodnie z przepisami osoba, która zakłada własną działalność gospodarczą, może określić, w jaki sposób chce opodatkować uzyskiwane dochody. Przedsiębiorcy z reguły rozważają dwie, podstawowe formy opodatkowania: według skali oraz podatek liniowy. Dowiedz się, który sposób rozliczenia będzie najkorzystniejszy dla twojej firmy.

Skala podatkowa czy podatek liniowy? 

Podstawową formą opodatkowania przedsiębiorców jest skala podatkowa. Jeśli w trakcie zakładania działalności nie wybierzesz innego rodzaju opodatkowania, twoje przychody „z góry” zostaną objęte skalą (18% lub 32%).  

Opodatkowanie według skali obejmuje dochód (przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania). W zależności od podstawy obliczenia podatku należy zastosować inny stopień skali:

  • do kwoty 85 528 zł podatek wynosi 18%,
  • powyżej kwoty 85 528 zł podatek wynosi 32%.

Skala podatkowa, jak i pozostałe formy opodatkowania, posiada swoje wady i zalety. Wśród korzyści wymienić należy chociażby możliwość skorzystania z preferencyjnych form rozliczenia (dla osób samotnie wychowujących dzieci oraz małżonków rozliczających się wspólnie), prawo do skorzystania z ulg podatkowych oraz możliwość odliczenia kwoty wolnej. Jednocześnie ten sposób opodatkowania nie sprawdzi się u przedsiębiorców uzyskujących wysokie dochody, którzy „wskakują” na wyższy stopień skali (32%). 

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają dochody według skali, muszą złożyć PIT-36 nie później niż do 30 kwietnia 2018 r.

Alternatywą dla skali podatkowej jest podatek liniowy, który wynosi 19% bez względu na wysokość uzyskiwanych dochodów.  Stała stawka podatku jest z pewnością jedną z największych zalet tej formy rozliczenia. Przedsiębiorcy, którzy wybiorą podatek liniowy, nie mogą jednak skorzystać z wielu profitów, jakie daje skala podatkowa, tj. ulg podatkowych, rozliczenia wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci, czy odliczenia kwoty wolnej. Podatek liniowy będzie dobrym rozwiązaniem zwłaszcza u przedsiębiorców, którzy uzyskują wysokie dochody i w przypadku rozliczenia na zasadach ogólnych, musieliby zastosować skalę 32-procentową.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą i jako formę opodatkowania wybrały podatek liniowy, muszą rozliczyć się na formularzu PIT-36L do końca kwietnia 2018 r.

Jak zmienić formę rozliczenia?

Najmniej formalności związanych z wyborem formy opodatkowania mają przedsiębiorcy, którzy dopiero zakładają własną działalność gospodarczą. W takiej sytuacji wystarczy jedynie wypełnić druk CEIDG-1 i wskazać preferowany sposób rozliczenia. Jeżeli natomiast przedsiębiorca chce zmienić dotychczasową formę opodatkowania (na przykład zmienić podatek liniowy na skalę podatkową), może to zrobić wraz z początkiem roku. W tym celu należy do 20 stycznia złożyć u naczelnika wybranego urzędu skarbowego stosowne oświadczenie. Przedsiębiorca, który w kolejnym roku podatkowym chce opodatkować swoje dochody na tych samych zasadach, co dotychczas, nie musi składać dodatkowych dokumentów. 

Chociaż można określić ogólne zasady, jakimi należy się kierować w trakcie wyboru formy opodatkowania, każdy przedsiębiorca powinien potraktować swoją sytuację indywidualnie, przeanalizować wszystkie plusy i minusy każdego ze sposobów naliczania podatku i dopiero wówczas podjąć decyzję o preferowanej formie rozliczenia.

Jeszcze nie rozliczyłeś PIT za 2017? Pobierz Program PIT Pro lub uruchom online na podatnik.info ! 

ARTYKUŁ PARTNERA

Reklama