Wielu ludzi nie wyobraża sobie szczęścia rodzinnego bez posiadania w domu zwierzęcia – pupila rodziny. Najczęściej decydujemy się na psy lub koty, ale część osób woli inne zwierzęta, które są równie miłe, a nieco bardziej oryginalne – na przykład króliki! Na temat pielęgnacji tych zwierząt wiemy jednak o wiele mniej i mamy mniej hodowców w swoim otoczeniu, których można by zapytać o radę. Problemem staje się więc nawet zakup podstawowego wyposażenia dla zwierzęcia – w tym klatki dla niego. W jaki sposób dokonać wyboru? Co znajdziemy w sklepach?

Klatka dla królika – czy potrzebna?

Wbrew pozorom króliki domowe niekoniecznie muszą być trzymane w klatkach. Wystarczy zorganizować im specjalny kącik, w którym będą mogły przebywać – wolą zresztą poruszać się po domu swobodnie. Można też zorganizować zwierzęciu swobodne terytorium tylko w jednym pokoju, nie dopuszczając go do reszty domu. Czasem jednak taki system się nie sprawdza, bo na przykład królik niszczy meble, albo są z nim inne problemy. Są i tacy właściciele, którzy zamykają zwierzę tylko na noc, albo tylko gdy wychodzą do pracy – dla bezpieczeństwa i królika, i jego otoczenia. Warto mieć więc w domu klatkę dla królika, choćby i nawet korzystało się z niej tylko czasami. Jest to na pewno wyposażenie potrzebne – element, którego nie może zabraknąć.

Jaka klatka dla królika?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów klatek dla królików – dlatego osoby, które się na tym nie znają wpadają w popłoch, nie wiedząc co wybrać. Klatki dzielimy ze względu na ich wielkość, materiał, z którego zostały wykonane, jak również konkretny wygląd. Króliki można trzymać w specjalnych zagródkach lub kojcach, a jeśli chodzi o klatki dla królików trzymanych w domach, wyróżniamy następujące:

  • z podłogą z drucianej siatki i drucianą resztą klatki
  • z drucianą górą i plastikową podłogą
  • z plastikową podłogą i bokami (oraz kratką na górze)
  • klatki transportowe.

Niektórzy używają akwarium do przetrzymywania w nim królika, jednak nie jest to dobry pomysł. To nie produkt przeznaczony dla królików – akwarium nie zapewnia odpowiedniej cyrkulacji powietrza i zwierzę może się w nim jedynie męczyć.

Duża klatka dla królika

Wiele osób, odwiedzając sklep zoologiczny, wybiera klatkę niewiele większą niż wielkość ich królika. Pamiętajmy jednak, że królik to nie chomik – jest sam w sobie większy, a jeszcze urośnie. Dlatego jeśli sporo czasu będzie spędzał w klatce, powinien mieć w niej naprawdę dobre warunki do życia i przede wszystkim dużo miejsca do swobodnego poruszania się. Dobrze jest wybrać największą możliwą klatkę! To właściwy wybór także i dlatego, że jeśli królik urośnie, nie trzeba będzie jej wymieniać.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Klatka dla królika miniaturki

Króliki miniaturki są o wiele mniejsze od zwykłych – przeznaczone są specjalnie do domowej hodowli i w związku z tym wiele osób zastanawia się jaka klatka będzie dla nich najlepsza. Z wymienionych wcześniej klatek hodowcy nie polecają tych z plastikowymi bokami i dołem, ponieważ nie zapewniają odpowiedniej wentylacji – tak jak akwaria. Te z drucianą podłogą również są kłopotliwe, ponieważ choć są łatwiejsze w czyszczeniu, mogą utrudniać poruszanie zwierzęciu – tym bardziej małemu. Klatka przeznaczona jest bowiem do ustawienia na podkładce, na którą będą spadać odchody.

Klatka dla królika miniaturki – wymiary

Zaleca się, żeby klatka przeznaczona dla królika miniaturki miała co najmniej 100 centymetrów. Tylko wówczas można mówić o jego wygodzie. Królik musi w klatce swobodnie się przekręcać i położyć. Zamykanie musi zaś być w każdym wypadku – nawet u królików miniaturek – na tyle mocne, żeby królik nie otworzył go samodzielnie w nieodpowiednim momencie. Do kupienia są również klatki z otworem na górze, które można nabyć.

Klatka dla królika drewniana

Do kupienia są nie tylko klatki wykonane z plastiku czy druciane – ale również drewniane. Te ostatnie mają dość charakterystyczny wygląd, prezentując się jak domki. Najczęściej kupuje się podobne dla tych królików, które hodowane są na zewnątrz, ponieważ klatki są większe i cięższe. Jeśli nie przeszkadza nam ich wielkość, można je jednak oczywiście ustawić również w domu.

Klatka dla królika – cena

Każdy potencjalny właściciel królika wie, że sama klatka to dopiero jeden z wielu elementów, jakie należy nabyć dla swojego zwierzęcia. Dlatego tak istotna jest cena produktu, uznawanego jednak za najdroższy. Klatki dla królików mogą się pomiędzy sobą różnić ceną, z uwagi na rozmaite wymiary i tworzywa. Najprostsze klatki kupimy już za około 100 złotych.

 

Klatka dla królika dostępna w sklepie krakvet.plARTYKUŁ PARTNERA

Reklama