Reklama

Wstępna lista przedsięwzięć priorytetowych dla województwa podkarpackiego była głównym tematem rozmów, jakie ostatniego dnia stycznia w Rzeszowie prowadził marszałek Władysław Ortyl z wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwoną Wendel.

[Not a valid template]

 

Wstępna lista jest częścią kontraktu terytorialnego, czyli umowy, którą samorząd województwa będzie zawierał z rządem. W kontrakcie tym zostaną określone priorytetowe dla rozwoju regionu cele i przedsięwzięcia. Wskaże on także sposób finansowania i realizacji tych zadań.

W ramach przygotowań do kontraktu terytorialnego zarząd województwa ogłosił w lipcu 2013 roku nabór na listę przedsięwzięć priorytetowych, które mają kluczowe znaczenie dla rozwoju regionu. We wrześniu 2013 roku spośród ponad 400 zgłoszonych przedsięwzięć zarząd na wstępnej liście umieścił 143. Ich łączna wartość to ponad 26 mld złotych. Lista trafiła do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Kolejny etap to konsultacje dotyczące przedsięwzięć priorytetowych, które znalazły się na liście. Kilkugodzinne spotkanie  marszałka Ortyla i minister Wendel było kolejnym etapem dochodzenia do konsensusu, który jest niezbędny do podpisania kontraktu terytorialnego.

– To było naprawdę bardzo dobrze przygotowane spotkanie, bardzo merytoryczne. Ale jeszcze sporo pracy przed nami – podsumowała spotkanie wiceminister Iwona Wendel.

Marszałek Władysław Ortyl zastrzega, że samorząd województwa ma przed sobą jeszcze wiele ustaleń oraz pracy, aby kontrakt mógł zostać ostatecznie uzgodniony.  W dyskusji uczestniczyli także dyrektorzy oraz pracownicy ministerstwa i urzędu oraz przedstawiciele wnioskodawców.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama