Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

Jakość wody płynącej z kranu to wciąż kwestia sporna. Jedni twierdzą, ze można z niej korzystać bez przeszkód, inni nadal mają obawy. Jak to właściwie jest i kto ma rację?

Nowoczesne wodociągi

Obecnie technika podąża cały czas naprzód, a wraz z nią także wodociągi i sposoby na uzdatnianie wody.

W dziedzinie uzdatniania wody sporo się zmienia. Zastosowano metodę ozonowania do oczyszczania wody. W 2016 zakład poczynił inwestycję i zakupił małże, które mają czuwać nad stanem wody dostarczanej rzeszowianom. Kiedy żyjątka wyczują zanieczyszczenia w wodzie, zamykają muszle, następnie w zakładzie włącza się alarm, a woda zostaje odcięta.

Problemem, który pozostaje jest niewielka świadomość administratorów budynków dotycząca dbania o instalacje hydrauliczne oraz niewystarczająco dobry stan rur.

Jak chronić się przed zanieczyszczeniami wody na własną rękę?

Woda wodociągowa przechodzi wiele badań. Ma dobre parametry, które zawsze można sprawdzić na stronie MPWiK.

Pamiętajmy, że woda przepływa wiele kilometrów zanim trafi do konkretnego użytkownika. Trzeba wziąć pod uwagę, że może ulegać zanieczyszczeniu podczas tej podróży.

Aby ustrzec się przed tego typu sytuacjami, warto zainwestować choćby w filtr narurowy ochraniający przed przedostawaniem się zanieczyszczeń mechanicznych. Takie urządzenia montowane są na wejściu wody do budynku. Istnieją modele przeznaczone zarówno do wody zimnej, jak tez do wody ciepłej.

Doskonałym rozwiązaniem do mieszkań są systemy odwróconej osmozy Ecoperla Rosa. Dokładnie oczyszczają wodę z wszelkich szkodliwych substancji. Sprawiają, że jest idealna do picia i gotowania.

Twarda woda – czy to problem?

Obecnie stopień twardości wody odnotowywany w Rzeszowie to 285 mg CaCO3/l (stan na luty 2017). Taka woda uznawana jest za średnio twardą i może sprawiać liczne problemy jej użytkownikom.

Najbardziej zauważalnym kłopotem jest oczywiście osad gromadzący się w czajniku oraz na armaturze. Konsekwencje stosowania wody o wysokim stopniu twardości są jednak o wiele bardziej dotkliwe. Najpoważniejszy problem stanowią awarie kotłów grzewczych oraz instalacji hydraulicznych. Kamienny osad, który gromadzi się wewnątrz znacznie zmniejsza ich wydajność.

Zdjęcie: Materiały prasowe
Zdjęcie: Materiały prasowe

Ponadto z powodu twardej wody cierpią włosy oraz skóra. Oprócz tego kosztowny problem mogą stanowić częste naprawy pralek i zmywarek.

Jak radzić sobie z twardą wodą?

Doskonałym sposobem na zażegnanie problemu twardej wody jest instalacja kompaktowego zmiękczacza wody. To urządzenie filtracyjne, które posiada specjalne złoże zatrzymujące substancje odpowiedzialne za wysoki stopień twardości.

Obecnie jednym z najczęściej wybieranych jest zmiękczacz wody Ecoperla Toro. Posiada wysokiej jakości złoże filtracyjne niemieckiej produkcji, które jest uznawane za najlepsze na świecie. Ten zmiękczacz wody wyróżnia się na tle konkurentów. Projektanci zdecydowali się na oddzielenie butli ze złożem od zbiornika na solankę. Zastosowane rozwiązanie znacznie ułatwia montaż.

Zdjęcie: Materiały prasowe
Zdjęcie: Materiały prasowe

Poznaj skuteczne sposoby filtracji wody

Podane wyżej przykłady to tylko niektóre rozwiązania problemów z zanieczyszczeniami w wodzie. Jeżeli potrzebujesz porady dotyczącej filtracji wody skontaktuj się z naszym konsultantem za pośrednictwem czatu dostępnego na stronie ZeStudni.pl.

Reklama