Reklama

Znany rzeszowskiej publiczności reżyser i performer Jakub Falkowski otrzymał wyróżnienie w dziedzinie reżyserii za debiut – spektakl „Stara kobieta wysiaduje” w konkursie Klasyka Żywa.

W inscenizacji dramatu Tadeusza Różewicza „Stara kobieta wysiaduje” 31-letni Jakub Falkowski zachęc widzów do wzięcia udziału w podróży.

– Podróży, która przypominać może nocny bieg na orientację w lesie, bez kompasu. Jedyny kompas to ten, który każdy posiada w sobie; intuicji, wiedzy, indywidualnej wrażliwości, swobody, moralności. Wierzę, że w ten sposób jednostka jest w stanie odnaleźć „utraconą” prawdę – prawdziwszą niż gdyby została arbitralnie narzucona – mówi młody reżyser, podkreślając, że poszukując prawdy nie powinno się stosować jakiejkolwiek przemocy.

„Stara kobieta wysiaduje” to jeden z najznakomitszych dramatów Różewicza o niezwykłej świadomości mowy i wrażliwości na słowo. Poety. Przez tekst przemawia „różewiczowskie” ubolewanie, że komunikacyjna katastrofa jest nieunikniona, gdyż przyszłość determinują bezmyślni ludzie, a genomedycyna w żaden sposób nie wyleczy głupoty.

Nie wiadomo, czy Różewicz rzeczywiście nie wierzył w ludzkość, ale z pewnością bezlitośnie nie pozwalał, by ironiczny i groteskowy język cokolwiek usprawiedliwiał. Dzieło napisane w 1969 roku zaskakuje swoją aktualnością, przez co odnosi się wrażenie, że autor komentuje, na swój poetycki sposób, rzeczywistość tu i teraz.

– Lektura dramatu to wyprawa do fantastycznej krainy. Dziwnej. Zbudowanej na kontrastach. „Różewiczowski” pejzaż jest bogaty w różnorodne obrazy. Zachęca do wejścia w niego, swobodnej eksploracji, ożywienia swoją obecnością – mówi Jakub Falkowski.

Spektaklowi w reżyserii Falkowskiego towarzyszy ekspozycja, wystawa. Znajdują się na niej obiekty, instalacje, obrazy video, tworzące kontekst wyprawy. Widz może poczuć się tu swobodnie, obrać własną ścieżkę, przypisać znaczenia, stworzyć swoją opowieść, a także – dosłownie = zaznaczyć swoją obecność.

Jakub Falkowski jest także artystą interdyscyplinarnym, multimedialnym i performerem oraz aktorem, twórcą video, projekcji, instalacji.

Falkowski weźmie udział w 3. Festiwalu Nowego Teatru, w ramach Multimedia Szajna Festiwalu. Performer przygotuje projekt o roboczym tytule „Profil pośmiertny”, w którym podejmie zagadnienia wirtualnej pamięci – generowania wirtualnych bytów w oparciu o faktyczne dane i cyfrową spuściznę pozostawioną przez zmarłego użytkownika internetu, dokonując rekonstrukcji swoistego „życia po życiu” (the digital afterlife).

Jakub Falkowski jest absolwentem Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST. Kontynuował studia na Wydziale Reżyserii Dramatu i równolegle w Katedrze Intermediów krakowskiej ASP. W 2007 r. brał udział w dwóch projektach realizowanych przez Roberta Wilsona w Polsce (dla Teatru Dramatycznego oraz Opery Narodowej). Uczestniczył w warsztatach interdyscyplinarnych w Center for Arts Roberta Wilsona w Watermill pod Nowym Jorkiem.

Praca magisterska Falkowskiego „Metoda pracy z aktorem Roberta Wilsona” została wyróżniona w konkursie Instytutu Teatralnego a fragmenty opublikowano w Didaskaliach.

Od 2008 r. stworzył wiele akcji performance pokazywanych na festiwalach w Polsce i Europie. Jednocześnie występował na deskach teatralnych, a później także tworzył oprawy multimedialne spektakli, scenografie oraz projekcje video.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama