Jakub Szczęsny „odebrał” już Przestrzeń Kwadratową. Wiemy, kto wystąpi na otwarciu! [FOTO]

– To jest uniwersalna przestrzeń do życia kulturalnego, edukacji, czy po prostu wypoczynku – tak o rzeszowskiej Przestrzeni Kwadratowej mówi Jakub Szczęsny, projektant obiektu. 

 

Kiedy coś się chce zrobić z myślą o innych zazwyczaj wychodzą z tego piękne rzeczy. Tak też stało się w przypadku Przestrzeni Kwadratowej, która od poniedziałku stoi już w pobliżu zapory w okolicy Parku Aktywnego Wypoczynku. 

To, że takie miejsce powstało to zasługa Fundacji Rzeszowskiej, która zgłosiła Rzeszów do czwartej edycji konkursu Lechstarter.pl. To właśnie tam można było dla swojego miasta wygrać taką przestrzeń. To, że akurat Rzeszowowi, obok Kielc i Szczecina, przypadło w udziale posiadanie takiego obiektu to z kolei zasługa mieszkańców naszego miasta. 

To oni motywowani przez Fundację oddawali głosy, jak szaleni, aby pokazać, że Rzeszów potrafi połączyć się we wspólnej sprawie. I udało się. Mamy to! 

Przestrzeń Kwadratowa, czy jak kto woli Kwadrat Kultury, to obiekt zaprojektowany przez uznanego i cenionego architekta Jakuba Szczęsnego. Obiekt zbudowany jest ze stalowych elementów, w które wkomponowane są panele – niższe, które mogą posłużyć jako miejsce do siedzenia, wyższe, jako stół. Jest tam też już jeden hamak, i haki do montażu kolejnych, tablica i regulamin użytkowania obiektu. 

Na panelach-siedzeniach znajdziemy także inspirujące napisy następującej treści: „Odpocząć w mieście to sztuka. Odpoczywasz, więc jesteś artystą”, „W mieście można wolno” i „Masz w głowie przestrzeń dla każdego”. 

Sam układ Przestrzeni Kwadratowej to oczywiście kwadratowy dziedziniec w środku, który oplata krużganek wyłożony drewnem. Całość wykańcza dach z zielonego poliestrowego płótna, który chroni przed słońcem i pozwala na odprowadzenie wody z krużganka oraz rozwieszone na konstrukcji lampki.

Jakub Szczęsny, który we wtorek odebrał Przestrzeń Kwadratową, wyjaśniał, że w czasie projektowania obiektu nie chodziło o to, aby powstało coś, co wygląda jak dom, ale coś co jest lekkie, efemeryczne, ale trwałe. Dzięki temu konstrukcja sprawia wrażenie otwartości i sprzyja odpoczywaniu.

– Możemy tu leżeć, odpoczywać, prowadzić warsztaty, jeść, usiąść, aby podyskutować. To jest uniwersalna przestrzeń do życia kulturalnego, edukacji, czy po prostu wypoczynku – mówi Jakub Szczęsny.

– Ten obiekt ma być po prostu narzędziem, które jest przyjemną przestrzenią do poleżenia, gdzie możemy poruszać także tematy związane z kulturą i edukacją – dodaje. 

Jak się okazuje takie wypoczynkowe przestrzenie, jak ta, która powstała w Rzeszowie, na terenach miast to trend, który początek miał jeszcze w XVIII wieku, a następnie rozwinął się w XIX wieku. tego typu obiekty powstawały na całym świecie głownie w miastach turystycznych. 

– Teraz, gdy mamy lepiej rozwiniętą technologię i bardziej otwarte społeczeństwa tego typu obiekty sprawdzają się także jako miejsca, gdzie można akcentować ważne dla lokalnej społeczności tematy – mówi Jakub Szczęsny. 

Jeśli chodzi o trwałość Przestrzeni Kwadratowej mówiąc krótko – jest solidna i wytrzymała. – Możemy jednak wyjść z założenia, że Polak potrafi. Można stąd wynieść bardzo dużo elementów stalowych. Na szczęście są one bardzo solidnie skręcone – żartuje Jakub Szczęsny. 

A tak na poważnie, Szczęsny zwraca uwagę na to, że obiekt będzie otoczony opieką Fundacji Rzeszowskiej. Ponadto, w planach jest zamontowanie monitoringu. – Liczymy też na dojrzałość użytkowników, mieszkańców Rzeszowa, którzy nie rozwalą sami sobie tej rzeczy – mówi architekt. 

Szczęsny ma nadzieję, że na mieszkańcach stolicy Podkarpacia się nie zawiedzie. Wcześniej „na próbę” w na warszawskim Muranowie stworzył pawilon tymczasowy Muzeum Żydów Polskich „Polin”. Pawilon był wykonany z o wiele delikatniejszych materiałów niż rzeszowska Przestrzeń. 

– Obiekt funkcjonował trzy lata i dopatrzyliśmy się tylko jednego śladu po papierosie – wspomina Szczęsny. Nam z kolei pozostaje mieć nadzieję, że rzeszowska Przestrzeń też skończy co najwyżej z takim uszczerbkiem. 

Przestrzeń Kwadratowa już jest dostępna. Można przyjść do niej o dowolnej porze dnia i nocy.

Oficjalne otwarcie zaplanowano na 31 sierpnia. W przestrzeni będą wówczas gościć aktorzy Teatru im. W. Siemaszkowej: Dagny Cipora, która zatańczy i małżeństwo Chołków Małgorzata i Michał, którzy zaśpiewają największe przeboje Tadeusza Nalepy i Miry Kubasińskiej. Dla kwadratowiczów zagra także Bartek Skubisz, czyli Eskaubei. 

Fundacja Rzeszowska zapowiada, że podczas otwarcia będą hamaki, będą leżaki i będzie się działo. Nie przegapcie więc wystrzałowego i kwadratowego końca wakacji!

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama