Fot. Bartosz Frydrych / Rzeszów News. Na zdjęciu Jan Nowara
Reklama

Jan Nowara ogłosił, że wystartuje w konkursie na dyrektora rzeszowskiej „Siemaszki”. Uważa, że dotychczas dobrze pełnił powierzoną mu „misję”. – Oficjalnie do nas nic jeszcze nie dotarło – informuje urząd marszałkowski.

Decyzję o tym, kto stoi na czele Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, podejmuje nadzorujący teatr samorząd województwa podkarpackiego. Do tej pory obecny dyrektor Jan Nowara cieszył się zaufaniem zwierzchników i zarządzał placówką nieprzerwanie od 2014 roku. Przełożeni byli raczej zadowoleni z jego pracy. Świadczyć o tym może chociażby to, że w 2018 roku zdecydowano się przedłużyć mu kontrakt bez konkursu.

W tym roku zarząd województwa zdecydował się jednak na ogłoszenie konkursu. Jak mówił nam na początku marca Robert Godek, dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, ma być to próba „odświeżenia koncepcji funkcjonowania teatru”, której podobno oczekiwało środowisko artystyczne. – To szansa rozwoju dla teatru – wyjaśniał.

Nieoficjalnie mówi się jednak, że konkurs jest też próbą pokazania tego, że Nowara nie jest „nie do ruszenia”. Konkurs ma go „obudzić”, by nie myślał, że jest „nietykalny”.

Nie ma oficjalnych zgłoszeń

Konkurs na stanowisko dyrektora „Siemaszki” ogłoszono 1 marca. Kandydaci dokumenty mogą składać w Urzędzie Marszałkowskim do 14 kwietnia. – Na razie nie ma jeszcze żadnych aplikacji. Dostaliśmy tylko kilka zapytań w tym temacie – wyjaśnia dyrektor Robert Godek.

Jak mówi, urząd skupia się obecnie na skompletowaniu komisji konkursowej, która będzie składać się z ok. 10 członków. – Będą w niej przedstawiciele związków zawodowych czy środowisk twórczych z Rzeszowa i z Polski – informuje Godek.

Jeden kandydat jest już znany

Chociaż oficjalnych zgłoszeń jeszcze nie ma, to w poniedziałek (20 marca) Jan Nowara potwierdził, że będzie kandydować na stanowisko dyrektora teatru. W oficjalnym stanowisku opublikowanym na stronie internetowej „Siemaszki”, szczegółowo opisał swoje dotychczasowe dokonania.

Jak wyliczył, podczas ostatnich 8 lat na deskach teatru przedstawiono 47 premier, pięć edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Trans/Misje, siedem edycji progresywnego Festiwalu Nowego Teatru – którego 8. edycja odbyła się w formule Festiwalu Arcydzieł.

Dodatkowo w pięciu edycjach Sceny Nowej Dramaturgii wzięło udział ponad 100 młodych pisarzy i reżyserów, a w warsztatach z aktorami – podczas projektu Teatr w Sieci/Natenczas – uczestniczyła młodzież z ponad 50 szkół z Rzeszowa i Podkarpacia. Nowara pochwalił się też projektem Sceny Wędrownej. W jego trakcie aktorzy Siemaszkowej zjeździli wzdłuż i wszerz Podkarpacie – wystawiając m.in. spektakl „Wyżej niż Połonina”.

„Wszystkie te i wiele innych działań złożyło się na prawdziwą artystyczną ekspansję Teatru Siemaszkowej, który tylko w 2022 roku zanotował w swoim kalendarzu ponad 500 wydarzeń” – napisał Nowara.

Wysoka frekwencja i inwestycje

Według niego, „Siemaszkowa” przekonała do swojego bogatego programu rzeszowską i podkarpacką publiczność. Świadczyć o tym ma 95-procentowa frekwencja jaką osiągnięto w 2022 roku.

Nowara przekonuje, że „Siemaszka” może się też poszczycić bardzo dobrym zespołem – zarówno artystycznym, jak i organizacyjnym. Wspomniał też o inwestycjach teatru. Skompletowano m.in. dokumentację do przebudowy i remontu zabytkowej siedziby „Sokoła” oraz projekt rozbudowy teatru o „Nową Scenę”, z nowoczesnym zapleczem technologicznym.

Jak dodaje, oba komponenty – programowy i inwestycyjny zawsze były wspierane przez samorząd województwa. „Oba stanowią wielkie wyzwanie dla najbliższej przyszłości „Siemaszkowej”. Ich pogodzenie staje się prawdziwą „racją stanu” rzeszowskiego Teatru” – podkreśla w oświadczeniu Nowara.

„Mając wizję rozwiązań oraz świadomość odpowiedzialności za dalszy przebieg tych działań, podjąłem decyzję o przystąpieniu do konkursu na stanowisko dyrektora Teatru – na następną kadencję” – zakończył.

Nowy dyrektor zostanie powołany 1 września – na trzyletnią kadencję, do 31 sierpnia 2026 r. Kandydaci muszą udowodnić co najmniej 5-letni staż pracy na stanowisku kierowniczym w instytucji kultury, doświadczenie w tym zakresie, ale też w zdobywaniu dotacji.

(saba)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama