Fot. Grzegorz Bukała / Komitet Wyborczy Wyborców Rzeszów 2.0. Na zdjęciu Janusz Sepioł (na pierwszym planie)
Reklama

Bez kamer i fleszy, ratusz powołał Janusza Sepioła na stanowisko architekta miejskiego Rzeszowa – dowiedział się Rzeszów News. 

Sprawdziły się więc informacje lokalnych mediów z końcówki października, które podawały, że to właśnie Janusz Sepioł, były marszałek małopolski i b. senator Platformy Obywatelskiej, może zostać architektem miejskim Rzeszowa. 

O utworzeniu tego stanowiska było głośno w kampanii wyborczej. Powołanie architekta miejskiego obiecywał Konrad Fijołek. – Wypracuje go wspólnie środowisko architektów i miejskich społeczników – zapowiadał podczas zaprzysiężenia Fijołek.

Kilka miesięcy wcześniej o powołaniu architekta miejskiego mówił Marek Bajdak, gdy po rezygnacji Tadeusza Ferenca ze stanowiska prezydenta Rzeszowa, objął tymczasowe rządy w ratuszu. To właśnie Bajdak rozpoczął dyskusję na ten temat. 

– Mimo wielu niewątpliwych i dużych sukcesów dotychczasowego włodarza Rzeszowa polityka przestrzenna oceniana jest przez rzeszowian jako najmniej udana dziedzina aktywności ustępujących władz miasta – mówił w marcu Marek Bajdak.

Co ma robić architekt miejski? 

Powołał wtedy specjalny zespół złożony z ludzi, którzy działają na co dzień w środowisku rzeszowskich architektów. To oni mieli pomóc ratuszowi w ustalaniu kompetencji przyszłego architekta. Marek Bajdak liczył, że architekta poznamy jeszcze za jego rządów. 

Architekta planowano wyłonić w drodze konkursu. W kompetencjach takiej osoby miało być opracowanie głównych zasad i celów polityki przestrzennej, ustalanie, gdzie plany miejscowe są pilne, gdzie mają powstawać ważne obiekty publiczne.

Architekt miał także inicjować konkursy architektoniczne oraz procedować wrażliwe „wuzetki”. Konkursu na to stanowisko za rządów Marka Bajdaka nie udało się jednak ogłosić, nie zrobił tego również Konrad Fijołek, gdy rozsiadł się w prezydenckim fotelu.

Ale idei utworzenia stanowiska architekta miejskiego Fijołek nie porzucił. Postawił na Janusza Sepioła, który Fijołka wspierał w kampanii wyborczej. – Janusz Sepioł architektem miejskim jest od 2 listopada – potwierdza Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Dyrektorem BRM nie chciał być  

Sepioł architektem został z powołania, bez przeprowadzania procedury konkursowej. Sepioł już w 2019 roku był przemierzany do pracy w miejskich strukturach. Miał zostać nowym dyrektorem Biura Rozwoju Miasta, gdy Rzeszowem rządził jeszcze Tadeusz Ferenc. 

Ale Sepioł z nieznanych powodów zrezygnował z objęcia stanowiska. Nieoficjalnie mówiło się, że powodem są niskie zarobki. Ferenc zaproponował mu pensję, jaką sam miał – ok. 11 tys. zł (brutto). Ostatecznie Janusz Sepioł do ekipy Ferenca nie dołączył.

O Rzeszowie Sepioł jednak nie zapomniał, gdy zaczęła się kampania wyborcza. Jego kompetencje postanowił wykorzystać Konrad Fijołek i Sepioła powołał na architekta miejskiego. Jakie ma wynagrodzenie? Tego nie udało nam się w piątek dowiedzieć. 

Janusz Sepioł z wykształcenia jest architektem, w przeszłości był m.in. dyrektorem Wydziału Polityki Regionalnej i Przestrzennej w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie, wicedyrektorem Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. 

Sepioł to także zdobywca wielu nagród za prace urbanistyczne. Senatorem Platformy Obywatelskiej był w latach 2007-2015. Potem chciał się dostać do Sejmu. Bezskutecznie. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama