Zdjęcie: Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie

Tylko jedna firma zgłosiła się do przetargu na przebudowę tzw. dworca podmiejskiego w Rzeszowie. To rzeszowski ML System.

– Oferta firmy wynosi 19 999 800 zł. To około 1,5 mln zł mniej niż przewidywaliśmy na inwestycję. Teraz dokumenty złożone przez ML System są analizowane pod względem formalnym. W ciągu 10 dni zapadnie decyzja o podpisaniu umowy z wykonawcą – mówi nam Anna Kowalska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

– Chcemy, by przebudowa dworca rozpoczęła się jeszcze w tym roku. Na realizację inwestycji wykonawca będzie miał czas do końca 2018 roku – dodaje dyrektor Kowalska.

Dworzec Komunikacji Lokalnej, czyli tzw. dworzec podmiejski, znajduje się pod wiaduktem Śląskim niedaleko Galerii Rzeszów w centrum miasta. Jest w opłakanym stanie. Z dworca korzystają głównie prywatni przewoźnicy, m.in. Polski Bus, czy PKS. Tylko w 2016 roku dworzec obsłużył ok. 800 tys. pasażerów, każdego dnia z korzysta z niego ponad 2 tys. pasażerów.

Właścicielem 50-arowego placu, wybrukowanego zabytkową kostką, jest miasto Rzeszów. Od wielu lat ratusz szukał pomysłu, jak ożywić tę część centrum. W końcu udało się przygotować koncepcję przebudowy dworca.

Zdjęcie: Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie
Zdjęcie: Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie

Plan zakłada, że od strony Galerii Rzeszów powstanie nowy dwukondygnacyjny budynek do 200 m kw. Będzie w nim poczekalnia, nowoczesna przechowalnia bagażów, punkt informacyjny, punkt sprzedaży biletów, dyżurka do obsługi ruchu, na poziomie -1 nowe toalety.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Na dworcu zostaną również zamontowane elektroniczne tablice o odjazdach i przyjazdach autobusów, powstanie parking rowerowy, a także parking, gdzie będzie można zaparkować samochód na kilkanaście minut. Cały teren będzie maksymalnie doświetlony.

Po modernizacji dworca, pasażerowie nie będą musieli wchodzić na płytę placu. Poszerzone zostaną chodniki wokół dworca, a przeszklone i zadaszone wiaty będą tworzyć swoisty wieniec.  

Cały teren dworca będzie naszpikowany fotowoltaiką. Panele słoneczne, które będą pozyskiwać prąd, zostaną zamontowane w dachach wiat przystankowych. Zgromadzony prąd będzie wykorzystywany do wieczornego i nocnego oświetlenia dworca.

ZTM poszukuje także terenu, na który zostanie czasowo przeniesiony dworzec podmiejski w trakcie prowadzonych robót.

Zdjęcie: Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie
Zdjęcie: Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama