Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

„Dziękuję Wam wspaniali ludzie. Niech Bóg wam wszystkim błogosławi” – napisał na facebookowej grupie „Pomoc Ukraińcom w Rzeszowie” Tony, który pomaga ukraińskiej rodzinie dotrzeć do Wielkiej Brytanii. 

Do Polski przybyły już ponad dwa miliony Ukraińców uciekających przed wojną. Od samego początku pomagają im zwykli ludzie. Zapraszają do swoich domów, organizują zbiórki, oferują nocleg, transport, wyżywienie albo są wolontariuszami w punktach pomocy. 

W falę pomocy włączyła się także Katarzyna Kucaj. Na Facebooku założyła grupę „Pomoc Ukraińcom w Rzeszowie / допомога українцям у Жешові”. Jedni proszą o pomoc i wsparcie, inni na te prośby reagują.

„Moi rodzice miesiąc temu przyjęli 4-osobową rodzinę. Potrzeby życia codziennego są ogromne, nasze zasoby finansowe powoli się kończą. Czy jest w Rzeszowie jakieś miejsce, gdzie rodzice mogliby się zgłosić o pomoc: jedzenie czy środki higieniczne?” – pyta Karolina.

„Potrzebna jest pomoc psychologa dla młodej dziewczyny z Ukrainy. Najlepiej w języku ukraińskim bądź rosyjskim. Gdzie można szukać takiej pomocy” – napisała Alla.

„Chętnie kupię wykonane przez Ukrainki pierogi i inne ukraińskie dania obiadowe. Odbiór najlepiej w Rzeszowie” – proponuje Krzysiek”. „Szukam intensywnego kursu polskiego dla dorosłych z Ukrainy” – to już wpis Beaty.  

 – Grupa powstała zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie. Chciałam pomoc, ale nie wiedziałam, jak mogę to zrobić na terenie Rzeszowa, więc stworzyłam grupę jako miejsce do szukania i oferowania pomocy – mówi Katarzyna Kucaj. 

Grupa jest publiczna, żeby każdy mógł ją znaleźć i zobaczyć posty. Rozrosła się błyskawicznie, do tej pory dołączyło ponad 6,9 tys. osób.

W administrowaniu grupy pomaga Katarzyna Piorun. – Zaoferowała pomoc i ciągniemy ten wózek razem – uśmiecha się Katarzyna Kucaj. A ponieważ wierzy w siłę grupy, teraz założyła zbiórkę na portalu zrzutka.pl. Za zebrane pieniądze chce kupić najbardziej potrzebne rzeczy.

Każdy, kto wpłaci choć symboliczną kwotę, otrzyma kupony rabatowe m.in na kawę, pizzę czy burgery. Promocje czekają na klientów i gości już 8 rzeszowskich firm.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama