Reklama

Łukasz Czepiela z Rzeszowa, pierwszy polski pilot w Red Bull Air Race, wystąpi podczas sobotnich II Podkarpackich Pokazów Lotniczych w Jasionce.

[Not a valid template]

 

II Podkarpackie Pokazy Lotnicze odbędą się na terenie Aeroklubu Rzeszowskiego. Wystąpi na nich m.in. pochodzący z Rzeszowa polski pilot wyścigowy Łukasz Czepiela, który swoją przygodę z lataniem zaczynał właśnie w Aeroklubie Rzeszowskim. Czepiela startował w Challenger Cup, zawodach będących przedsionkiem klasy mistrzowskiej Red Bull Air Race.

– Do Jasionki przyjeżdżam pierwszy raz od ponad 13 lat! Ostatni raz latałem tam w 2003 roku na szybowcac – mówi Łukasz Czepiela, który dziś jest kapitanem samolotu rejsowego, a sportowo realizuje się w podniebnych wyścigach, pędząc 35 metrów nad ziemią z prędkością 370 km/h pomiędzy bramkami powietrznymi.

– To właśnie wtedy zaczęła się moja wielka podróż. Bardzo fajnie będzie tam wrócić. Jest to miejsce, gdzie urosły mi skrzydła. To tam zainspirowałem się moją pasją oglądając pokaz akrobacji – taki jaki ja będę tam dawał. Mam nadzieję, że mi też uda się kogoś zainspirować – mówi rzeszowianin.

Czepiela przygotował pokaz we freestyle’u. Będzie latał najlepszym samolotem akrobacyjnym na świecie – Extra 330sc z grupy akrobacyjnej Firebirds

– Zaprezentuję pełny zakres możliwości samolotu, czyli od lotu na wstecznym przy prędkości nawet 50 km/h, poprzez lot z prędkością bliską 400 km/h nisko nad ziemią po wszystkie figury, jakie ten samolot jest w stanie wykonać – zapowiada Łukasz Czepiela.

Będzie też część sentymentalna, coś co zawodnik startujący w najszybszym sporcie motorowym świata pamięta z młodzieńczych lat do dziś.

– Chcę także nawiązać do tego, co lata temu zainspirowało mnie do zostania pilotem akrobacyjnym. Jedną z figur w moim układzie jest ślizg na ogon. Wykonam go dwa razy w różnych wersjach. Będzie to tradycyjny ślizg na ogon, w którym samolot zatrzymuje się w pionie i wraca na wstecznym oraz taki w którym po zatrzymaniu zaczyna się obracać i cofać jednocześnie. To właśnie one mnie wtedy zainspirowały.

Oprócz Łukasza, w Jasionce zobaczymy także m.in. Artura Kielaka i Wojciecha Krupę. Pokaz akrobacji szybowcowej da Jerzy Makula. Zaprezentują się też zespoły akrobacyjne, takie jak „Firebirds”, „Żelazny”, czy „Orlik”. Ciekawie zapowiada się też wystawa statyczna, na której każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz samolotów i szybowców, będą też wiatrakowce i śmigłowce.

Podczas Pokazów, które odbędą się w sobotę (25 czerwca), będzie można zrobić sobie zdjęcie z Łukaszem Czepielą i odebrać karty z jego podpisem przy stanowisku Mercedesa.

II Podkarpackie Pokazy Lotnicze trwać będą od 7:30 do 20:00. Wstęp wolny. Pełny program znajdziecie TUTAJ.

(ak)

redakcja@

Przeczytaj koniecznie! 5 spraw, które musisz wziąć pod uwagę wybierając studia

002

Reklama