Podkarpacka Rada Regionalna PiS pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Jerzego Cyprysia na nowego członka zarządu województwa podkarpackiego.

– Jerzy Cypryś to osoba, która zna się na edukacji. Był dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Rzeszowie, wicekuratorem oświaty – mówi Andrzej Szlachta, poseł i sekretarz Podkarpackiej Rady Regionalnej Prawa i Sprawiedliwości.

Jerzy Cypryś uzyskał w sobotę pozytywną rekomendację Rady Regionalnej PiS na stanowisko nowego członka zarządu województwa. Miejsce w zarządzie zwolniło się po odwołaniu Jana Burka ze stanowiska wicemarszałka 26 maja. Burka odwołał marszałek Władysław Ortyl.

Media wcześniej ujawniły powiązania rodzinne Burka z osobami, które pracowały w instytucjach podległych urzędowi marszałkowskiemu, a jednocześnie prowadziły firmy, które otrzymywały dotacje poprzez urząd marszałkowski. Chodziło m.in. o Pawła Stochmala, byłego już wicedyrektora Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, prywatnie zięcia Burka.

Jan Burek w urzędzie nadzorował kulturę i edukację. Teraz ma się nią zajmować Jerzy Cypryś, którego kandydaturę Radzie Regionalnej PiS do zatwierdzenia przedstawił marszałek Władysław Ortyl. Rada pozytywnie zaopiniowała Cyprysia, który w tej chwili pełni stanowisko zastępcy dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. Wcześniej pracował w urzędzie marszałkowskim, gdzie był głównym specjalistą wspierania przedsiębiorczości. Cypryś jest także radnym miasta Rzeszowa i przewodniczącym klubu PiS.

Rada Regionalna PiS zatwierdziła również mianowanie Tadeusza Pióro na stanowisko wicemarszałka województwa podkarpackiego. Pióro dotychczas był członkiem zarządu województwa. Kandydatury Cyprysia i Pióro na nowe stanowiska będą przedmiotem sesji sejmiku podkarpackiego, która odbędzie się 23 czerwca.

Skład zarządu województwa wyglądałby w następujący sposób: Władysław Ortyl (marszałek), Lucjan Kuźniar, Tadeusz Pióro (wicemarszałkowie), Bogdan Romaniuk i Jerzy Cypryś (członkowie zarządu).

„Gazeta Wyborcza” napisała, że powołanie Jerzego Cyprysia na stanowisko członka zarządu jest częścią większego planu. Cypryś miałby zostać kandydatem PiS na prezydenta Rzeszowa, a okres bycia członkiem zarządu województwa wykorzystałby do promowania się w kampanii wyborczej. Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada.

Poseł Andrzej Szlachta zapewnia, że podczas posiedzenia Rady Regionalnej PiS ten temat nie był dyskutowany. – Mamy 40-procentowe poparcie. W wyborach do Rady Miasta Rzeszowa i na prezydenta idziemy po zwycięstwo – mówi Szlachta, dodając, że kandydat PiS na prezydenta Rzeszowa nie jest jeszcze znany, a o tym będzie decydowała także centrala partii.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama