Fot. Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News. Na zdjęciu Jerzy Fąfara

Nagła śmierć Jerzego Fąfary, rzeszowskiego literata. Zmarł w środę (20 marca), w wieku 68 lat. 

O śmierci Jerzego Fąfary poinformował Szymon Jakubowski, redaktor naczelny „Podkarpackiej historii”, której Fąfara był członkiem.

„Jerzy Fąfara nie żyje. Znany dziennikarz, poeta, pisarz, wydawca, regionalista. Niezwykle zasłużona postać rzeszowskiej kultury. Jeszcze w styczniu wspólnie prowadziliśmy spotkanie pod pomnikiem Szajny w Rzeszowie w rocznicę wyzwolenia Auschwitz. Szok, niedowierzanie” – napisał Jakubowski.

„Jurku, na zawsze pozostaniesz w pamięci” – dodał. „Smutny dzień na początku wiosny” – to z kolei komentarz Jakuba Pawłowskiego, przewodnika Rzeszowskich Piwnic. Jerzego Fąfarę nazwał „człowiekiem-orkiestrą”. 

W śmierć Jerzego Fąfary nie może i nie chce uwierzyć Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.  „Odszedł Jerzy Fąfara, miłośnik Rzeszowa, artysta, pisarz, ceniony autor słuchowisk, człowiek niezwykle wrażliwy” – napisał w mediach społecznościowych prezydent. 

Autor licznych słuchowisk

Jerzy Fąfara urodził się w 1 września 1956 roku w Rzeszowie, był poetą, prozaikiem, autorem słuchowisk, wydawcą, dyrektorem Podkarpackiego Instytutu Książki i Marketingu w Rzeszowie, skończył studia prawnicze na UMCS w Rzeszowie w 1981 roku. 

Fąfara był autorem wielu słuchowisk, publikowanych na antenach radiowych w całym kraju i w programie I PR. Słuchowisko „Dzień, w którym stanąć miała ziemia” na festiwalu słuchowisk radiowych otrzymało w 2000 roku nagrodę za reżyserię (Henryk Rozen).

Za słuchowisko „Rzeka” Jerzy Fąfara otrzymał I nagrodę za scenariusz na Festiwalu Polskiego Radia i Telewizji Dwa Teatry – Sopot 2003. W 2003 roku powieść „Dzień w którym stanąć miała ziemia” ukazała się w języku ukraińskim w lwowskim wydawnictwie Kalvaria.

W 2004 roku słuchowisko „Brzytwy kata Sellingera” zdobyło Grand Prix na Festiwalu Polskiego Radia i Telewizji „Dwa Teatry”. „Brzytwy…” reprezentowały Polskę na festiwalu Prix Europa w Berlinie kwalifikując się do ścisłej czołówki europejskich słuchowisk.

W 2005 roku ukazała się powieść „Brzytwy Kata Sellingera” napisana z inspiracji słuchowiskiem pod tym samym tytułem.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W 2016 słuchowisko „Nalepa” otrzymało prestiżową I nagrodę Byrskich na Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie, a słuchowisko „Na drodze do Damaszku” w reżyserii Waldemara Modestowicza reprezentowało Polskę na festiwalu Prix Italia we Włoszech.

W 2017 słuchowisko „Był wśród nas jeden Samarytanin” – rzecz o rodzinie Ulmów z Markowej otrzymało nagrodę Byrskich za najlepszy tekst festiwalu Dwa Teatry w Sopocie.

Jerzy Fąfara był również autorem scenariusza do 60-odcinkowego słuchowiska „Drabina do nieba”, które od 2013 roku prezentowano na antenie Radia Rzeszów. 

Jerzy Fąfara pracował w Krajowej Agencji Wydawniczej w Rzeszowie w latach 1982-1989, później założył prywatne wydawnictwo RAF w Rzeszowie, a w 2001 roku Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu. 

W latach 2018-2020 pracował w Wydziale Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Rzeszowa. To Fąfara był pomysłodawcą obchodzonego od 2003 roku Święta Paniagi, czyli święta ulicy 3 Maja, najstarszej ulicy w Rzeszowie. 

W lipcu 2023 roku przy ulicy Krakowskiej zamontowano „Drabinę do Nieba”, która upamiętnia prof. Józefa Szajnę, jednego z największych polskich reżyserów teatralnych drugiej połowy XX wieku. Pomysłodawcą Drabiny także był Jerzy Fąfara. 

„Nie byłoby tej „Drabiny” bez Niego, nie byłoby tego miejsca widokowego do jej ustawienia, o profesorze Szajnie wiedzielibyśmy znacznie mniej. I nie byłoby tylu zapisanych ludzkich historii… To wielki żal” – napisał Konrad Fijołek.

„Ale przewagą twórców jest fakt, że pozostają po nich ich dzieła. Dzięki nim będziemy pamiętać” – dodał prezydent Rzeszowa. 

 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama