Reklama

Nowe programy, nowi prowadzący i nowy wygląd studia „Aktualności”. Na antenę TVP Rzeszów powrócą również wcześniejsze programy oraz ich jesienne odsłony.

We wtorek w siedzibie TVP Rzeszów przy al. Kopisto zaprezentowano jesienną ramówkę regionalnej telewizji.

– Postawiłem na to, by to była telewizja bliżej obywatela. Jak wcześniej oglądałam nasze programy, to miałem wrażenie, że jesteśmy telewizją za bardzo skupioną wokół Rzeszowa i najbliższej okolicy. A telewizja to również odległe miejsca w województwie i tam będziemy się starać dotrzeć. Tam też są nasi widzowie – mówił Józef Matusz, dyrektor TVP Rzeszów.

Efektem takich postanowień był wakacyjny program „Lata w regionach”, w których dziennikarze prezentowali najpiękniejsze zakątki Podkarpacia. Cieszył się on tak dużym powodzeniem, że postanowiono go kontynuować w odsłonie jesienniej.

Założeniem cyklu „Jesień w regionach” (emisja w weekendy o godz. 17:30, 18:15, 20:30), który będzie ukazywać się także na ogólnopolskiej antenie TVP3, jest zaprezentowanie widzom ciekawych, wartych odwiedzenia miejsc z terenu naszego województwa.

Ponadto widzowie mają się dowiadywać o najważniejszych najbardziej interesujących wydarzeniach kulturalnych, historycznych, turystycznych i sportowych organizowanych w regionie.

Wracają interwencje

– Telewizja regionalna to zupełnie inny byt niż telewizja ogólnopolska. Naszym zadaniem jest dbać o ten region, dobrze go prezentować, ukazywać też jego problemy, dawać wskazówki, jak te problemy rozwiązywać. Dlatego w tym kierunku idziemy – podkreślałMatusz.

Owocem takiego podejścia jest m.in. specjalny blok wymagający dziennikarskiej interwencji, który po wakacjach powrócił do „Aktualności”.  Będzie można oglądać go od poniedziałku do piątku, podczas emisji głównego wydania programu w godzinach, od 18:30 do 19:00.

– Nowa godzina emisji wieczornych „Aktualności”, nowi prowadzący serwis informacyjny to zmiany, które już mogą dostrzec nasi widzowie. Już wkrótce pojawi się nowa scenografia, nowa oprawa, czołówka „Aktualności” oraz nowa prowadząca Karolina Bik-Niezgoda – opowiada o nowościach w „Aktualnościach” Ilona Małek, kierownik Sekcji Audycji Informacyjnych TVP Rzeszów.

„Aktualności”, sztandarowy program informacyjny rzeszowskiego oddziału TVP, który przed telewizory przyciąga ok. 100 tys. widzów, można oglądać o godz. 18:30, 20:00 i 21:30. W trakcie serwisu informacyjnego będzie dyżur reporterski.

– Czekamy na sygnały od widzów na tematy, które ich denerwują i chcieliby, żeby znalazły się na naszej antenie – mówi Ilona Małek.

Rusz się człowieku

Telewizja Rzeszów zamierza także kontynuować misję promowania talentów i przedstawiania najciekawszych wydarzeń kulturalnych, społecznych i sportowych w regionie. W każdy wtorek i czwartek o 17:30 prowadzący nadawanego „na żywo” programu „Popołudnie z TVP3 Rzeszów” gościć będą organizatorów imprez i różnego rodzaju akcji, artystów oraz pasjonatów.

Szczegółowe doniesienia sportowe będzie można śledzić w magazynie „Sportowe wydarzenia”. Emitowany w każdą niedzielę o 21:00 program, po wakacjach wróci do swojej dłuższej 25-minutowej formy.

Do TVP Rzeszów powróci magazyn Pawła Pezdana „Rusz się człowieku”, nadawany także na antenie ogólnopolskiej w każdą sobotę o godz. 8:00. – Największym wrogiem tego programu są krzesła. Kiedy siedzimy, to nasz organizm praktycznie zamiera – opowiadał o swoim programie nieco żartobliwie Paweł Pezdan.

W kolejnych odcinkach dziennikarz będzie odwiedzał mistrzów, a zarazem ekspertów poszczególnych dyscyplin sportowych, którzy opowiedzą o swojej pasji i udzielą cennych wskazówek.

W TVP Rzeszów będzie też można zobaczyć relację z niezwykłej wyprawy na Elbus, najwyższy szczyt Kaukazu, który chce zdobyć Izabela Zatorska, mistrzyni świata w biegach górskich. Towarzyszyć jej będzie dziennikarka Jolanta Zaręba.

Czas na dobry dokument

Nowością w TVP Rzeszów będzie cykl programów o Kresach Wschodnich. W jego ramach, w każdy poniedziałek o 21:00 emitowane będą filmy z serii „Kresowym szlakiem” opowiadające o miejscowościach Zakarpacia i Huculszczyzny, stanowiących niegdyś część Rzeczpospolitej.

W dalszej kolejności przypomniane zostaną także cieszące się dużym uznaniem widzów filmy z serii „Zamki kresowe Rzeczpospolitej”. Reportaż i dokument gościć będzie na ekranach widzów TVP3 Rzeszów również we wtorki o 20:30.

– Spotkanie z wartościowym dokumentem i reportażem polecam szczególnie, gdyż w ostatnich latach zrealizowano wiele filmów poświęconych bohaterom i wydarzeniom dziejącym się na Podkarpaciu. Są to nie tylko produkcje autorów z regionu, ale także producentów z całej Polski. Udało nam się pozyskać do emisji kilkanaście filmów o dużej wartości merytorycznej, a przy tym niezwykle ciekawych i interesująco zrealizowanych – opowiadał o reportażowym cyklu Piotr Socha, sekretarz programu.

Przykładem jest film „Człowiek ze stali” o Rafale Wilku, byłym rzeszowskim żużlowcu, który po wypadku uprawia handbike. 27 września będzie można zobaczyć dokument o Hieronimie Bednarskim, żołnierzu niezłomnym z Zaczernia koło Rzeszowa.

Program z publicznością

Po wakacyjnej przerwie na antenę TVP Rzeszów powróci jeszcze kilka znanych programów o tematyce społecznej, politycznej, kulturalnej i religijnej. We wrześniu do dyskusji na najistotniejsze tematy dotyczące mieszkańców Podkarpacia swoich gości zaprosi Grzegorz Boratyn – prowadzący program „Konkrety i opinie” (w każdy poniedziałek o godz. 20.30).

Kontynuowany będzie również, mający premierę w lipcu, program gospodarczy „wPROWadzamy zmiany” emitowany w co drugi czwartek o godz. 19:00, w którym Dorota Sowa i Arkadiusz Rogowski odwiedzać będą kolejne miejscowości, pokazując inwestycje na wsi zrealizowane z wykorzystaniem dotacji unijnych.

W planach jest też nowy duży program publicystyczny o podobnej tematyce, który ma być realizowany w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce. – Z udziałem publiczności i ekspertów w specyficznej scenografii z widokiem na lotnisko – zapowiada Józef Matusz.  Termin emisji tego programu nie jest jeszcze znany.

Andrus wraca na antenę

Z myślą o miłośnikach przyrody, we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krośnie, powstają kolejne odcinki z cyklu „Leśne rezerwaty Podkarpacia” – emisja w soboty o godz. 19:15. Prowadzący program Edward Marszałek, Mistrz Mowy Polskiej i jeden z najpopularniejszych leśników w Polsce, przybliży widzom najciekawsze obszary chronione w podkarpackich lasach.

– Odwiedzimy Bieszczady i Puszczę Sandomierską. Będziemy tropić żubry i węże eskulapa. Zobaczymy mało znane, ale bardzo atrakcyjne zakątki Podkarpacia. I oczywiście będziemy zachęcać do aktywnego poznawania skarbów podkarpackiej przyrody –  zachęca Edward Marszałek

Na antenę powróci także Artur Andrus z cyklem „Z Andrusem po Galicji” – emisje w środy i soboty o godz. 17:30. W nowej serii znany artysta kabaretowy odwiedzi m.in. Jasło i  Jedlicze. Każdy odcinek zakończy się piosenką o mieście będącym bohaterem programu.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: