Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News

Jest decyzja prezydenta Rzeszowa. Od środy (6 maja) rzeszowskie żłobki i przedszkola będą otwarte! W jednym pomieszczeniu będzie mogło być 12 osób.

W ubiegłym tygodniu Mateusz Morawiecki, premier RP, ogłosił, że od maja będzie można na nowo uruchomić żłobki i przedszkola. Ostateczną decyzję w tej sprawie jednak miał podjąć samorząd, który tego typu placówki prowadzi na swoim terenie. 

Decyzja rządu wzbudziła wiele wątpliwości, w tym rzeszowskiego magistratu. – Jak zachować w takiej sytuacji bezpieczeństwo? Co z wyjściem dzieci na plac zabaw? Ile tych dzieci może przebywać w jednej placówce? Czy będziemy mieć wystarczającą liczbę personelu? – zastanawiali się w ubiegłym tygodniu miejscy urzędnicy. 

Aby nie podejmować arbitralnej decyzji, ratusz postanowił w miniony czwartek wysłać maile do rodziców dzieci żłobkowych i przedszkolnych z pytaniem, czy są zainteresowani, aby otworzyć placówki. Okazuje się, że część z nich tego potrzebuje. 

– Z otrzymanych odpowiedzi wynika, że ok. 25 proc. rodziców chce posłać dzieci do przedszkoli i 15 proc. do żłobków. O ilości dzieci, jakie będą przyjęte, decydować będą decyzje Głównego Inspektoratu Sanitarnego – informuje Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. 

Według wytycznych GIS, w jednym pomieszczeniu może przebywać 12 osób, a pierwszeństwo w przyjęciu mają dzieci, których rodzice pracują w służbie zdrowia, formacjach mundurowych oraz handlu. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Miasto twierdzi, że według nowych zasad jest w stanie zapewnić miejsce wszystkim chętnym w żłobku, do przedszkola jest więcej chętnych niż miejsc. – W takiej sytuacji będą obowiązywać kryteria postawione przez GIS – tłumaczy Chłodnicki. 

– Rodzice będą musieli wypełnić deklarację o swoim miejscu pracy, aby skorzystać z preferencji. Jeśli chodzi o personel, to obecnie mamy obsadę 80 proc. w żłobkach i 75 proc. w przedszkolach. To całkowicie zabezpiecza pełną obsługę dzieci – dodaje. 

Rodzice dzieci, które nie zostaną zakwalifikowane do przyjęcia, będą mogły pobierać zasiłek opiekuńczy do 24 maja br. Jeśli chodzi o pracę przedszkoli na wakacjach, to w myśl obowiązujących obecnie przepisów, nie będą one pełnić dyżurów wakacyjnych tylko pracować przez okres 6 tygodni: lipiec-sierpień.

– W tym czasie nie będzie można przenosić dzieci do innego przedszkola, tak jak było to praktykowane do tej pory – wyjaśnia Maciej Chłodnicki.

(jg)

redakcja@rzeszow-ne

Reklama