Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News

Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Małopolski od 1 stycznia 2021 roku może zostać włączony do Rzeszowa – tak wynika z projektu rozporządzenia rządu w sprawie poszerzenia granic miasta.

Projekt pojawił się na rządowych stronach. Przewiduje on przyłączenie do stolicy Podkarpacia od przyszłego roku Pogwizdowa Nowego.  

– Projekt będzie w środę omawiany na komisji wspólnej rządu i samorządu, w której uczestniczyć chce prezydent Tadeusz Ferenc oraz sołtys wsi Malawa, aby przedstawić raz jeszcze argumenty „za” przyłączeniem do Rzeszowa sołectwa z gminy Krasne – informuje Marcin Stopa, sekretarz miasta Rzeszowa. 

Rządowy projekt zyskał także pozytywną opinię Związku Miast Polskich, który wskazuje, że do Rzeszowa powinno przyłączyć się także Malawę. Podobne stanowisko zajęła Unia Metropolii Polskich, która również optuje za przyłączeniem do stolicy Podkarpacia sołectwa z gminy Krasne. 

Miasto w tym roku wnioskowało o przyłączenie trzech sołectw: Racławówka Doły z gminy Boguchwała, Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Małopolski oraz Malawa z gminy Krasne. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart (PiS), jak i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, pozytywnie zaopiniowali przyłączenie tylko jednego sołectwa – Pogwizdowa Nowego. We wtorek (28 lipca) rząd ma podjąć ostateczną decyzję o poszerzeniu Rzeszowa.

Jeżeli Pogwizdów Nowy zostanie włączony do Rzeszowa, to miasto pozyska ok. 1300 nowych mieszkańców. Na koniec 2019 roku stolica Podkarpacia miała ponad 196 tysięcy mieszkańców.  

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama