Zdjęcie: GDDKiA Rzeszów

Do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w piątek trafił wniosek o wydanie ZRID na budowę ostatniego odcinka drogi ekspresowej S19 na północ od Rzeszowa – od węzła Kamień do węzła Sokołów Małopolski Północ. 

ZRID to zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Po uzyskaniu tego dokumentu, firma Budimex (wykonawca) będzie mogła rozpocząć budowę ok. 8-kilometrowego odcinka „ekspresówki”. Umowę z Budimexem rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisał 21 grudnia 2018 r. Opiewa ona na kwotę ponad 286 mln zł. 

Odcinek S19 od węzła Kamień do węzła Sokołów Małopolski Północ zlokalizowany jest w powiecie rzeszowskim, na terenie miasta i gminy Sokołów Młp. oraz gminy Kamień.

– Dostępność drogi dla użytkowników będzie zapewniona poprzez węzły drogowe Kamień i Sokołów Małopolski Północ, natomiast ruch lokalny będzie się odbywał za pomocą dodatkowych jezdni obsługujących przyległe tereny oraz bezkolizyjnych przejazdów drogowych – bez połączenia z drogą ekspresową – poinformowała GDDKiA Rzeszów.

Zdjęcie: GDDKiA Rzeszów

S19 na wspomnianym odcinku będzie miała po dwa pasy w obu kierunkach, powstaną dwa węzły drogowe Kamień i Sokołów Młp. Północ, Miejsca Obsługi Podróżnych Górno Wschód i Górno Zachód (oba klasy I), Obwód Utrzymania Drogowego na terenie węzła Sokołów Młp. Północ. Ponadto wybudowanych zostanie 10 obiektów inżynierskich.

– 6 obiektów nad drogą  ekspresową – wiadukty w ciągu dróg krzyżujących się z drogą ekspresową, jedno przejście górne dla średnich zwierząt, jedno przejście dolne dla średnich zwierząt, dwa przepusty do celów ekologicznych, dodatkowe jezdnie do obsługi ruchu lokalnego – wylicza Joanna Rarus z rzeszowskiej GDDKiA. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Nie zabraknie także ekranów akustycznych, ekranów chroniących nietoperze, siatek wygradzających oraz urządzeń podczyszczających wody opadowe. Budowa tego odcinka S19 ma się zakończyć 30 kwietnia 2022 r.

S19 na Podkarpaciu

S19 jest częścią szlaku Via Carpathia, który będzie miał ponad 700 km i przebiegał będzie przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Na Podkarpaciu S19 ma mieć docelowo ok. 169 km. Dotychczas wybudowano ponad 30 km „ekspresówki” – od węzła Sokołów Młp. do węzła Rzeszów Południe. 

W realizacji jest kolejnych sześć odcinków (54,2 km) i pięć w przygotowaniu (85,2 km).

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama