Fot. Starostwo Powiatowe. Na zdjęciu Józef Kardyś
Reklama

Do czasu zbadania sprawy przez “właściwe organy” Józef Kardyś, starosta powiatu kolbuszowskiego, zawiesił swoje przewodnictwo nad powiatowymi strukturami PiS. 

W czwartek w trybie pilnym zebrał się zarząd PiS w regionie rzeszowskim, by wyjaśnić sprawę Józefa Kardysia, o którym od kilku dni jest głośno w całym kraju. Kardyś 15 listopada złożył rezygnację ze stanowiska starosty, by dwa później ponownie nim zostać. Przez dwa dni starostą był dotychczasowy członek zarządu powiatu kolbuszowskiego Ryszard Sukiennik.

W efekcie Kardyś dostał jednomiesięczną odprawę, a Sukiennikowi za bycie “dwudniowym” starostą przysługiwała 3-miesięczna odprawa. Kardyś twierdził, że ze stanowiska zrezygnował tylko po to, by nabyć uprawnienia emerytalne. Przekonywał, że konieczna była do tego co najmniej jednodniowa przerwa w pracy. Kardyś obecnie ma 64 lata. 

“16 listopada 2018 r. dostarczyłem świadectwo pracy do ZUS, lecz emerytury nie podjąłem, nabyłem jedynie prawo w przyszłości do emerytury. Nie złożyłem wniosku o jej wypłatę, zatem emerytura nie będzie mi wypłacona” – napisał w oświadczeniu Józef Kardyś. 

Gdy o całej sprawie zaczęło być głośno w ogólnopolskich mediach, Kardyś jednomiesięczną odprawę zwrócił do budżetu powiatu, a Ryszard Sukiennik zrzekł się przysługującej mu 3-miesięcznej odprawy. “Zmiany na stanowisku Starosty (…) nie pociągnęły za sobą żadnych skutków finansowych, mających odzwierciedlenie w budżecie powiatu” – dodał Kardyś. 

Mimo tego, zarząd PiS w regionie rzeszowskim na czele z jego liderem Władysławem Ortylem postanowił dokładnie sprawę zbadać. W piątek PiS wydał komunikat, z którego wynika, że Józef Kardyś zawiesił swoją funkcję przewodniczącego powiatowych struktur PiS.

Należy jednocześnie podkreślić, że w opinii Zarządu Okręgu 23 – Rzeszów, nie doszło do złamania prawa przez Starostę Kolbuszowskiego Pana Józefa Kardysia, nie mniej jednak w naszej ocenie oraz ocenie społecznej tego rodzaju postępowanie może rodzić negatywne opinie – mówi cytowany w komunikacie Władysław Ortyl.

– Jako Prawo i Sprawiedliwość oczekujemy od naszych członków pełnej transparentności i przestrzegania zasad uczciwości i postępowania zgodnie z zasadami etyki, dlatego zarząd z zadowoleniem przyjął decyzję starosty o zawieszeniu swojej funkcji przewodniczącego struktur powiatowych PiS do czasu wyjaśnienia sprawy – wyjaśnił Władysław Ortyl.

Podkreślił też, że zarząd PiS oczekuje na “rozstrzygnięcia skarg złożonych do instytucji i organów, które zajmują się sprawą z wniosku obywateli”. Zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożył Tomasz Buczak, podkarpacki działacz Ruchu Narodowego, który uważa, że Józef Kardyś i Ryszard Sukiennik stworzyli “fikcję prawną”, by wyprowadzić pieniądze z budżetu państwa. 

Interpelację poselską do starostwa w tej sprawie złożył także Robert Winnicki, poseł i prezes Ruchu Narodowego. Winnicki chce również, by wojewoda podkarpacki Ewa Leniart “monitorowała” rozwój sprawy.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

12 KOMENTARZE

  1. Jest wiecej takich samorządowców ktorzy nigdy nie przerwali pracy i nie złożyli dokumentów i wniosku o emeryturę a pobieraja emerytury nie tylko z KRUS ale i z ZUS bo w zaradzie m.in oddziału Rzeszów były podobno na lewym stanowisku w zarządzie ZUS były agent służb PRL i załatwiał podobno lewe emerytury.Ale nasze służby kontrolne państwa albo nie chcą albo są za słabe aby to wyjaśnić.

  2. @Bodo: bo ludzie są głupi i dali się kupić za 500 PLNów miesięcznie. Ale jest szansa, że do następnych wyborów zmądrzeją.
    P.S. Na to, że PO kradło, nie ma żadnych dowodów w przeciwieństwie do tego, co kradnie czarna mafia sukienkowa, którą PiSZPR hojnie wspiera, rydzyk, bierecki oraz wszystkie kacyki pod kontrolą prezesa-mikrusa TW Balbiny.

  3. Oświeć mnie Bodo, dlaczego społeczeństwo “ich” nie wybrało na kolejną kadencję ? I napisz mi proszę, co za chwilę będę chciał powiedzieć skoro taki “jasnowidz” jesteś 😀

  4. Ci z PO nie kradli wcale. Tylko dlaczego ich społeczeństwo nie wybrało na kolejną kadencję ? Zapewne będziesz chciał powiedzieć że przez głupich ludzi.

  5. Telegraf, Srebrna, SKOK, GetBack, KNF. Korupcja, szara sieć powiązań, wyłudzenia, kumoterstwo, pazerność, skrytość, pogarda, kłamstwa. Absolutna kompromitacja PiS. Ale spokojnie, kupią lojalność – głosy – następnym “plusem”, przejmą sądy, oleją do końca Konstytucję, zmienią ordynację wyborczą, indoktrynują jeszcze wahających się wyborców, korzystając z propagandy, stosowanej przez „swoje” środki masowego przekazu i wygrają kolejne wybory. I będziemy mieć system jak np. w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej 🙂

  6. Kolejny dowód na to, że PiSZPR KRADNIE. To banda oszustów, komunistów i fanatyków religijnych. Głosujcie na nich dalej, głupi ludzie…

Comments are closed.