Fot. Starostwo Powiatowe. Na zdjęciu Józef Kardyś
Reklama

Do czasu zbadania sprawy przez “właściwe organy” Józef Kardyś, starosta powiatu kolbuszowskiego, zawiesił swoje przewodnictwo nad powiatowymi strukturami PiS. 

W czwartek w trybie pilnym zebrał się zarząd PiS w regionie rzeszowskim, by wyjaśnić sprawę Józefa Kardysia, o którym od kilku dni jest głośno w całym kraju. Kardyś 15 listopada złożył rezygnację ze stanowiska starosty, by dwa później ponownie nim zostać. Przez dwa dni starostą był dotychczasowy członek zarządu powiatu kolbuszowskiego Ryszard Sukiennik.

W efekcie Kardyś dostał jednomiesięczną odprawę, a Sukiennikowi za bycie “dwudniowym” starostą przysługiwała 3-miesięczna odprawa. Kardyś twierdził, że ze stanowiska zrezygnował tylko po to, by nabyć uprawnienia emerytalne. Przekonywał, że konieczna była do tego co najmniej jednodniowa przerwa w pracy. Kardyś obecnie ma 64 lata. 

“16 listopada 2018 r. dostarczyłem świadectwo pracy do ZUS, lecz emerytury nie podjąłem, nabyłem jedynie prawo w przyszłości do emerytury. Nie złożyłem wniosku o jej wypłatę, zatem emerytura nie będzie mi wypłacona” – napisał w oświadczeniu Józef Kardyś. 

Gdy o całej sprawie zaczęło być głośno w ogólnopolskich mediach, Kardyś jednomiesięczną odprawę zwrócił do budżetu powiatu, a Ryszard Sukiennik zrzekł się przysługującej mu 3-miesięcznej odprawy. “Zmiany na stanowisku Starosty (…) nie pociągnęły za sobą żadnych skutków finansowych, mających odzwierciedlenie w budżecie powiatu” – dodał Kardyś. 

Mimo tego, zarząd PiS w regionie rzeszowskim na czele z jego liderem Władysławem Ortylem postanowił dokładnie sprawę zbadać. W piątek PiS wydał komunikat, z którego wynika, że Józef Kardyś zawiesił swoją funkcję przewodniczącego powiatowych struktur PiS.

Należy jednocześnie podkreślić, że w opinii Zarządu Okręgu 23 – Rzeszów, nie doszło do złamania prawa przez Starostę Kolbuszowskiego Pana Józefa Kardysia, nie mniej jednak w naszej ocenie oraz ocenie społecznej tego rodzaju postępowanie może rodzić negatywne opinie – mówi cytowany w komunikacie Władysław Ortyl.

– Jako Prawo i Sprawiedliwość oczekujemy od naszych członków pełnej transparentności i przestrzegania zasad uczciwości i postępowania zgodnie z zasadami etyki, dlatego zarząd z zadowoleniem przyjął decyzję starosty o zawieszeniu swojej funkcji przewodniczącego struktur powiatowych PiS do czasu wyjaśnienia sprawy – wyjaśnił Władysław Ortyl.

Podkreślił też, że zarząd PiS oczekuje na “rozstrzygnięcia skarg złożonych do instytucji i organów, które zajmują się sprawą z wniosku obywateli”. Zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożył Tomasz Buczak, podkarpacki działacz Ruchu Narodowego, który uważa, że Józef Kardyś i Ryszard Sukiennik stworzyli “fikcję prawną”, by wyprowadzić pieniądze z budżetu państwa. 

Interpelację poselską do starostwa w tej sprawie złożył także Robert Winnicki, poseł i prezes Ruchu Narodowego. Winnicki chce również, by wojewoda podkarpacki Ewa Leniart “monitorowała” rozwój sprawy.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama

12 KOMENTARZE

  1. Jest wiecej takich samorządowców ktorzy nigdy nie przerwali pracy i nie złożyli dokumentów i wniosku o emeryturę a pobieraja emerytury nie tylko z KRUS ale i z ZUS bo w zaradzie m.in oddziału Rzeszów były podobno na lewym stanowisku w zarządzie ZUS były agent służb PRL i załatwiał podobno lewe emerytury.Ale nasze służby kontrolne państwa albo nie chcą albo są za słabe aby to wyjaśnić.

    • Telegraf, Srebrna, SKOK, GetBack, KNF. Korupcja, szara sieć powiązań, wyłudzenia, kumoterstwo, pazerność, skrytość, pogarda, kłamstwa. Absolutna kompromitacja PiS. Ale spokojnie, kupią lojalność – głosy – następnym “plusem”, przejmą sądy, oleją do końca Konstytucję, zmienią ordynację wyborczą, indoktrynują jeszcze wahających się wyborców, korzystając z propagandy, stosowanej przez „swoje” środki masowego przekazu i wygrają kolejne wybory. I będziemy mieć system jak np. w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ