Światowej sławy ilustrator, malarz i rzeźbiarz, będzie gościem kolejnej wystawy Podkarpackiej Zachęty Sztuk Pięknych w Rzeszowie. Józef Wilkoń zainauguruje drugą setkę „Firmowych Spotkań ze Sztuką”.

[Not a valid template]

 

85-letni Józef Wilkoń jest absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Inspiracją dla jego prac jest przyroda i zwierzęta, które od lat 80-tych uczynił głównymi bohaterami swoich opowieści.

– Należy do grona najwybitniejszych polskich artystów zajmujących się ilustracją. Na jego dorobek w tej dziedzinie składa się blisko 200 książek dla dzieci i dorosłych. Współpracował z wydawnictwami krajowymi oraz z Francji, Niemiec, Szwajcarii i Japonii – prezentuje gościa Jacek Krzysztof Nowak, prezes Podkarpackiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Na początku lat 90. Wilkoń zainteresował się rzeźbą i od kilkunastu lat tworzy z drewna i blachy ptaki, nietoperze, ryby oraz wiele innych. Zwierzęta z „Arki Wilkonia” są wystawiane w Polsce i na świecie. Dorobek artysty obejmuje kilkadziesiąt wystaw zbiorowych i ponad 60 indywidualnych.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Wilkoń był wielokrotnie nagradzany w Polsce i poza jej granicami. W 2010 r. otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Artysta zyskał międzynarodową sławę, a jego prace znajdują się w wielu kolekcjach.

Otwarcie wystawy prac Józefa Wilkonia odbędzie się czwartek (29 października), o godz. 18.00 w Galerii „Na Najwyższym Poziomie” w siedzibie Elektromontażu Rzeszów, ul. Słowackiego 20, piętro XI.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

 

Reklama