Reklama

W tym roku XXI Rzeszowskie Juwenalia potrwają kilkanaście dni. Rozpoczną się 23 kwietnia Tygodniem Kultury, a skończą koncertami w dniach 8-10 maja. Gwiazdami tegorocznej imprezy będą m.in. Perfect, Kult i IRA.

[Not a valid template]

 

Podczas wtorkowej konferencji prasowej na Politechnice Rzeszowskiej komitet organizacyjny samorządów studenckich przedstawił program XXI Rzeszowskich Juwenaliów. W tym roku, po raz kolejny, w organizację imprez zaangażowały się cztery rzeszowskie uczelnie: Politechnika Rzeszowska, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, Wyższa Szkoła Prawa i Administracji oraz Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna. Niestety, po raz kolejny nie udało się do współpracy wciągnąć Uniwersytetu Rzeszowskiego, który swoje KultURalia organizuje w tym samym czasie. Jednak organizatorzy Rzeszowskich Juwenaliów uważają, że dzięki temu będzie większa konkurencja oraz wybór dla studentów.

– W tym roku zaplanowaliśmy tą samą konwencję imprezy dla studentów, jak ubiegłym roku. Podpisaliśmy porozumienie pomiędzy rektorami i samorządami czterech rzeszowskich uczelni i jesteśmy przekonani, że odniesiemy jeszcze większy sukces niż w roku ubiegłym – mówił dr hab. Adam Marciniec, prorektor ds. kształcenia Politechniki Rzeszowskiej.

Studencki festiwal Rzeszowa jest największym kulturalnym wydarzeniem, organizowanym na Podkarpaciu w całości przez studentów. – Juwenalia są bezpłatnie, a do wspólnego uczestnictwa zapraszamy nie tylko studentów, ale wszystkich mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia, którzy mogą korzystać ze wszystkich atrakcji, jakie zapewnimy w te dni – zapraszał Michał Minda, koordynator XXI Rzeszowskich Juwenaliów. – Mamy nadzieję, że zadbaliśmy nie tylko o różne klimaty muzyczne, ale też o aspekt kulturalny całej imprezy.

Od 23 do 29 kwietnia potrwa „Tydzień Kultura i Nauka Przodem”. Spotkania i warsztaty organizowane będą m.in. w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, w klubie studenckim WSIiZ i WSPiA. Organizatorzy zapraszają m.in. na studencki konkurs piosenki, warsztaty taneczne zumby, cha-cha i jive, Grzybogranie, czyli wieczór muzyczny pod Grzybem oraz plenerowe kino nocne. Wykład na temat wykorzystania skanera laserowego do tworzenia modeli 3D zorganizowany zostanie na WSI-E.

– W ubiegłym roku studenci mieli okazję posłuchać koncertu w wykonaniu muzyków Filharmonii Podkarpackiej. W tym roku zapraszamy ich na wspaniały spektakl „Kolega Mela Gibsona” – mówiła Justyna Bryk z PRz, odpowiedzialna za imprezy kulturalne podczas Juwenaliów.

„Wielki Koncertowy Finał” potrwa natomiast od 5 do 11 maja i rozpocznie się tradycyjnym przemarszem korowodu na miasteczko akademickie PR. – Zapraszamy wszystkich na godzinę 15, gdzie klucze do miasta przekaże studentom prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc – mówił Michał Minda. – My swój korowód rozpoczniemy o godz. 17, bo wcześniej z rzeszowskiego rynku wyjdzie korowód „KultURaliów” UR.

Podczas koncertowego tygodnia dla studentów zagrają: 8 maja – Perfect, Jamal, Fokus i Red Lips, 9 maja – Kult, Enej, Sokół i Marysia Starosta, 10 maja – IRA, Big Cyc, KSU i Brown. Oprócz tego, po raz kolejny zaplanowano: strefę adrenaliny, juwenaliowy przegląd muzyczny, wielkie grillowanie, nocna strefę klubową, muzyczne klimaty disco, R`N`B, Hip-Hop, Dubstep i weselną potańcówkę z Lola Band, która w ubiegłym roku cieszyła się ogromnym powodzeniem.

Od 12 do 18 maja będzie „Sportowa Dogrywka”. W tych dniach zaplanowano zawody Reskart Racing oraz juwenaliową studencką ligę bilarda.

Organizatorzy zapewniają, że zadbali o wszystko. Bezpieczeństwa podczas korowodu i imprez będzie strzec rzeszowska policja oraz wolontariusze, którzy cały czas mogą się zgłaszać do organizatorów. W ubiegłorocznej imprezie wzięło udział ok. 20 tys. osób. W tym roku spodziewana jest podobna liczba.

– Oprócz naszych studentów, w juwenaliach uczestniczyli również nasi koledzy z innych samorządów uczelnianych w Polsce, którzy bardzo wysoko ocenili poziom naszej imprezy – twierdzi Michał Minda.

Studenci na temat kosztów organizacji imprezy nie chcieli się wypowiadać. Współfinansowana jest ona przez uczelnię, miasto Rzeszów, sejmik województwa podkarpackiego oraz licznych lokalnych sponsorów.

Harmonogram Tygodnia Kultury i Nauki Przodem

Środa, 23 kwietnia

– Wiosenne metamorfozy z Mary Kay – godz. 11:00, klub „Zemsta Docenta”, WSPiA

– „18:18” SPOTKANIE ZE SZTUKĄ – godz. 18:18, Klub Akademicki IQ, WSIiZ

– “Kill me with the MUSIC” – studencki konkurs piosenki – oficjalne otwarcie Tygodnia – godz. 19:00, budynek V, aula V-1, PRz

Czwartek, 24 kwietnia

– Konferencja o bioetyce – godz. 9:30, WSPiA

– Warsztaty plastyczne „Uwolnij wyobraźnie” – godz. 15:00, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, sala konferencyjna, ul 3 Maja 19

– MobiTouch – Olimpiada sportów elektronicznych – 17:00, Klub Akademicki IQ, WSIiZ

– Dyktando Obcojęzyczne (dla studentów PRz)

– GRZYBOGRANIE, czyli wieczór muzyczny pod Grzybem – godz. 19:00, Miasteczko akademickie PRz

– Belgijka – wspólny taniec na Miasteczku PRz

Piątek, 25 kwietnia

– Dzień Bezpieczeństwa KBW – WSIiZ

– Warsztaty taneczne – cha-cha i jive – godz. 16:00 – 18:00, Klub Plus, PRz

– Warsztaty taneczne – zumba – godz. 18:00 – 20:00, Klub Plus, PRz

Sobota, 26 kwietnia

– Ogólnopolskie Zawody Robotów ROBOmotion – 10:00, budynek V, aula V-1, PRz

Niedziela, 27 kwietnia

– Warsztaty plastyczne „Uwolnij wyobraźnie” – godz. 12:30 i 14:30, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, sala konferencyjna, ul 3 Maja 19

– Plenerowe kino nocne – godz. 20:00, Amfiteatr – Miasteczko akademickie PRz

Poniedziałek, 28 kwietnia

– Wykład „Wykorzystanie skanera laserowego do tworzenia modeli 3D” – 9:00, budynek A, aula, WSI-E

– Warsztaty taneczne – hip – hop – godz. 16:00 – 18:00 Klub Plus, PRz

– Koncert GRA GITARA 2 – godz. 19:00, Klub Akademicki IQ, WSIiZ

– Spektakl teatralny “Kolega Mela Gibsona” – godz. 19:00, budynek V, aula V-1, PRz

Wtorek, 29 kwietnia

– Warsztaty plastyczne „Uwolnij wyobraźnie” – godz. 15:00, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, sala konferencyjna, ul 3 Maja 19

– Talent Show – godz. 16:00, klub „Zemsta Docenta”, WSPiA

– II Taneczny kalejdoskop – godz. 19:00, budynek V, aula V-1, PRz

httpv://www.youtube.com/watch?v=tuh8b0uPzg8

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: