Zdjęcie: Politechnika Rzeszowska

Przed głównym budynkiem Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej w Jasionce stanął samolot Liberty XL-2 w charakterze pomnika lotniczego. Zastąpił on stojący tam dotychczas samolot PZL 110 Koliber.

Kolibry pojawiły się w Ośrodku na początku lat 80. XX w. Wówczas był to jeszcze Ośrodek Szkolenia Personelu Lotniczego, w którym od 1979 r. wprowadzono do szkolenia nowe typy samolotów: PZL-104 Wilga oraz PZL-110 Kliber.

– We wrześniu br. ten samolot został przekazany do Zespołu Szkół nr 2 w Łańcucie. Stojąc przed budynkiem technikum, stał się wizytówką nowego kierunku kształcenia – technika mechanika lotniczego – wyjaśniają Katarzyna Hadała i Anna Worosz z OKL PRz.

Nowy samolot, który w ubiegłym tygodniu pojawił się przed OKL, Politechnika Rzeszowska nabyła w sierpniu 2010 roku. Samolot szkoleniowy Liberty XL-2 to jeden z czterech typów samolotów, jakie do niedawna OKL używał, aby kształcić przyszłych pilotów.

W ubiegłym roku PRz zdecydowała się na sprzedaż czterech tego typu samolotów, ponieważ ich konstrukcja nie nadawała się do podstawowego szkolenia studentów pilotażu. Decyzję o sprzedaży podjęto ze względów bezpieczeństwa.

Okazało się, że Liberty XL-2 są maszynami przeznaczonymi do szkolenia już doświadczonych pilotów. Młodym adeptom pilotażu było trudno uzyskać m.in. dobre wyrównanie samolotu. 

Dlatego OKL jedną z maszyn postanowił wykorzystać jako pomnik, który od ubiegłego tygodnia wita wszystkich przybywających na teren OKL w Jasionce.

– W regionie jest wiele miejsc, gdzie można zobaczyć samoloty – pomniki. Z racji lotniczego charakteru województwa podkarpackiego można je spotkać głównie w takich miastach, jak Mielec czy Krosno – informują Hadała i Worosz.

Eksponowanie samolotów w charakterze pomników lotniczych lub tzw. witaczy w przestrzeni publicznej jest bardzo popularne. Moda na wykorzystanie samolotów jako wizytówek szkół, aeroklubów czy miast związanych z lotnictwem została zapoczątkowana pod koniec lat 50. XX w. i wciąż nie przemija.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama