Reklama

Prawie 30 projekcji filmów dotyczących ochrony praw człowieka, spotkania z ciekawymi ludźmi oraz warsztaty dotyczące wolności słowa i świadomego podróżowania. To główne punkty zbliżającej się 8. edycji Ogólnopolskiego Objazdowego Festiwalu Filmowego „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”.

 

Festiwal „Watch Docs” trwać będzie od 23 do 26 października. Filmy wyświetlane będą głównie w Wyższej Szkole Prawa i Administracji przy ul. Cegielnianej w Rzeszowie.

– Dodatkowe projekcje, jak co roku zaplanowaliśmy także w rzeszowskim WDK i u Dominikanów – mówi Grzegorz Krasoń z WSPiA, koordynator Festiwalu. – Pojawiło się także jedno nowe miejsce. W tegorocznej edycji dołączyło do nas Liceum Ogólnokształcącym w Boguchwale, gdzie również będzie można zobaczyć ciekawe filmy dotyczące tematyki praw człowieka – dodaje Krasoń.

Co roku w Festiwalu uczestniczy ponad 4 tys. osób, głównie uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów z całego Podkarpacia.

– W tym roku dla uczestników przygotowano prawie 30 projekcji filmów o prawach człowieka. Są to produkcje, które otrzymały wiele prestiżowych nagród na światowych festiwalach filmowych. Filmy pochodzą z całego świata i dotyczą problemów ludzi walczących o wolność oraz łamania podstawowych praw człowieka. Wśród propozycji, które przygotowaliśmy na ten rok, są filmy nie tylko polskich reżyserów. Będzie można zobaczyć również produkcje m.in. ze Szwecji, Wielkiej Brytanii, Rosji, Kambodży, Danii, Chorwacji, Francji i USA – wylicza Grzegorz Krasoń.

Imprezy towarzyszące

W ramach „Watch Docs” w WSPiA odbędzie się także kilka imprez towarzyszących. W czwartek i piątek w auli uczelni odbędą się wykłady na temat praw człowieka, spotkania z przedstawicielami Amnesty International oraz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, a także warsztaty antydyskryminacyjne pt. „Granice Wolności Słowa”, które poprowadzi Janusz Niedbał (AI Polska).

W czwartek WSPiA zaprasza także na debatę pt. „Czy istnieje neokolonializm turystyczny?”. W dyskusji uczestniczyć będą Marysia Złonkiewicz, trenerka, bałkanistka, kulturoznawczyni, teoretyczka turystyki, podróżniczka oraz Paweł Cywiński, orientalista, kulturoznawca, geograf. Redaktor działu Poza Europą w Magazynie Kontakt.

Festiwal, jak co roku, poprzedził konkurs Wiedzy o Prawach Człowieka. Uczestniczyło w nim ponad 300 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z Podkarpacia. Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie cennych nagród odbędzie się podczas pierwszego dnia Festiwalu.

Odbędą się także bezpłatne „Warsztaty świadomego podróżowania” przygotowane wspólnie z portalem post-turysta.pl. Będzie można dowiedzieć się m.in., kto jest narratorem turystycznej wyobraźni, co znaczy słowo „egzotyka”.

Zaprezentowany zostanie także doskonały film – “Z kamerą wśród ludzi”. Warsztaty skierowane są przede wszystkim do studentów, młodzieży licealnej, nauczycieli, kadry akademickiej oraz pracowników i wolontariuszy organizacji pozarządowych.

Festiwal „Watch Docs” organizowany jest na Podkarpaciu od 2007 roku. Wstęp na wszystkie projekcje i imprezy towarzyszące jest bezpłatny.

PROGRAM WATCH DOCS

Czwartek (23 października)

9.00–9.10 Otwarcie Festiwalu

9.10–10.30 Za kratami nie nosimy burek, 77’ Szwecja 2012, reż. Nima Sarvestani

Dla kobiet skazanych na życie w jednym z najbardziej restrykcyjnych społeczeństw świata więzienie niekiedy jest jedynym miejscem, w którym mogą czuć się… swobodnie.

Nagroda dla najlepszego filmu na 13. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie.

10.40–11.50 Banaz – historia miłosna, 70’ Norwegia, Wielka Brytania 2012, reż. Deeyah Khan

Na rodzinnej naradzie ojciec, wuj i trzej kuzyni postanowili zgładzić Banaz Mahmod, 19-letnią Brytyjkę kurdyjskiego pochodzenia, gdyż ich zdaniem splamiła honor rodziny niestosownym zachowaniem. Jej zbrodnią był… pocałunek z ukochanym na ulicy.

12.00–13.00 Wykład na temat praw człowieka i wręczenie nagród zwycięzcom konkursu wiedzy o „Prawach Człowieka”.

13.10–14.40 Wizerunkowy problem, 88’ Szwajcaria 2012, reż. Simon Baumann & Andreas Pfiffner

Artystyczna prowokacja, w której problemy etyczne zostały sprowadzone do złego PR-u. Reżyserzy próbują zaradzić mającej ostatnio problemy z reputacją Szwajcarii, kręcąc film promocyjny.

14.50–16.20 Salma, 90’ Wielka Brytania 2013, reż. Kim Longinotto

Podobnie jak miliony innych dziewcząt, Salma została przez swoich rodziców dosłownie zamknięta przed światem w okresie dojrzewania, dopóki po latach nie zgodziła się wyjść za mąż. Wtedy jednak na kolejne lata z domu zakazał jej wychodzić mąż.

16.30–17.30 Niesamowity Azerbejdżan! 60’ Wielka Brytania 2012, reż. Liz Mermin

Reportaż kontrastuje dwie twarze Azerbejdżanu. Z jednej strony prezydent Ilham Alijew chwali się światu nowoczesnym państwem zbudowanym na ropie, z drugiej – ukrywa biedę. Kiedy w 2011 roku azerski duet wygrał konkurs Eurowizji, prezydent uznał to za okazję do wzmożonej promocji swojego kraju.

17.40–18.10 Dzień zwyciężył noc, 28’ Francja 2013, reż. Jean-Gabriel Périot

Zapis wypowiedzi więźniów opowiadających swoje sny. Każda z historii jest inna, ale wszystkie naznacza więzienny kontekst, który skłania widzów do poszukiwania dodatkowych znaczeń.

18.20–19.25 Człowiek, który zrywa łańcuchy, 65’ Wielka Brytania 2013, reż. Erminia Colucci

Pasung to rozpowszechniona w Indonezji praktyka izolowania, zakuwania w łańcuchy i zamykania w przydomowych klatkach osób chorych psychicznie. Tytułowy bohater zrywa łańcuchy, gdyż sam cierpiał na zaburzenia psychiczne.

19.35–20.00 Żanaozen – nieznana tragedia, 26’ Rosja 2013, reż. Yulia Mazurova

Kilkanaście ofiar śmiertelnych siedmiomiesięcznego strajku pracowników przemysłu naftowego nie zainteresowało światowych mediów, podobnie jak proces, który kazachskie władze wytoczyły przywódcom protestujących.

Piątek (24 października)

9.00–9.10 Otwarcie drugiego dnia Festiwalu

9.10–10.40 Strefa bezpieczeństwa – pola śmierci Sri Lanki, 93’ Wielka Brytania 2013, reż. Callum Macrae

Przez niemal trzydzieści ostatnich lat Sri Lanka była areną etnicznego konfliktu między syngaleską armią rządową a mniejszością tamilską. Zbrodnie wojenne nigdy nie zostały ukarane, a głównodowodzący rządowej armii cieszy się obecnie immunitetem jako… reprezentant Sri Lanki w ONZ.

Nagroda publiczności na 13. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie.

10.50–11.50 Lato z Antonem, 61’ Belgia 2012, reż. Jasna Krajinovic

12-letni Anton w czasie wakacji jedzie na letnią szkołę wojskową. Od kiedy Putin doszedł do władzy, takie obozy stały się bardzo popularne. Chłopiec opowiada reżyserce o swoich przemyśleniach. Czuje, jak podczas obozu rośnie w nim siła.

12.00–12.45 Wykład/Debata – Czy istnieje neokolonializm Turystyczny?

13.00–14.00 Czerwone wesele, 58’ Kambodża 2012, reż. Guillaume Suon & Lida Chan

W latach 1975–1979 w wyniku kampanii Pol Pota na rzecz zwiększenia przyrostu naturalnego w Kambodży około 250 tysięcy kobiet w wieku od 14 do 20 lat zostało zmuszonych do poślubienia żołnierzy Czerwonych Khmerów.

14.10–14.40 Ziemia niczyja, 30’ Dania, Wielka Brytania 2013, reż. Michael Graversen

W duńskim ośrodku dla małoletnich azylantów zbliża się moment deportacji. Personel placówki robi co może, żeby pomóc nastolatkom, jednak sam także przeżywa trudne chwile.

14.50–15.40 Walka o Tybet, 52’ Niemcy 2012, reż. Shi Ming & Thomas Weidenbach

Tybet nie jest i nigdy nie był „integralną częścią” Chin ani chińskiej kultury. Okupantowi od początku szło o ziemie i bogactwa naturalne. Pierwszy dokument, w którym o tragedii na Dachu Świata mówią przede wszystkim chińscy eksperci.

15.50–17.20 Propaganda Kompanien, reporterzy III Rzeszy, 90’ Francja 2012, reż. Véronique Lhorme

Dekonstrukcja najbardziej znanych ujęć ukazujących niemieckie działania wojenne pozwala prześledzić ewolucję kierunków hitlerowskiej propagandy. Montażowy film francuskiej reżyserki udowadnia, że obrazy, które uznajemy dziś za obiektywną rejestrację wojennej rzeczywistości, są zazwyczaj efektem inscenizacji.

17.30–18.30 Wyznanie Zelima, 60’ Niemcy 2013, reż. Natalia Mikhaylova

Zelim opowiada o torturach, których doświadczył jako czeczeński uchodźca w Inguszetii z rąk policjantów. Aż strach pomyśleć, że jego historia na Kaukazie nie jest niezwykła.

18.40–20.00 Nie ma mocnych na Mojżesza Katumbi, 80’ Belgia 2013, reż. Thierry Michel

Moise Katumbi to postać nietuzinkowa. Jest dziś jednym z najpotężniejszych ludzi w Demokratycznej Republice Konga. Piastuje urząd gubernatora Katangi, najbogatszej kongijskiej prowincji, gdzie znajduje się 80% złóż naturalnych surowców kraju.

Piątek, (24 października), Pałac Lubomirskich, sala nr 12, ul. Doktora Tkaczowa 146

13.00–14.15 Za kratami nie nosimy burek, 77’ Szwecja 2012, reż. Nima Sarvestani

Dla kobiet skazanych na życie w jednym z najbardziej restrykcyjnych społeczeństw świata więzienie niekiedy jest jedynym miejscem, w którym mogą czuć się… swobodnie. Niemal każda ma do opowiedzenia przerażającą historię psychicznej i fizycznej przemocy ze strony męża i rodziny. System karzący ucieczkę z domu kilkunastoletnim więzieniem jest nieludzki, ale, paradoksalnie, w więzieniu kobiety po raz pierwszy w życiu znajdą się pod opieką państwa.

Nagroda dla najlepszego filmu na 13. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie.

14.25–14.35. Wyrok, 11’ Chorwacja 2013, reż. Djuro Gavran

W kwietniu 2011 r. chorwacki generał Ante Gotovina został uznany winnym popełnienia zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. 16 listopada 2012 r. izba apelacyjna Trybunału całkowicie go uniewinniła.

14.40–14.50. Rzeczywistość 2.0, 11’ Niemcy, Meksyk 2012, reż. Victor Orozco Ramirez

Wielokrotnie nagradzana, eksperymentalna rotroskopowa animacja o narkotykach i zbrodniach karteli narkotykowych w Meksyku, opowiedziana z punktu widzenia emigracji.

15.00–15.15. Nigdy więcej – historia rewolucji, 14’ USA 2013, reż. Matthew VanDyke

Aktywista Matthew VanDyke po studiach z zakresu nauk politycznych, bezpieczeństwa i arabistyki przyłączył się do walki zbrojnej w Libii, gdy wybuchała tam rewolucja. Kiedy zaczęła się wojna domowa w Syrii, uznał, że więcej zdziała kamerą niż bronią.

15.20–15.35. Szaraf, 14’ Szwecja 2012, reż. Hanna Heilborn & David Aronowitsch

Szaraf to imię nastoletniego bohatera krótkiego filmu animowanego, który przeżył wielodniowy pobyt na dryfującej po oceanie łodzi, pełnej wycieńczonych uchodźców.

15.40–15.50. Rodzina państwa Kładków, 7’ Polska 2013, reż. Carlos Spottorno

Helena Kładko chodzi o kulach, jej córka Monika porusza się na wózku inwalidzkim. Obie cierpią na stwardnienie rozsiane. Gdy Monikę po trzech latach wyłączono z programu terapii interferonem, jej stan zdrowia zaczął się szybko pogarszać.

15.55–16.00. Ja nie mam wrogów, 5’ Irlandia 2012, reż. Trish McAdam

Poruszająco zilustrowana sądowa mowa obrończa Liu Xiaobo z 2009 roku, który odsiaduje 11-letni wyrok za działalność wywrotową, a jego żona zamknięta jest w areszcie domowym.

16.10–17.25. Jak zbudować państwo?, 75’ Francja 2013, reż. Florence Martin-Kessler & Anne Poiret

Gdy po 50 latach krwawej wojny domowej w lipcu 2011 roku Południowy Sudan stał się najmłodszym państwem świata, miał tylko flagę, stolicę, hymn i prezydenta. Florence Martin-Kessler i Anne Poiret nakręciły fascynującą filmową kronikę pierwszego roku niepodległości, w której rejestrowana zza kulis wielka polityka sąsiaduje z uważną obserwacją prób jej realizacji w terenie.

Specjalne wyróżnienie na 13. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie.

17.30–19.05. Strefa bezpieczeństwa: pola śmierci Sri Lanki, 93’ Wielka Brytania 2013, reż. Callum Macrae

Przez niemal trzydzieści ostatnich lat Sri Lanka była areną etnicznego konfliktu między syngaleską armią rządową a mniejszością tamilską, reprezentowaną zbrojnie przez osławione Tamilskie Tygrysy, twórców namiastki własnej państwowości na kontrolowanych przez siebie terenach. Zbrodnie wojenne nigdy nie zostały ukarane, a głównodowodzący rządowej armii cieszy się obecnie immunitetem jako… reprezentant Sri Lanki w ONZ.

Nagroda publiczności na 13. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie.

Sobota (25 października), Wojewódzki Dom Kultury, ul. Okrzei 7

16.00–17.15 Jak zbudować państwo?, 75’ Francja 2013, reż. Florence Martin-Kessler & Anne Poiret

Gdy po 50 latach krwawej wojny domowej w lipcu 2011 roku Południowy Sudan stał się najmłodszym państwem świata, miał tylko flagę, stolicę, hymn i prezydenta. Florence Martin-Kessler i Anne Poiret nakręciły fascynującą filmową kronikę pierwszego roku niepodległości, w której rejestrowana zza kulis wielka polityka sąsiaduje z uważną obserwacją prób jej realizacji w terenie.

Specjalne wyróżnienie na 13. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie.

17.25–19.00 Strefa bezpieczeństwa: pola śmierci Sri Lanki, 93’ Wielka Brytania 2013, reż. Callum Macrae

Przez niemal trzydzieści ostatnich lat Sri Lanka była areną etnicznego konfliktu między syngaleską armią rządową a mniejszością tamilską, reprezentowaną zbrojnie przez osławione Tamilskie Tygrysy, twórców namiastki własnej państwowości na kontrolowanych przez siebie terenach. Zbrodnie wojenne nigdy nie zostały ukarane, a głównodowodzący rządowej armii cieszy się obecnie immunitetem jako… reprezentant Sri Lanki w ONZ.

Nagroda publiczności na 13. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie.

19.10–20.30 Za kratami nie nosimy burek, 77’ Szwecja 2012, reż. Nima Sarvestani

Dla kobiet skazanych na życie w jednym z najbardziej restrykcyjnych społeczeństw świata więzienie niekiedy jest jedynym miejscem, w którym mogą czuć się… swobodnie. Niemal każda ma do opowiedzenia przerażającą historię psychicznej i fizycznej przemocy ze strony męża i rodziny. System karzący ucieczkę z domu kilkunastoletnim więzieniem jest nieludzki, ale, paradoksalnie, w więzieniu kobiety po raz pierwszy w życiu znajdą się pod opieką państwa.

Nagroda dla najlepszego filmu na 13. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie.

Dominikanie w Rzeszowie, ul. Dominikańska 15

Niedziela (26 października), Dominikanie w Rzeszowie, ul. Dominikańska 15

19.00–20.20 Za kratami nie nosimy burek, 77’ Szwecja 2012, reż. Nima Sarvestani

Dla kobiet skazanych na życie w jednym z najbardziej restrykcyjnych społeczeństw świata więzienie niekiedy jest jedynym miejscem, w którym mogą czuć się… swobodnie. Niemal każda ma do opowiedzenia przerażającą historię psychicznej i fizycznej przemocy ze strony męża i rodziny.

Nagroda dla najlepszego filmu na 13. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie.

20.30–21.00 Matka 24h, 30’ Polska 2012, reż. Marcin Janos Krawczyk

O co proszą Matkę Boską Częstochowską Polacy przyjmujący na 24 godziny do swoich domów peregrynującą po kraju kopię jej cudownego obrazu? Filmowa obserwacja przynosi jeden z oryginalniejszych dokumentalnych obrazów Polski, czasem wzruszający, a czasem zabawny.

Po projekcji dyskusja na temat ograniczeń wolności i polskiej religijności.

Warsztaty:

1. Warsztaty antydyskryminacyjne “Granice Wolności Słowa”

Prowadzący: Janusz Niedbał (Amnesty International Polska)

Kiedy: Czwartek, 14-16

Gdzie: WSPiA w Rzeszowie, ul. Cegielniana 14

Zapisy: festiwal@wspia.eu

2. “Post-turysta.pl – warsztaty świadomego podróżowania”

Naszą ambicją jest sprowokowanie turystów do myślenia krytycznego, dociekania przeróżnych mechanizmów społecznych w tym co robią, poszukiwania etycznych sposobów podróży.

Podczas warsztatów dowiemy się między innymi tego, kto jest narratorem turystycznej wyobraźni. Co znaczy słowo „egzotyka” i dlaczego w wielu tekstach podróżniczych my mamy „języki”, Indianie „narzecza” lub „dialekty”? Obejrzymy doskonały film – “Z kamerą wśród ludzi” – i zastanowimy się, co poza duszą kradną zdjęcia. Spróbujemy też zdekonstruować popularne turystyczne reklamy i kryjące się za nimi stereotypy oraz dowiedzieć się, co między wierszami przemyca Lonely Planet i National Geographic.

Poza tym, dowiemy się też czy istnieje neokolonializm turystyczny. Jaki procent pieniędzy wydawanych przez turystów w krajach rozwijających się wraca na Zachód i dlaczego? Spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy opozycja podróżnik a turysta jest prawdziwa, i dlaczego turyści tak często gardzą innymi turystami. Dowiemy się też między innymi, jak wielki jest wpływ turystyki na przyrodę oraz na sąsiadów turystycznych dzielnic i kurortów, no i zaprojektujemy własną dzielnicę turystyczną. Na końcu zastanowimy się, co to znaczy być odpowiedzialnym podróżnikiem i jak to wcielić w życie.

Kiedy: Piątek (16.00 – 20.00) oraz Sobota (11.00 – 15.00)

Gdzie: WSPiA w Rzeszowie, ul. Cegielniana 14

Zapisy: redakcja@peron4.pl

Prowadzenie:

Marysia Złonkiewicz – Trenerka, bałkanistka, kulturoznawczyni, teoretyczka turystyki, podróżniczka.

Paweł Cywiński – Orientalista, kulturoznawca, geograf. Redaktor działu Poza Europą w Magazynie Kontakt.

Warsztaty są przeznaczone dla studentów, młodzieży licealnej, nauczycieli, kadry akademickiej, pracowników i wolontariuszy organizacji samorządowych.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.