Przez dwa dni artyści z Kabaretu Pod Wyrwigroszem jeździli po Podkarpaciu i podziwiali miejsca, które za unijne pieniądze zmieniły swoje oblicze. Efekty zobaczymy w felietonach reklamujących nasz region. Emisja w sierpniu w TVP 2.

[Not a valid template]

 

Za przygotowanie spotów-felietonów odpowiada firma producencka Kuman Team na czele ze znanym reżyserem i producentem telewizyjnym Leszkiem Kumańskim. Firma odpowiadała za produkcję choćby „Sabatu Czarownic”, czy „Europa da się lubić”.

We współpracy z samorządem podkarpackim powstaną felietony reklamujące Podkarpacie, a dokładnie miejsca, które przeszły metamorfozę dzięki unijnym funduszom. Spoty-felietony będą emitowane przed 9 i 16 sierpnia, gdy w tych dniach o godz. 20:00 w TVP 2 zobaczymy Kabaretowe Wakacje z Duchami w Przemyślu.

Widowisko odbędzie się już w piątek (11 lipca) na Zamku Kazimierzowskim o godz. 21:30, ale widzowie w całej Polsce będą mogli je zobaczyć w telewizji w przyszłym miesiącu. W Przemyślu wystąpią kabarety: Kabaret Pod Wyrwigroszem, Kabaret Nowaki, Andrzej Poniedzielski, Kabaret Koń Polski, Kabaret Rak, Tercet, czyli Kwartet (Hanna Śleszyńska, Piotr Gąsowski, Robert Rozmus, Wojciech Kaleta), Kabaret Dno, Art Color Ballet. Kabaretowe Wakacje z Duchami.

Mamy wiele do zaoferowania

Do występu w krótkich filmikach, promujących Podkarpacie i Kabaretowe Wakacje z Duchami w TVP 2, zaproszono artystów z Kabaretu Pod Wyrwigorszem: Łukasza Rybarskiego, Beatę Rybarską, Maurycego Polaskiego oraz Andrzeja Kozłowskiego. W środę i czwartek wraz kamerami telewizyjnymi  odwiedzali miejsca na Podkarpaciu, które zmieniły dzięki funduszom Unii Europejskim.

W pierwszy dzień na trasie gwiazd kabaretu znalazły się: zrewitalizowana Bieszczadzka Kolejka Leśna, Galeria Zdzisława Beksińskiego w Muzeum Historycznym w Sanoku oraz Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.

– Chcemy jednocześnie pokazać rzeczy niezwykłe, które powstały na Podkarpaciu dzięki wsparciu ze środków unijnych oraz zapromować sam region, który jest jednym z najpiękniejszych w Polsce i ma wiele do zaoferowania – podkreśla Leszek Kumański, reżyser Kabaretowych Wakacji z Duchami.

Do zapoznania się z atrakcjami, jakie kryje Podkarpacie, w filmowych felietonach zachęcają m.in. członek zarządu województwa Tadeusz Pióro, prezes Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej Mariusz Wermiński, zastępca dyrektora Muzeum Historycznego w Sanoku Dorota Szomko-Osękowska oraz kustosz Centrum Dziedzictwa Szkła Hanna Wajda-Lawera.

Marszałek, jako pilot

W czwartek, w drugi dzień trasy, pierwszym miejscem, gdzie nagrywane materiały filmowe był Zamek w Łańcucie. Kabaret pod Wyrwigroszem  nagrał ciekawą rozmowę z członkiem zarządu Bogdanem Romaniukiem oraz kustosz Bożeną Lauzer. Stamtąd ekipa pojechała prosto na lotnisko w Jasionce, gdzie do filmowców dołączył marszałek Władysław Ortyl.

– Mamy wspaniały, nowoczesny port lotniczy, dobrze rozwijający się przemysł lotniczy, Politechnikę Rzeszowską, która kształci kadry na potrzeby firm z branży lotniczej. Musimy się tym chwalić i promować w ten sposób Podkarpacie, a materiały filmowe w Telewizji Polskiej to znakomita promocja regionu – mówił na lotnisku w Jasionce Władysław Ortyl.

Na potrzeby nagrania w Jasionce marszałek założył mundur pilota i wraz z prezesem spółki lotniskowej Stanisławem Nowakiem oraz rektorem Politechniki Rzeszowskiej prof. Markiem Orkiszem opowiadał o potencjale naszego regionu, jakim jest branża lotnicza, a także o unijnych dotacjach, które zmieniają Podkarpacie.

Jasionka, Black-Hawk i fotografie

Z lotniska w Jasionce ekipa odleciała latającym laboratorium, czyli specjalnym samolotem Politechniki Rzeszowskiej, filmując w czasie lotu Dolinę Lotniczą, Bieszczady, Rzeszów i inne ciekawe miejsca na Podkarpaciu.

Kolejnym etapem filmowej podróży po regionie był Mielec, a dokładniej tamtejsze Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu i jego eksportowy towar, czyli Black-Hawk. Co potrafi ten śmigłowiec, zaprezentowali piloci testowi z mieleckiego zakładu.

Ostatnim miejscem, które odwiedziła ekipa filmowa wraz z Kabaretem pod Wyrwigroszem była Jadernówka – oddział fotografii mieleckiego muzeum.

– To magiczne miejsce, a zarazem pełne niezwykłych eksponatów. Mamy jedne z największych zbiorów z zakresu fotografii w kraju, około 4 tys. eksponatów, wliczając w to zdjęcia i negatywy. Jest się, czym chwalić i cieszę się, że pokażemy się w telewizyjnej „dwójce” – mówił dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu, Jerzy Skrzypczak.

Stosownie do miejsca wszyscy, którzy brali udział w nagraniu felietonu przebrali się w stroje z lat 20-tych XX w. W kostium przebrał się m.in. marszałek Władysław Ortyl. Jak wyglądał? Zobaczcie na zdjęciach.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama