W poniedziałek z wizytą na Podkarpaciu przebywał Jarosław Kaczyński. Prezes PiS odwiedził jeden z zakładów mięsnych w Dębicy, gdzie mówił m.in. o unijnym rozporządzeniu ograniczającym ilość substancji smolistych w wędlinach. Do Rzeszowa przyjechał zobaczyć niedokończony odcinek S-19.

[Not a valid template]

 

Rozporządzenie ma wejść w życie we wrześniu tego roku. Wcześniej przez kilka lat trwały w tej sprawie negocjacje Komisji Europejskiej z rządem Donalda Tuska. Jak przekonuje podkarpacki europoseł PiS Tomasz Poręba, „to był właściwy moment, aby te złe i szkodliwe dla polskiej branży mięsnej propozycje zmienić”. – Nic takiego się nie stało. Rząd PO-PSL zgodził się trzy lata temu w Brukseli na to złe rozporządzenie bez żadnych uwag – mówi europoseł PiS.

O unijnym rozporządzeniu w Dębicy mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński. – Małe i średnie przedsiębiorstwa to podstawa naszej gospodarki. Muszę powiedzieć z bólem, że obecne władze nie dbają o małe i średnie przedsiębiorstwa i stwarzają trudności, które zagrażają istnieniu tych przedsiębiorstw – mówił Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS podkreślił, że na etapie negocjacji unijnego rozporządzenia ws. wędzenia inne państwa, jak np. Łotwa uzyskała dla siebie korzystne zapisy dotyczące wędzenia szprotek. Dodał, że podejmowane teraz przez rząd próby interwencji są zdecydowanie spóźnione.

– Pan poseł Poręba tę sprawę podjął. Rozmawiał wtedy, kiedy było trzeba – już w styczniu – z panem komisarzem Borgiem. W tej chwili te usiłowania władz są spóźnione także i ze względu na przerwę między kadencjami – mówił prezes PiS.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Kaczyński podsumował także działalność delegacji PiS w mijającej kadencji PE. – W europarlamencie nasza reprezentacja naprawdę działała energicznie. Jednym z najbardziej skutecznych i energicznie działających był właśnie lider naszej listy pan poseł Poręba. Będzie bardzo dobrze, jeśli znów znajdzie się w Parlamencie Europejskim. To jest numer jeden na naszej liście i numer jeden także dla mnie – mówił Kaczyński.

Podczas konferencji Tomasz Poręba także wspominał spotkanie z komisarzem Borgiem. – Tego spotkania nie zapomnę do końca życia. Komisarz Borg złapał się za głowę, że polski rząd przez tyle lat nie poinformował o tym problemie Komisji Europejskiej i nie zgłosił w tej sprawie żadnych zastrzeżeń. Minęło 5 miesięcy i nie stało się nic – mówił Poręba.

W konferencji wziął udział również marszałek województwa podkarpackiego, który poinformował o wynikach badań podkarpackich wędlin przeprowadzonych na zlecenie urzędu marszałkowskiego. -Przebadaliśmy niemal wszystkie wędliny w 250 podkarpackich zakładach. Prawie wszystkie przekraczają nowe normy. Musimy stać na straży tradycyjnej metody wędzenia – mówił Władysław Ortyl.

Jarosław Kaczyński po wizycie w Dębicy pojechał do Rzeszowa na niedokończony odcinek drogi ekspresowej S-19. – To jest szczególnie szkodliwe dla tej części kraju. Tutaj blisko granicy południowej, to ożywienie gospodarcze związane z tą drogą mogłoby być szczególnie intensywne – powiedział prezes Kaczyński.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama